Босна и Херцеговина со нови 280 новозаразени, петмина починаа

 

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрира нови 280 заразени со Ковид-19.

Во Заводот за јавно здравје на Федерацијата биле тестирани 1.580 примероци, од кои 192 се позитивни.

Досега тестирани се 159.205 примероци, а Ковид-19 е потврден кај 18.029 лица.

До денеска во БиХ излечени се 14.292 пациенти. Активни се 3.208 случаи.

Пријаевни се три смртни случаи, со што вкупниот број се искачи на 529.

Во Република Српска има 88 нови случаи, а две лица починале.

Во Брчко нема новозаразени.