Голем гнев кон „Њујорк тајмс“ поради еден наслов

САД– „Њујорк тајмс“ издржа интензивна реакција во понеделникот вечерта за својот наслов на насловната страница за реакцијата на претседателот Трамп по крвавите пукотници во Ел Пасо и Дејтон: „Трамп повика на единство против расизмот“.

Прегледот на насловната страница во вторникот, споделен на социјалните медиуми, предизвика инстантна критика од новинарите и политичарите, вклучително и неколку кандидати за претседател на демократите во 2020 година, од кои многумина го зедоа тоа прашање како пример како се врамуваат коментарите на Трамп за нападите за време на викендот кои оставија најмалку 31 мртво лице, а десетици повредени. По трагедиите, најголемите медиуми се соочија со разгледување од сите страни за тоа како да се справат со Трамп и неговата често запалива реторика.

Околу еден час откако насловот стана вирален, „Тајмс“ објави дека го изменил својот текст.

„Насловот беше лош и беше променет за второто издание“, изјави портпаролот на „Тајмс“ за „Вашингтон пост“ преку имејл.

 

Подоцнежните изданија на печатениот весник ги содржеа зборовите: „Ја нападна омразата но не и пушките“.

Изгледа дека оригиналниот наслов започнал да привлекува поголемо внимание околу 21 часот, кога беше објавен на „Твитер“ од Нејт Силвер, кој напиша: „Не сум сигурен дека ‘Трамп повика на единство против расизмот’ е насловот со кој би ја врамил приказната“.

Читајќи од телепромптер во понеделникот, Трамп зборуваше да се издвои  „деструктивната партизација“ настрана и да се употреби „еден глас“ за „осудување на расизмот, фанатизмот и белата надмоќност“ – порака која се оддалечи од неговите пораки на поделби, а понекогаш и расистички изјави на претседателот јавно насочени кон малцинствата кои се движат од имигранти до пратеници. Во напишаните забелешки на претседателот немаше ништо за новите закони за оружје.

Во една од двете приказни за говорот на Трамп што се појави под насловот на „Тајмс“, известувачите Мајкл Кроули и Меги Хаберман направија слични забелешки, пишувајќи дека „се чинеше малку веројатно“ дека коментарите на претседателот „ќе одекнуваат обединувачки кога многу Американци го сметаат за одговорен за распламтување на расната поделба“.

За многумина, на насловот му недостигаат очекувањата пласирани во медиумите во ерата на Трамп за да се обезбеди контекст, а во некои случаи и проверка на факти. Медиумите започнаа да ги опишуваат некои од сомнителните изјави на претседателот како „лаги“, како што напиша Пол Фархи на „Вашингтон пост“ во јуни.

„Ова е ‘Дјуи го порази Труман’ за расизмот“, напиша во твит новинарот на „Ролинг стоун“, Џамил Смит, повикувајќи се на озлогласениот наслов на „Чикаго дејли трибјун“ кој неправилно ги објави резултатите од претседателските избори во 1948 година.

Но, Смит не беше единствената личност што се спротивстави на насловот. Поднасловите над двете приказни беа сменети и за второто издание.

„Неверојатно“, твитна поранешниот конгресмен во Тексас, Бето О’Рурк во понеделникот. На О’Рурк им се придружија колегите демократски претседателски кандидати Кори Букер и Кирстен Гилибранд и градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио.

Насловот, исто така, заработи остра осуда од конгресменката Александрија Окасио-Кортез, која го објави твитот дека насловната страница „треба да послужи како потсетник за тоа како се помага белата надмоќност – и честопати се потпира на – кукавичкото гнездо на мејнстрим институциите“.

Насловот, исто така, предизвика негодување од голем број новинари, кои го критикуваа тоа како „неточно“ и „апсурдно“.

„Палпатин повика на единство против бунтовничкото ѓубре“, објави на „Твитер“ филмскиот критичар Морин Рајан, повикувајќи се на еден од главните негативци во „Војна на ѕвездите“.

За известувачот за медиуми на „Дејли бист“, Максвел Тани, насловот не беше само „лош“, туку и „особено збунувачки, бидејќи во суштина се спротивставува на паметното парче под него“.

Сепак, некои критичари беа толку збунети што отидоа подалеку, па ги откажаа своите претплати на публикацијата, потег што предизвика дебата за тоа дали станува збор за соодветен одговор на грешката.

Неколку новинари, сепак, бргу го одбранија „Тајмс“.

„Грешката на еден наслов на новинар не е доволна причина да се затвори вратата на армијата на навистина одлични новинари кои не ги пишуваат насловите – како што знаете“, твитна Џули Браун, истражувачки новинар во „Мајами хералд“.

Ставањето наслов не е секогаш едноставно како што изгледа, истакна известувачот на „Лос Анџелес тајмс“, Дел Квентин Вилбер.

„Дали некогаш сте напишале наслов?“ твитна Вилбер. „Тешко е. Седите таму, обидувајќи се да ја сведете целата приказна на четири збора. Можеби три. Зависи од бројот на буквите. Вие сте во луд дедлајн. Изработката на насловот е ‘уметност’“, напиша тој во друг твит. (Вашингтон пост)