Китаровиќ бара што побрзо решавање на прашањето за границата со Словенија


Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска изјави дека граничниот спор меѓу Хрватска и Словенија, за кој има арбитражна пресуда, која Загреб не ја признава, треба да се реши билатерално и што е можно поскоро. – Важно е да се разговара, а ќе видиме дали тоа ќе доведе до поместување, изјави Китаровиќ на новинарско прашање дали очекува …

Китаровиќ бара што побрзо решавање на прашањето за границата со Словенија Read More »

Реакции од ЕУ и САД по нередите во албанскиот парламент


Делегацијата на ЕУ во Тирана денеска го осуди насилството за време на вчерашните протести во и пред албанскиот Парламент. – ЕУ го осудува насилството на вчерашните протести и однесувањето на пратениците на пленарната седница. Демократските процеси, било да се однесува на пленарната седница или протести, треба да се дозволи да се одвиваат на мирен начин. …

Реакции од ЕУ и САД по нередите во албанскиот парламент Read More »

Името „Македонија“ останува неприфатливо за Каменос


Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. Каменос вчера при посетата на воениот …

Името „Македонија“ останува неприфатливо за Каменос Read More »

Вучиќ се среќава со Путин во Москва


Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Москва ќе се сретне со неговиот српски колега Александар Вучиќ, при што, меѓу останатото, ќе разговараат за развојот на економската соработка, зајакнувањето на меѓусебните трговски односи, како и за статусот на српските работници во Русија. Вучиќ посочи дека на состанокот ќе бидат потпишани договор за гас, како и дека …

Вучиќ се среќава со Путин во Москва Read More »

Арта Марку сепак избрана за нов државен обвинител на Албанија


Нов државен јавен обвинител на Албанија е Арта Марку, која и покрај тензичната атмосфера и противењето на опозицијата беше избрана со гласовите на владејачкото мнозинство. Четириесет и едногодишната обвинителка од северниот албански град Скадар беше избрана со 69 гласови и на оваа функција е со привремен мандат. Набргу треба да се конституира новиот Висок совет …

Арта Марку сепак избрана за нов државен обвинител на Албанија Read More »

Република Српска ќе ја тужи НАТО-алијансата поради бомбардирање со осиромашен ураниум


Република Српска ќе се придружи на тужбата против членките на НАТО поради предизвикување хуманитарна и еколошка катастрофа за време и по бомбардирањето на РС со проектили со осиромашен ураниум. Таква тужба подготвува и Србија, објави „Глас Српске“. Од правниот тим на Српската кралска академија во Белград, кој работи на подготвување на тужбата против членки на …

Република Српска ќе ја тужи НАТО-алијансата поради бомбардирање со осиромашен ураниум Read More »

(ВИДЕО) Хаос во албанскиот парламент поради изборот на јавен обвинител: Опозицијата запали факли и фрла со чизми


Парламентот во Албанија со 69 гласа за ја изгласа Арта Марку за привремен јавен обвинител. Додека траеше процесот на гласање, опозициските партии остро протестираа во парламентот, но преку нејзините поддржувачи и надвор од албанскиот законодавен дом. Во еден момент може да се забележи дека еден од пратениците фрли со чизма додека новата привремена јавна обвинителка …

(ВИДЕО) Хаос во албанскиот парламент поради изборот на јавен обвинител: Опозицијата запали факли и фрла со чизми Read More »

Грчката полиција спречила обид за атентат врз Ердоган


Грчките медиуми јавуваат дека при крајот на ноември полицијата уапсила деветмина турски левичари кои планирале да го ликвидираат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на неговата неодамнешна посета на Атина. Уапсените се припадници на Револуционерниот народен фронт (ДХКП-Ц), турска комунистичка група, која е прогласен за терористичка група поради нејзините напади врз турските безбедносни сили …

Грчката полиција спречила обид за атентат врз Ердоган Read More »

„Екатимерини“: Нимиц оптимист, но пречките демнат


Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на ЕУ во јуни и на НАТО во почетокот на јули се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува денеска „Екатимерини“ во текстот „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации со …

„Екатимерини“: Нимиц оптимист, но пречките демнат Read More »

Албанија од туризам годинава заработи 1,3 милијарда евра


Приходите од туризмот во Албанија за првите девет месеци од 2017 година изнесуваа 1,3 милијарда евра. Ова е најдинамичниот сектор на локалната економија во изминатите две години, известува Централната банка на балканските земји. За периодот јануари-септември оваа година приходите од туризмот се зголемиле за 13%. За истиот период минатата година тие изнесувале 1,16 милијарда евра. …

Албанија од туризам годинава заработи 1,3 милијарда евра Read More »

