Каминис: Да покажеме дека на ниво на ниска политика Скопје и Атина можат мирно да коегзистираат


Строго ќе се ограничиме на нашата улога, на соработката на двата градови, за да испратиме порака дека соработка со градот Скопје е најдоброто нешто што можеме да го направиме во овие околности, вели атинскиот градоначалник во пресрет на средбата со неговиот скопски колега. Говорејќи за радиото Тема 104.6, Јоргос Каминис, отфрла секаква можност со Петре …

Каминис: Да покажеме дека на ниво на ниска политика Скопје и Атина можат мирно да коегзистираат Read More »

ИБНА: Димитров и Коѕиас ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 февруари


Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, објави Независната Балканска новинска агенција – ИБНА. Се очекува Димитров и Коѕиас да разговараат …

ИБНА: Димитров и Коѕиас ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 февруари Read More »

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан


Новата германска влада силно ја поддржува европската перспектива на државите од Западен Балкан сметајќи дека политиката на проширување на ЕУ е важна за да се поттикне мирот, стабилноста и соработката. Тоа се наведува во нацртот на коалициониот договор меѓу ЦДУ/ ЦСУ и СПД, објави весникот „Велт“, истакнувајќи дека се уште не е конечен текстот на …

Новата германска влада силно ја поддржува ЕУ перспективата на Западен Балкан Read More »

Случајот со „Новартис“ еден од најголемите скандали во Грција


Случајот со фармацевтската компанија „Новартис“, според грчката Влада, претставува скандал од невидени размери, додека политичарите чии имиња се споменати во предметот, велат дека станува збор за заговор и отфрлаат секаква вмешаност. – Очигледно е дека станува збор за скандал што ги надминува границите на земјата, ги надминува границите на економскиот и политичкиот живот на Грција. …

Случајот со „Новартис“ еден од најголемите скандали во Грција Read More »

Албанија со закон ќе врши „чистка“ во полицијата


Албанската Влада усвои Предлог-законот, кој предвидува проверка на 13.000 полициски службеници и припадници на Националната гарда во земјата. Албанскиот заменик министер за внатрешни работи Јулијан Ходај изјави дека властите сакаат да ги согледаат професионалните и личните карактеристики на вработените, за да ги „отстранат оние кои се вмешани во криминал, корупција или не се професионалци”. Тестирањето …

Албанија со закон ќе врши „чистка“ во полицијата Read More »

ОБСЕ ја осуди Турција за притворање на критичари на власта


Претствникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите Арлем Десир ги осуди турсите власти поради затворање на стотина луѓе, кои на социјалните мрежи ја критикуваа турската воена операција во сириската провинција Африн. – Притворање поради изразување на ставови на социјалните мрежи, вклучително и за воените операции, е неприфатливо. Барам …

ОБСЕ ја осуди Турција за притворање на критичари на власта Read More »

Мицотакис: Владата со „Новартис“ сака да го одвлече вниманието за скопското прашање


Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис ја обвини Владата на Грција дека со скандалот со фармацевтската компанија „Новартис“ сака да го одвлече вниманието на јавноста од актуелните проблеми, а меѓу нив и прашањето за името. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Мицотакис изјави дека грчкиот премиер Алексис Ципрас е опасен …

Мицотакис: Владата со „Новартис“ сака да го одвлече вниманието за скопското прашање Read More »

Српската Влада ќе додели 100 автомобили во наградна игра


Владата на Србија, преку наградната игра „Земи сметка и победи”, доделува 100 автомобили, двојно повеќе од минатата година. Како што јавуваат српските медиуми, Владата минатиот месец одлучила, меѓу другите вредни награди, на играчите на среќа да им подели дури 100 патнички автомобили. Државната Дирекција за имот доби задача најдоцна до 12 февруари да обезбеди нови …

Српската Влада ќе додели 100 автомобили во наградна игра Read More »

Хрватска: Парична казна за неисчистенa кола од снег


Голем дел од Хрватска осамна денеска под снег што ќе паѓа и во текот на денот, а граѓаните се предупредени дека кој нема да го исчисти снегот од возилото ќе добие казна од 700 куни (околу 100 евра). Освен што мора да имаат зимска опрема, возачите според Законот за безбедност на сообраќајот, се должни и …

Хрватска: Парична казна за неисчистенa кола од снег Read More »

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година


Државите од Западен Балкан во 2018 година ќе добијат над една милијарда евра од Евроската унија за подготовки за членство, се наведува во Декларација на Еврокомисијата по повод прифаќањето на Стратегијата за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Од 2007 година до 2017 година ЕУ вложиле над 8,9 милијарди евра во држави од тој регион …

ЕУ ќе додели една милијарда евра за Западен Балкан за 2018 година Read More »

Косово им плати по 10 илјади евра на семејствата на осудените за Дива населба


Косовското Mинистертво за финансии ја реализираше одлуката на Владата и на 29 семејства на загнатите и осудените за настаните во кумановската Дива населба во мај 2015 година. – Испатени се 290 илјади евра, пропорционално за 29 семејства на загнатите и осудени лица во настаните во Куманово, онака како што беше предвидено со одлуката на Владата …

