Ulrich Meyer-Horsch, theater pedagogue, actor: We must fight against cultural fast food


Imagination is one of the key techniques for the actor, especially today, when we are taught in all parts of the world not to use it. At a time when the media is giving us a cultural fast food, we must reconnect. This is stated by the award-winning German actor, director and lecturer Ulrich Mayer-Horsch, …

Ulrich Meyer-Horsch, theater pedagogue, actor: We must fight against cultural fast food Read More »

Presidential election campaign in North Macedonia enters its final week


The presidential election campaign has entered its final week. The campaign will end on April 19, while the election will take place on 21 April. There are three candidates who are running in the presidential race: Stevo Pendarovski nominated by the SDSM led governing coalition, Gordana Siljanovska nominated by VMRO-DPMNE and Blerim Reka who has …

Presidential election campaign in North Macedonia enters its final week Read More »

Joint commission proposes Sofia, Skopje jointly honour historical figures


Following its fourth meeting, the Bulgarian-North Macedonian commission on issues in history and education has proposed that the two countries jointly honour the historical figures Tsar Samuil, St Clement of Ohrid and St Naum of Ohrid. This was said in a Bulgarian Foreign Ministry statement after minister Ekaterina Zaharieva held a meeting with the commission, …

Joint commission proposes Sofia, Skopje jointly honour historical figures Read More »

Култура признава една грешка: Ќе има пари за „Златно славејче“


Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност утврдила дека направила пропуст со апликацијата за детскиот фестивал „Златно Славејче“. Како што информираше претседателот на комисијата Плеурат Гаши, пропустот го лоцирале откако им беше наложено уште еднаш да ги проверат одбиените проекти. Првично, комисијата утврдила дека апликантот нема потврда за простор каде ќе се одржи фестивалот, но по вчерашната …

Култура признава една грешка: Ќе има пари за „Златно славејче“ Read More »

Асаф Адеми: Ако треба ќе поднесам оставка


Министерот за култура Асаф Адеми во Берлин каде е во работна посета, изјави дека е подготвен да поднесе оставка на функцијата по реакциите во јавноста во врска со распределбата на државните субвенции во културата. Најави и разгледување на сите одбиени апликации. -За мене политичката функција апсолутно не е света. Доколку се бара моја политичка одговорност …

Асаф Адеми: Ако треба ќе поднесам оставка Read More »

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани


Министерот Асаф Адеми, кој се наоѓа во работна посета на Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството за култура, денеска информира дека сите одлуки за одбиени апликации ќе бидат поништени и повторно разгледани и доколку се утврдат недоследности, листата на поддржани проекти ќе биде дополнета. Како што соопшти денеска ресорното …

Асаф Адеми: Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани Read More »

Остри реакции за годишната програма за проекти од културата


Министерството за култура вчера ги објави резултатите од Конкурсот за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година по дејности и области, што како и секоја година предизвика огромни реакции во јавноста. Од Mинистерството за култура велат дека е предложена поддршка за 2.781 проект од вкупно пристигнатите 5.560 проекти. Актерот Оливер Митковски, еден …

Остри реакции за годишната програма за проекти од културата Read More »

(ВИДЕО) Подигнувајќи ја наградата од „Санденс“ апелираа: Решете го загадениот воздух во Македонија!


Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котеска синоќа триумфираше на доделувањето на наградите на најпрестижниот фестивал на независен филм „Санденс“. Подигнувајќи ја наградата на најдобар филм, продуцентот Атанас Георгиев упати апел да се реши проблемот со загадениот воздух. Погледнете го видеото, како нашите филмаџии мораше трипати да се качат на …

(ВИДЕО) Подигнувајќи ја наградата од „Санденс“ апелираа: Решете го загадениот воздух во Македонија! Read More »

Вевчанци ги подготвија маските, почнува карневалот


Со настап на рок групата „Архангел“, Неша од  групата „ Галија“, Културно уметнички работници и ди-џеј Рутбој денеска почнува годинашниот Вевчански карневал. За дочекот на Новата година, според Јулијанскиот календар,  односно утревечер, задолжени се „Кате и Нели ти реков“, „Баклава“, „Џубокс бенд“ и оркестар „Зурли и тапани“ од Вевчани. Утре напладне ќе почне дефилето на …

Вевчанци ги подготвија маските, почнува карневалот Read More »

Владата денеска ќе одлучува за изградба на нова зграда за Драмски театар


Владата денеска ќе одлучува по Информација во врска со реализација на Проектот – Изградба на нов театар на местото на Драмски театар во Скопје. Информацијата ќе се разгледува на 110 редовна седница на Владата. Покрај ова ќе ја разгледа Информацијата за текот и прогресот на активностите во врска со проектот „Изградба на централна пречистителна станица …

Владата денеска ќе одлучува за изградба на нова зграда за Драмски театар Read More »

Има ли спас за црквата во Курбиново?