Почна војната за 10 милиони документи од Хашкиот трибунал


Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина се обидуваат да дојдат до што поголем број на документи и доказни предмети кои се во Хашкиот трибунал, кој по 24 години работа набрзо ќе се затвори, објави денеска српскиот весник „Новости“. Весникот посочува дека се работи за документи кои содржат државни тајни, сослушувања, сведочења на јавни и заштитени …

Почна војната за 10 милиони документи од Хашкиот трибунал Read More »

Над 30 милиони туристи ја посетиле Турција годинава


Вкупно 30,37 милиони странци пристигнале во Турција од јануари до ноември годинава, додека во истиот период 30,4 странци ја напуштиле земјата. Во истиот период минатата година 24,7 милиони странци ја посетиле Турција. Во 2017 година во Турција најмногу туристи пристигнале од Русија.

Протест на грчките пензионери го блокираше центарот на Атина


Неколку илјади пензионери го блокираа центарот на Атина попладнево во протест против најавеното ново намалување на пензиите, јави новинската агенција ДПА. Сообраќајот во центарот на грчкиот главен град е во целосен застој од демонстрантите кои извикувале „вратете ни ги парите“ и „ние си ги заработивме пензиите“. Од почетокот на грчката економска криза во 2010 година …

Протест на грчките пензионери го блокираше центарот на Атина Read More »

Македонија – претседавач со Енергетската заедница во 2018 година


Приштина – Македонија денеска во Приштина го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година. На состанокот на Министерскиот совет на Енергетската заедница, македонскиот министер за економија Крешник Бекшети ги истакнал приоритетите во текот на македонското претседавање, како што се регионалната соработка во итни случаи за електрична енергија, со цел да се избегнат едностраните забрани …

Македонија – претседавач со Енергетската заедница во 2018 година Read More »

Хрватска со најголем раст во индустриското производство во ЕУ


Хрватска, покрај Ирска и Данска, забележа најголем пораст на индустриското производство во октомври во однос на претходниот месец меѓу земјите во Европската унија, покажува извештај на европскиот статистички уред. Во Хрватска сезонски приспособено индустриско производство во октомври порасна 2,7 отсто на месечно ниво, со што нејзиното темпо е двојно зголемено во однос на септември, кога …

Хрватска со најголем раст во индустриското производство во ЕУ Read More »

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната


Мнозинството парламентарни групи во Европскиот парламент денеска ја поддржаа Резолуцијата со која се бараа Бугарија и Романија да станат членки на Шенген зоната. Против, такваиот став се изјаснија само парламентарните групи на Европските реформисти и конзервативци (ЕРЦ) и Европа на слободата и директната демократија (ЕФД2). Сите останати групи оценија дека Бугарија и Романија ги исполниле …

ЕП поддржа влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната Read More »

Американска компанија ќе ја гради термоцентралата „Ново Косово“


Косовската Влада денеска постигна договор со американската компанија за електрична енергија „Контур Глобал“ за изградба на термоцентралата „Ново Косово“. Договорот е постигнат на средба на владиното тело задолжено за изградба на објектот, на која прсуствувале и косовскиот премиер Рамуш Харадинај и претставници на компанија. – Финансискиот документ ќе биде потпишан на 20 декември, со што …

Американска компанија ќе ја гради термоцентралата „Ново Косово“ Read More »

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името


По првичните позитивни реакции од вчерашната нова рунда разговори за името во Брисел, одржана по пауза од три години, денеска грчките медиуми пишуваат дека е евидентно забрзување на процесот за надминување на спорот, но оти таквото раздвижување на меѓународен план може да предизвика сериозни проблеми во коалициската влада на премиерот Алексис Ципрас. Сајтот In.gr пишува …

Грчки медиуми: Забрзано се бара решение за прашањето за името Read More »

Грабар-Китаровиќ: Нема да му ги одземам одликувањата на Праљак за одбрана од големосрпската агресија


Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска во Бјеловар изјави дека нема да му ги одземе медалите на Слободан Праљак бидејќи ги добил за одбрана од големосрпската агресија. Хашкиот трибунал го осуди Праљак на 20 години затвор за воени злосторства извршени на територијата на Босна и Херцеговина. По изрекувањето на пресудата, Праљак во судницата испи отров цијанид, …

Грабар-Китаровиќ: Нема да му ги одземам одликувањата на Праљак за одбрана од големосрпската агресија Read More »

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ


Србија на Меѓувладината конференција во Брисел вечерва ги отвори шестото и 30-то поглавје од преговорите за членство во ЕУ, кои се однесуваат на трговското право и економските односи со странство. Главната преговарачка на Белград во преговорите за пристапување со Унијата, Тања Мишчевиќ наведе дека со поглавјето шест ќе се создадат принципи и систем што ќе …

Србија отвори две нови поглавја во преговорите за членство во ЕУ Read More »