Вие, рускиот народ, не сте наш непријател

И покрај бруталноста на Владимир Путин, да нема сомнеж дека оваа војна веќе е стратешки неуспех за Русија


„Не плашете се“. Тие беа првите зборови на првото јавно обраќање на првиот полски папа по неговиот избор во октомври 1978 година. Тие беа зборови што ќе го дефинираат папата Јован Павле Втори. Зборови кои ќе го променат светот.

Јован Павле ја донесе пораката овде во Варшава на неговото прво патување дома како папа во јуни 1979 година. Тоа беше порака за моќта – моќта на верата, моќта на издржливоста и моќта на народот.

Соочени со суров и брутален систем на владеење, тоа беше порака што помогна да се стави крај на советската репресија во централната земја и во Источна Европа пред 30 години. Тоа беше порака што ќе ја надмине суровоста и бруталноста на оваа неправедна војна.

Кога папата Јован Павле ја донесе таа порака во 1979 година, Советскиот Сојуз владееше со железна тупаница зад железната завеса.

Потоа, една година подоцна, движењето Солидарност ја зафати Полска. И иако знам дека не можеше да биде овде вечерва, сите во Америка и ширум светот сме благодарни за Лех Валенса.

Тоа ме потсетува на онаа фраза на филозофот Кјеркегард: „Верата најдобро гледа во мракот“. И имаше мрачни моменти.

Десет години подоцна, Советскиот Сојуз се распадна, а Полска и Централна и Источна Европа наскоро ќе бидат слободни. Ништо во таа битка за слобода не беше едноставно или лесно. Тоа беше долга, болна парола која се бореше не со денови и месеци, туку со години и децении.

Но, повторно се појавивме во големата битка за слобода: битка меѓу демократијата и автократијата, меѓу слободата и репресијата, помеѓу поредокот заснован на правила и поредокот управуван со брутална сила.

Во оваа битка треба да бидеме со бистри очи. Ниту оваа битка нема да се добие со денови или месеци. Треба да се челичиме за долгата борба што претстои.

Господине претседател, господине премиер, господине градоначалник, членови на парламентот, почитувани гости и народе на Полска, и мислам дека некои луѓе од Украина се тука: Ние сме собрани овде во Кралскиот замок во овој град кој зазема свето место во историјата не само на Европа, туку и на бескрајната потрага по слободата на човештвото.

Со генерации, Варшава стоеше таму каде што слободата беше предизвикана и слободата преовладуваше.

Всушност, токму овде во Варшава, една млада бегалка, која побегна од нејзината родна земја Чехословачка која беше под советска доминација, се врати да зборува и да се солидаризира со дисидентите.

Нејзиното име беше Медлин Корбел Олбрајт. Таа стана една од најжестоките поддржувачи на демократијата во светот. Таа беше пријателка со која работев. Првата жена државен секретар на Америка. Таа почина пред три дена.

Таа цел живот се бореше за суштинските демократски принципи. И сега, во повеќегодишната борба за демократија и слобода, Украина и нејзиниот народ се на првите линии во борбата за спас на својата нација.

И нивниот храбар отпор е дел од поголемата борба за суштински демократски принципи кои ги обединуваат сите слободни луѓе: владеење на правото; слободни и фер избори; слободата да се зборува, да се пишува и да се собира; слободата да се богослужи како што некој избира; слободата на печатот.

Овие принципи се од суштинско значење во слободно општество. Но, тие секогаш биле – тие секогаш биле под опсада. Тие отсекогаш под борба. Секоја генерација мораше да ги победи смртните непријатели на демократијата. Тоа е начинот на светот – бидејќи светот е несовршен, како што знаеме. Каде што апетитите и амбициите на неколкумина засекогаш бараат да доминираат во животите и слободите на многумина.

Мојата порака до народот на Украина е пораката што ја испратив денес до министерот за надворешни работи и министерот за одбрана на Украина, кои верувам дека се тука вечерва: стоиме со вас. Точка.

Денешните борби во Киев и Мариупол и Харков се последната битка во долгата борба: Унгарија, 1956 година; Полска, 1956 година, потоа повторно 1981 година; Чехословачка, 1968 година.

Советските тенкови ги задушија демократските востанија, но отпорот продолжи сѐ додека конечно, во 1989 година, Берлинскиот ѕид и сите ѕидови на советската доминација – паднаа. Тие паднаа. И народот победи.

Темнината што ја поттикнува автократијата на крајот на краиштата не може да се мери со пламенот на слободата што ги осветлува душите на слободните луѓе насекаде

Но, битката за демократија не можеше да заврши и не заврши со крајот на Студената војна.

Во текот на последните 30 години, силите на автократијата оживеаја насекаде низ светот. Нејзините белези се познатите: презир кон владеењето на правото, презир кон демократската слобода, презир кон самата вистина.