Косово им плати по 10 илјади евра на семејствата на осудените за Дива населба Read More »

Грчкото МНР го поздрави преименувањето на аеродромот и автопатот


Грчкото министерство за надворешни работи ја поздрави одлуката на Владата на Република Македонија за преименување на скопскиот аеродром и на автопатот. -Ја поздравуваме денешната одлука на Владата на поранешна Југословенска Република Македонија да го преименува скопскиот аеродром во “Меѓународен аеродром Скопје” и автопатот кој го поврзува Скопје до грчката граница на “автопат пријателство “. Денешната …

Грчкото МНР го поздрави преименувањето на аеродромот и автопатот Read More »

Грчкиот корупциски скандал Новартис „тежок“ околу 50 милиони евра


Околу 50 милиони евра е висината на нелегални исплати за периодот 2006-2015 во случајот со фармацевтската компанија „Новартис“, јави дописникот на МИА од Атина. Десеттемина поранешни грчки функционери, а дел од нив актуелни пратеници, се под истрага за три дела: поткуп на политичари, пасивен поткуп и злоупотреба на службена должност. На вонредна седница на грчкиот …

Грчкиот корупциски скандал Новартис „тежок“ околу 50 милиони евра Read More »

Вулин бара етничко разграничување на Косово за да се спречи создавање на голема Албанија


Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека Србија треба да предложи разграничување на Србите и Албанците на Косово, со цел да се стави крај на спорот за косовскиот статус и да се отвори перспективата за интегрирање во Европската унија. – Нема суштинска разлика меѓу Албанија, Македонија, Црна Гора и територијата која што ние ја …

Вулин бара етничко разграничување на Косово за да се спречи создавање на голема Албанија Read More »

Могерини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери


Западен Балкан географски е дел од Европската унија и дели иста историја и ќе делиме заедничка иднина во рамки на Европската унија, рече високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на заедничката прес-конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на која беше презентирана Стратегијата на ЕК за Западен Балкан. – …

Могерини: Стратегијата дава конкретни перспективи за ЕУ-интеграцијата на шестте партнери Read More »

Јункер: Пред прием во ЕУ, балканските земји да ги решат граничните спорови


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска пред европратениците дека ниту една земја од Балканот нема да биде примена во ЕУ пред да ги реши сите гранични спорови со соседите. – Нема да се случи да се каже дека тоа ќе се решава откако ќе се влезе во ЕУ. Проблемите мора да бидат решени …

Јункер: Пред прием во ЕУ, балканските земји да ги решат граничните спорови Read More »

Ѕанакопулос: Македонија не е само грчка


Врз основа на меѓународните договори, географската област Македонија не ѝ припаѓа исклучиво на Грција, вели портпаролот на грчката Влада во интервју за државната телевизија ЕРТ. Коментирајќи го протестот и слоганите пред два дена на плоштадот Синтагма дека Македонија е грчка, Димитрис Ѕанакопулос вели дека Македонија како географска област припаѓа на различни држави, јавува дописникот на …

Ѕанакопулос: Македонија не е само грчка Read More »

Денес се објавува Стратегијата за Западен Балкан, Османи: До 2025 година Македонија во ЕУ


Карл Билд предупредува дека ако пропаднат преговорите меѓу Грција и Македонија за името, пропаѓа и стратегијата за европска интеграција на Балканот Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, наспроти неповолната внатрешна политичка клима, нерешениот спор со Грција и блокираната работа на парламентот околу законот за јазиците, вчера излезе со оптимистичка најава дека Македонија и Албанија идната …

Денес се објавува Стратегијата за Западен Балкан, Османи: До 2025 година Македонија во ЕУ Read More »

Речиси 78.000 се откажеле од државјанство на БиХ


Од државјанство на БиХ досега се откажале речиси 78.000 лица, информираат босанските медиуми. Само минатата година се откажале 4.365 државјани на БиХ. Во првите повоени години годишно се откажувале од 6 до 8 граѓани, а во 2002 година таа бројка пораснала на 8.000. Граѓаните најмногу се откажуваат од матичното државјанството за да стекнат со државјанство …

Речиси 78.000 се откажеле од државјанство на БиХ Read More »

„Патот на Арбр“: Изградба на автопат од Тирана до Дебар


Албанското Министерство за инфраструктура и енергетика денеска потпиша договор со компанијата „Ѓока Конструсион“ за изградба на автопатот „Руга е Арбрит“ („Патот на Арбр“), што Албанија ќе ја поврзува со Македонија кај Дебар. – Ова е еден многу значаен инфраструктурен објект што нашата земја ја поврзува со Македонија. Изградбата ќе чини 240 милиони евра, а во …

„Патот на Арбр“: Изградба на автопат од Тирана до Дебар Read More »