Macedonia to improve cultural cooperation with Bulgaria


Bulgarian government approves draft cultural cooperation programme between the Ministry of Culture of Bulgaria and the Ministry of Culture of Macedonia for the period 2018-2021, Bulgarian government press service reports Wednesday. The cultural cooperation between two countries is regulated with the agreement signed between two countries in Skopje on May 15, 2000 as well as …

Macedonia to improve cultural cooperation with Bulgaria Read More »

(ВИДЕО) Ѓорчев се закани: Тој што ќе го чепне Музејот на ВМРО, ќе се најде во поставката


Кој ќе се осмели да го затвори Музејот на ВМРО, во иднина ќе се најде во една од неговите поставки, се закани денеска од собраниската говорница пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев. На седницата за пратенички прашања, Ѓорчев упати прашање до министерот за култура Асаф Адеми околу работната група формирана од Министерството за култура која ја …

(ВИДЕО) Ѓорчев се закани: Тој што ќе го чепне Музејот на ВМРО, ќе се најде во поставката Read More »

Владата со детали за прославата: Изведувачите знаеле дека ќе пеат за поканата за НАТО


Прославата по повод поканата до Македонија за членство во НАТО изнесувала по 11.900 евра по град или вкупно 179.500 евра, соопшти Владата. Во владиниот извештај објавен вчера се вели дека трошоците за прославата насловена „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ“ се скромни и реализирани законски во транспарентна постапка. Одлуката за реализација се донела …

Владата со детали за прославата: Изведувачите знаеле дека ќе пеат за поканата за НАТО Read More »

Прстот повторно вперен кон музичарите


Прослава во 15 македонски градови за поканата од НАТО ја разгоре и ја подели јавноста. Сите незадоволства, различни мислења и ставови кои ни се случуваат на политички план се префрлаат на грб на музичарите кои прифатиле да настапат в сабота на 14 јули. По бурните реакции на социјалните мрежи, побаравме ставови од музичката фела и …

Прстот повторно вперен кон музичарите Read More »

Македонските актери ќе го чистат Клинички центар


Македонските актери решија да започнат акција за чистење на Клиничкиот центар во Скопје од натрупаното ѓубре. Идејата ја започна актерката Сања Арсовска чиј матичен театар е Драмски, а во исто време е и претседателка на Синдикатот на култура на Република Македонија (СКРМ). Арсовска на својот профил на „Фесјбук“ ги повика колегите-актери да ја започнат акцијата …

Македонските актери ќе го чистат Клинички центар Read More »

Потребни се оригинални дела, а не восочни фигури во Музејот на ВМРО


Работната група за преиспитување на општествената и стручната оправданост на постоењето на НУ Музеј на македонската борба за државност и самостојност – Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите од комунистичкиот режим соопшти дека не предлага затворање на музејот, туку преименување со скратување на името во: „Музеј на македонската борба за државност и самостојност“. На …

Потребни се оригинални дела, а не восочни фигури во Музејот на ВМРО Read More »

„Железниот светилник“ во знак на помирување


Дипломати, министри, заменици-министри, актери, режисери, претставници од МПЦ завчеравечер во МНТ ја погледнаа претставата на Театарот на бугарската армија „Железниот светилник“ по текст на писателот Димитар Талев, а во режија на Асен Шопов. Претставата ќе се одигра на уште пет театарски сцени низ земјава, и тоа во Охрид, Битола, Штип, Струмица и Прилеп. Турнејата на …

„Железниот светилник“ во знак на помирување Read More »

„Железниот светилник“ пак свети во бугарско-македонските односи


„Железниот светилник“ на авторот Димитар Талев станува повторно актуелна тема во македонско-бугарските односи. За оваа книга пред две години реагираа Министерството за култура на Бугарија, бугарските европратеници, како и внукот на авторот, Климент Талев. Тие обвинуваа дека со преведената книга на македонски јазик биле заменувани зборовите „Бугарија“ и „бугарски“, со „Македонија“ и „македонски“. Дополнително, се …

„Железниот светилник“ пак свети во бугарско-македонските односи Read More »