Денес, Русија ја задави демократијата – се обиде да го стори тоа на друго место, не само во својата татковина. Под лажни тврдења за етничка солидарност, таа ги нападна соседните народи.

Путин има храброст да каже дека ја „денацифизира“ Украина. Тоа е лага. Тоа е цинично. Тој го знае тоа. И тоа е исто така непристојно.

Претседателот Зеленски беше избран на демократски начин. Тој е Евреин. Семејството на неговиот татко беше збришано во нацистичкиот холокауст. И Путин има смелост, како и сите автократи пред него, да верува дека моќта го прави исправното.

Во мојата земја, поранешен претседател по име Абрахам Линколн го изрази спротивставениот дух да ја спаси нашата Унија среде граѓанска војна. Тој рече: „Да имаме вера дека правото прави моќ“. „Правото создава моќ“.

Денес дозволете повторно да ја имаме таа вера. Дозволете ни да решиме да ја ставиме силата на демократиите во акција за да ги осуетиме клеветите на нашите – плановите на автократијата. Да потсетиме дека тестот на овој момент е тест на сите времиња.

Кремљ сака да го прикаже проширувањето на НАТО како империјален проект чија цел е дестабилизација на Русија. Ништо не е толку далеку од вистината. НАТО е одбранбен сојуз. Никогаш не бараше пропаст на Русија.

Пред актуелната криза, Соединетите Држави и НАТО работеа со месеци на ангажирање на Русија за да се избегне војна. Лично се сретнав со него и разговарав со него многу пати по телефон.

Одново и одново, понудивме вистинска дипломатија и конкретни предлози за зајакнување на европската безбедност, зајакнување на транспарентноста и градење доверба на сите страни.

Но, Путин и Русија гледаа кон секој од предлозите незаинтересирано за какви било преговори, со лаги и ултиматуми. Русија од самиот почеток беше наклонета на насилство.

Знам дека не ми верувавте сите мене и нам кога постојано велевме: „Ќе ја преминат границата. Тие ќе нападнат“.

Тој постојано тврдеше: „Ние немаме интерес за војна“. Гарантираше дека нема да се придвижи.

Постојано велејќи дека нема да ја нападне Украина.

Постојано велејќи дека руските војници долж границата биле таму на „вежби“ – сите 180.000.

Едноставно нема оправдување или провокација за рускиот избор на војна. Тоа е пример за еден од најстарите човечки импулси: користење на брутална сила и дезинформации за да се задоволи желбата за апсолутна моќ и контрола.

Тоа не е ништо помалку од директен предизвик за меѓународниот поредок заснован на правила, воспоставен од крајот на Втората светска војна.

И се заканува да се врати на декадите на војна што ја опустошија Европа пред да се воспостави меѓународниот поредок заснован на правила. Не можеме да се вратиме на тоа. Не можеме.

Тежината на заканата е причината зошто одговорот на Западот беше толку брз и толку моќен и толку обединет, без преседан и преовладувачки.

Брзите и казнени трошоци се единствените работи што ќе ја натераат Русија да го промени својот курс.

Џо Бајден за време на говорот во Варшава

Неколку дена по неговата инвазија, Западот тргна заедно со санкции за да ѝ наштети на руската економија.

Централната банка на Русија сега е блокирана од глобалните финансиски системи, негирање на пристапот на Кремљ до воениот фонд што го чуваше низ целиот свет.

Целиме кон срцето на руската економија со запирање на увозот на руска енергија во Соединетите Држави.

До денес, Соединетите Американски Држави санкционираа 140 руски олигарси и членови на нивните семејства, запленувајќи ги нивните незаконски стекнати придобивки: нивните јахти, нивните луксузни станови, нивните куќи.

Санкциониравме повеќе од 400 руски владини функционери, вклучувајќи ги и клучните архитекти на оваа војна.

Овие функционери и олигарси собраа огромно богатство од корупцијата поврзана со Кремљ и сега треба да ја споделат болката.

Постапува и приватниот сектор. Над 400 приватни мултинационални компании се повлекоа од водење бизнис во Русија – целосно ја напуштија Русија – од нафтени компании до „Мекдоналдс“.

Како резултат на овие невидени санкции, рубљата речиси веднаш се претвори во урнатини. И руската економија, патем. Потребни се околу 200 рубли за да се изедначат со еден долар.

Економијата е на пат да се преполови во наредните години. Беше рангирана – руската економија беше рангирана на 11-та најголема економија во светот пред оваа евазија [sic] – инвазија. Наскоро нема да се рангира ни меѓу 20-те најдобри во светот.

Земени заедно, овие економски санкции се нов вид на економска држава со моќ да нанесе штета на воената моќ на ривалите.

Овие меѓународни санкции ја намалуваат руската сила, нејзината способност да ја надополни својата војска и нејзината способност – нејзината способност да проектира моќ. А Путин – Владимир Путин е тој што е виновен, точка.

