Селин Дион во провокативно издание за француски Вог: Лагерфелд ме спореди со Марија Калас


Селин Дион (56) откри дека одбива да позајмува облека од дизајнери без претходно самата да плати за нив.

„Отсекогаш сум купувала сè сама“, изјави таа за Vogue France во интервју на 22 април. „Не сакав да позајмувам. Тоа е форма на почит. Луѓето плаќаат за да дојдат да ме слушнат како пеам, па јас плаќам да си купам облека од дизајнери“.

Пејачката објасни дека ваквата лична политика делумно се должи на нејзиното скромно воспитување. „Цел живот, мајка ми ги поправа моите хулахопки, џемпери, палта и белезници, сите мои ситници за зимата“, изјави таа за публикацијата. „Имав многу среќа, бидејќи имав 13 браќа и сестри, и ги добив сите подароци“.

56-годишната добитничка на Греми продолжи да рече дека напорно работела за сè што купила во животот – не само дизајнерска облека, туку и куќи за себе и за членовите на нејзиното семејство.

Како што Дион постигнуваше поголем успех во кариерата, таа почна да добива покана на модни ревии. Во нејзиното сеќавање се издвојува едно конкретно шоу на Карл Лагерфелд.

[Лагерфелд] ме погледна и рече: „Ме потсетуваш на Ла Калас“, изјави Дион за Vogue France, мислејќи на грчко-американската оперска дива од средината на дваесеттиот век, Марија Калас. „Се почестив со јакна од Лагерфелд на ист начин како што луѓето си купуваат дијаманти“, додаде таа.

Во истото интервју, Дион откри и како се справува од нејзината дијагноза во 2022 година со синдром на вкочанета личност, ретко автоимуно невролошко нарушување кое предизвикува мускулна вкочанетост и грчеви.

„Не ја победив болеста, бидејќи сè уште е во мене и секогаш ќе биде. Се надевам дека ќе најдеме чудо, начин да го излечиме со научно истражување, но засега морам да научам да живеам со тоа“, рече таа и додаде: „На почетокот би се запрашала: зошто јас? Како се случи ова? Што направив? Дали е ова моја вина? Животот не ви дава никакви одговори“.

Поп-ѕвездата позираше за мајското издание на француски Вог. На едната фотографија е провокативна, во кошула и боксерки, а на насловницата позира во бледо-розова тоалета во боја на синап од Валентино и шик боб фризура. Стилистот Ло Роуч објави видео од пејачката на Инстаграм на настанот со натпис: „Се вративме…… @celinedion“.