Кан топло ги пречека „Индијана Џонс“ и Харисон Форд: Аплаузи и солзи


Кан – Индијана Џонс ја продолжи авантурата на француската ривиера. Долгоочекуваниот нов филм од серијалот за археологот-авантурист Индијана Џонс, кого за последен пат ќе го глуми Харисон Форд, беше премиерно прикажан на францускиот Филмски фестивал во Кан , кој исто така, му оддаде почит на Форд за неговата кариера .

„Индијана Џонс и Бројчаникот на судбината“ (Indiana Jones and the Dial of Destiny), со Фиби Волер-Бриџ и Антонио Бандерас покрај Форд, е петтиот дел оваа филмска авантура. Холивудскиот ветеран веќе најави дека ова ќе биде негов последен „Индијана Џонс“ филм. За тој филмски лик светот првпат дозна 1981 година, со филмот „Индијана Џонс: Крадците на изгубениот ковчег“ (Raiders of the Lost Ark).
 

 

Форд одеше рака под рака со неговата сопруга Калиста Флокхарт на црвениот килим, а подоцна им се придружи на своите колеги додека во фон одеше песната на Џон Вилијамс. Меѓу присутните беа и шефот на Дизни, Боб Ајгер, Кетлин Кенеди од Лукасфилм и режисерот Стив Меквин.

Во театарот „Федорас“ Форд (80) беше пречекан со громогласен аплауз. Тој погледна низ театарот пред да ја прими почесната палма.

„Многу сум трогнат. Многу сум трогнат од ова. Велат, кога ќе умреш, ти го гледаш животот како ти трепка пред очи. Само што го видов мојот живот како трепка пред моите очи“, рече Форд по пуштањето на ролна од неговата кариера.

„Голем дел од мојот живот, не целиот мој живот“, продолжи Форд, заблагодарувајќи им се на Флокхарт, како и на режисерот на „Dial of Destiny“ Џејмс Манголд и на колешката Фиби Волер-Бриџ.

Ова не е првиот филм за „Индијана Џонс“ кој премиерно се прикажува во Кан. Четвртиот дел, „Индијана и кралството на кристалниот череп“ беше промовиран на фестивалот во 2008 година. Критичарите и обожавателите го отфрлија „Кристален череп“ како погрешно проценето продолжение, иако сепак заработи 790 милиони долари ширум светот.

Овој пат, „Dial of Destiny“ се надева дека ќе има слично, ако не и поголемо глобално влијание без своите познати филмаџии. Новиот филм, кој Walt Disney Co. ќе го објави на 30 јуни во САД, е првиот филм  за Индијана Џонс кој не е режиран од Стивен Спилберг или со приказна за заслуги на Џорџ Лукас. Наместо тоа, Манголд („Форд против Ферари“, „Логан“) ги презема уздите на филмот во кој глумат Волер-Бриџ, Антонио Бандерас и Мадс Микелсен.

Во 2022 година, Том Круз ја доби и почесната „Златна палма“ пред прикажувањето на филмот „Топ ган: Маверик“. Почесната „Златна палма“ завчера му припадна и на уште едно големо име на американската кинематографија – Мајкл Даглас (78), кому наградата му беше доделена на свеченото отворање на 76. издание на овој светски признат фестивал. (АП)