Преспа – На само неколку километри од брегот на Преспанското Езеро, во пазувите на планината Баба, над селото Курбиново, е црквата „Свети Ѓорѓи“. Еднокорабна градба, со скромна архитектура, но со фасцинантен фрескоживопис. Таа претставува еден од најрепрезентативните споменици на културата во Македонија, надалеку познат по фреската на светецот Архангел Гаврил, наречена „Ангелот од Курбиново“. Изградена …

Има ли спас за црквата во Курбиново? Read More »

(Видео) Предновогодишен концерт на воениот оркестар – без врховниот командант


Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, во Домот на АРМ се одржува трилатерален концерт на заеднички оркестар на армиите на Македонија, Црна Гора и на Бугарија. Концертот е во духот на регионалната соработка, а на репертоарот се различни нумери од познати домашни и светски автори, теми од филмската музика и од изворната македонска музика. …

(Видео) Предновогодишен концерт на воениот оркестар – без врховниот командант Read More »

Режисерот ја напушти сцената


Пред четириесетина дена, движејќи се бавно, во зградата на Македонскиот народен театар влезе режисерот Љубиша Георгиевски. Во својата 82. година од животот, елегантно облечен во костум, дојде да ја зголеми прославата на денот на создавањето на историското ВМРО. Помладите му искажаа почит, а повозрасните му стиснаа рака за делото што го остави зад себе изминатите …

Режисерот ја напушти сцената Read More »

Почина Јован Ристов, првиот директор на Управата за заштита на културно наследство


Почина Јован Ристов на 69 годишна возраст во Скопје. Тој беше основач и првиот директор на Управата за заштита на културно наследство. Во текот на кариерата работеше и во Националниот конзерваторски центар, а важеше за истакнат правник во областа на културното наследство. Поглебот ќе се одржи утре во 13 часот на градските гробишта во Бутел.

Срѓан Тодоровиќ за Независен: Чудно и убаво е да ги свирам повторно ЕКВ


По повеќе од 20 години пауза од музичката сцена, вечерва во Скопје во Младинскиот културен центар настапува легендарниот актер и музичар Срѓан Тодоровиќ Жика. Неговиот настап, како што вели тој, е гостински, на концертот на трибјут бендот на ЕКВ “Деца из воде”, кој вечерва се одржува во рамките на фестивалот Синедејс. Непосредно пред тонската проба, …

Срѓан Тодоровиќ за Независен: Чудно и убаво е да ги свирам повторно ЕКВ Read More »

Владата ќе го разгледува извештајот за работа од Агенцијата за филм


На денешната редовна седница на Владата ќе се разгледува и полугодишниот извештај од работењето на Агенцијата за филм. На владината седница, Министерството за култура ќе презентира и информација за потребата од основање нова национална установа „Гостиварски театар“ – Гостивар. Владата ќе расправа и одлучува и за информации, договори, закони и извештаи од други области, како …

Владата ќе го разгледува извештајот за работа од Агенцијата за филм Read More »

Заврши проектот за обнова на крстилницата во Епископската базилика во Стоби


Конзерваторските работи на крстилницата во Епископската базилика во Стоби се завршени со третиот грант од Амбасадорскиот фонд за културна заштита на САД, вреден речиси 89 илјади американски долари наменет за овој археолошки локалитет. Првиот американски грант од 15.000 долари беше за истражувања на Римскиот форум во Стоби, а следниот од 72.600 долари – за заштита …

Заврши проектот за обнова на крстилницата во Епископската базилика во Стоби Read More »

Нема да има цензура за филмот на Јани Бојаџи


Судијката Сузана Дончевска денеска го прифати барањето на Небојша Јовановиќ од здружението „Арт синема“ за повлекување на времената мерка од 30 дена за забрана на филмот „Ругање со Христос“. Основниот суд Скопје 2 на денешното рочиште констатираше дека е повлечен предлогот за времена забрана. Предлогот за забрана беше поднесена од Министерството за култура преку Државниот …

Нема да има цензура за филмот на Јани Бојаџи Read More »

Бојаџи: Му посакувам добра среќа на „Ругање со Христос“


Повик до Владата да го остави филмот „Ругање со Христос“ да заработува и да се прикажува низ Македонија упати денеска сценаристот и режисер Јани Бојаџи, по синоќешната македонска премиера на неговото дебитантско остварување на отворањето на третиот Меѓународен фестивал на дебитантски филм „Киненова“. Бојаџи, на прес-конференција во МКЦ, рече дека вчерашниот настан за него била …

Бојаџи: Му посакувам добра среќа на „Ругање со Христос“ Read More »

New directors appointed in Culture: Martin Vucic at “Tanec”, Victoria Rangelova at the Drama Theater


The Ministry of Culture has appointed 22 directors of National Institutions where acting directors were on duty. Simona Ugrinovska is confirmed as director of the Macedonian National Theater, after performing the duty of an acting director, as her predecessor Dragan Spasov-Dac submitted his resignation. The director of the Drama Theater in Skopje is Viktorija Rangelova …

New directors appointed in Culture: Martin Vucic at “Tanec”, Victoria Rangelova at the Drama Theater Read More »