Бејли: Привлекувањето публика бара креативност и стратешко планирање


Мора да барате креативни начини за стекнување публика, да бидете претприемачки настроени, стратешки да размислувате и планирате и да имате темелен финансиски менаџмент за да може да се остварите во денешни услови, зашто културата е област на натпревар и конкуренција, порача амбасадорот Џес Бејли на отворањето на дводневниот симпозиум за менаџмент во уметноста. Настанот се …

Бејли: Привлекувањето публика бара креативност и стратешко планирање Read More »

Адеми се запознава со материјата во министерство за култура: Ќе соработуваме со СЈО за сите неправилности


Министерот за култура Асаф Адеми не е во детали запознат со извештајот за неправилности во работата на Министеството за култура во 2016 година, што пред четири дена го објави Државниот завод за ревизија, но истакна дека се отворени за соработка со СЈО и надлежните институции. Неговиот прв работен ден на функцијата министер денеска беше отворање …

Адеми се запознава со материјата во министерство за култура: Ќе соработуваме со СЈО за сите неправилности Read More »

По Алаѓозовски, културата ја напушти и посебниот советник Сарачини


Со констатирањето на оставката на министерот за култура Роберт Алаѓозовски во Собранието на РМ, престанува работниот договор и ангажман и на Петрит Сарачини, кој  беше посебен советник и дел од кабинетот на министерот за култура, Роберт Алаѓозовски. Сарачини на својот Фејсбук профил напиша дека му било чест што бил во служба на граѓаните. „Беше привилегија и …

По Алаѓозовски, културата ја напушти и посебниот советник Сарачини Read More »

“La La La” ballet in MOB


The ballet “La La La” choreographed by Sasa Evtimova is to be performed Friday evening in the Macedonian Opera and Ballet (MOB). The premiere of the ballet was held last year within Skopje Summer Festival. The ballet features evergreen compositions of Dragan Gjakonovski-Spato, Todor Bojadziev, Dimitar Masevski and Duke Bojadziev. The ballet “Sheherezada” by Nikolai Rimsky Korsakov, …

“La La La” ballet in MOB Read More »

Projkovski’s Romeo and Juliet voted the best play of 2017 in Turkey


Romeo and Juliet, produced by the Istanbul National Theater and directed by Dejan Projkovski, was voted the best play of the 2017 theater season in Turkey. The award is given by the Turkish theater arts Tiyatro magazine, which holds an annual Anatolian theater awards ceremony. Many public figures attended the ceremony in Istanbul’s Grand Pera on …

Projkovski’s Romeo and Juliet voted the best play of 2017 in Turkey Read More »

MOB holds traditional Vasilica concert “Simply the Best”


Macedonian Opera and Ballet (MOB) will traditionally hold Friday evening concert titled “Simply the Best” on the occasion of Vasilica holiday (Old New Year’s Day). The concert, which will be also staged on Saturday (Jan.13) and Sunday (Jan.14), will be conducted by Bisera Chadlovska. The audience will enjoy the two and a half hour concert which will feature rock and pop …

MOB holds traditional Vasilica concert “Simply the Best” Read More »

Macedonian Philharmonic kicks off 2018 season with Russian wunderkind Daniel Kharitonov


The Macedonian Philharmonic will launch the 2018 concert season with a performance dubbed ‘Laureates’. The concert, slated for January 18, will be conducted by Russian conductor, Daniel Raiskin with Russian pianist, the wunderkind Daniel Kharitonov performing as soloist. Born in 1998, Kharitonov was the youngest competitor in the piano division of the prestigious XV International Tchaikovsky Competition …

Macedonian Philharmonic kicks off 2018 season with Russian wunderkind Daniel Kharitonov Read More »

International Film Editing Festival kicks off in Skopje


Cinematic, the International Film Editing Festival organized by the Association of Filmmakers and Television Professionals of Macedonia and funded by the Macedonian Film Agency, will kick off at the cinema Millenium theater on Thursday at 8 pm. The festival will open with the Macedonian premiere of the Albanian-Italian-Macedonian co-production “Broken,” directed by Edmond Budina. The …

International Film Editing Festival kicks off in Skopje Read More »