Во исто време, заедно со овие економски санкции, западниот свет се собра за да му обезбеди на народот на Украина неверојатно нивоа на воена, економска и хуманитарна помош.

Во годините пред инвазијата, ние, Америка, испративме над 650 милиони долари, пред да ја преминат границата, во оружје во Украина, вклучително и противвоздушна и противоклопна опрема.

Од инвазијата, Америка помогна со уште 1,35 милијарди долари во оружје и муниција.

И благодарение на куражот и храброста на украинскиот народ опремата што ја испративме и што ја испратија нашите колеги беше искористена со разурнувачки ефект за одбрана на украинската земја и воздушен простор. Нашите сојузници и партнери исто така се засилија.

Но, како што јасно кажав: американските сили се во Европа – не во Европа за да се вклучат во конфликт со руските сили. Американските сили се тука да ги бранат сојузниците на НАТО.

Вчера се сретнав со војниците кои служат заедно со нашите полски сојузници за зајакнување на одбраната на фронтот на НАТО. Причината што сакавме да ја разјасниме е нивното движење за Украина: Не ни помислувајте да се движите на една педа од територијата на НАТО.

Имаме света обврска според член 5 да ја браниме секоја педа од територијата на НАТО со целосната сила на нашата колективна моќ.

И порано денес, го посетив вашиот Национален стадион, каде што илјадници украински бегалци сега се обидуваат да одговорат на најтешките прашања што може да ги постави еден човек: „Боже мој, што ќе се случи со мене? Што ќе се случи со моето семејство?“

Видов солзи во очите на многу мајки додека ги прегрнав; нивните мали деца – нивните мали деца не се сигурни дали да се насмевнат или да плачат. Едно мало девојче рече: „Г. Претседател“ – зборуваше малку англиски – „дали брат ми и татко ми – дали ќе бидат добро? Дали ќе ги видам повторно?“ Без нивните сопрузи, нивните татковци, во многу случаи, нивните браќа или сестри кои останаа назад да се борат за својата земја.

Не морав да го зборувам јазикот или да го разбирам јазикот за да ги почувствувам емоциите во нивните очи, начинот на кој ме фатија за рака, а малите деца се обесија за мојата нога, молејќи се со очајна надеж дека сето тоа е привремено; страв дека можеби се засекогаш далеку од своите домови, речиси со исцрпувачка тага што ова се случува одново.

Но, исто така, бев изненаден од великодушноста на луѓето од Варшава – за таа работа, на целиот полски народ – за длабочините на нивното сочувство, нивната подготвеност да пружат рака, да ги отворат нивните срца.

Путин мислеше дека Украинците ќе бегаат и нема да се борат. Не е баш некој студент по историја. Наместо тоа, руските сили се соочија со храбар и цврст украински отпор

Му реков на градоначалникот дека се подготвуваат да ги отворат своите срца и домовите едноставно за да помогнат. Исто така, сакам да му се заблагодарам на мојот пријател, големиот американски готвач, Хозе Андрес, и неговиот тим кои помогнаа да се почувствуваат [sic] оние кои ги хранат оние кои копнеат да бидат слободни.

Но, помагањето на овие бегалци не е нешто што Полска или која било друга држава треба да го носи сама. Сите светски демократии имаат одговорност да помогнат. Сите тие. И народот на Украина може да смета на Соединетите Држави да ја исполнат својата одговорност.

Најавив, пред два дена, ќе пречекаме 100.000 украински бегалци. Веќе имаме 8.000 неделно кои доаѓаат во Соединетите Држави од други националности.

Ќе обезбедиме речиси 300 милиони долари хуманитарна помош, обезбедувајќи десетици илјади тони храна, вода, лекови и други основни материјали.

Во Брисел, објавив дека Соединетите Држави се подготвени да обезбедат повеќе од 1 милијарда долари, дополнително, хуманитарна помош.

Светската програма за храна ни кажа дека и покрај значителните пречки, барем одредено олеснување доаѓа до големите градови во Украина, но не и Мариупол, бидејќи руските сили ги блокираат резервите за помош.

Но, нема да престанеме со нашите напори хуманитарна помош да стигне каде и да е потребно во Украина и за луѓето кои успеаја да ја напуштат Украина.

И покрај бруталноста на Владимир Путин, да нема сомнеж дека оваа војна веќе е стратешки неуспех за Русија. Како човек што изгуби деца – знам дека тоа не е утеха за луѓето кои го изгубиле семејството.

Но, тој, Путин, мислеше дека Украинците ќе бегаат и нема да се борат. Не е баш некој студент по историја. Наместо тоа, руските сили се соочија со храбар и цврст украински отпор.

Наместо да ја наруши решеноста на Украина, бруталните тактики на Русија ја зајакнаа решителноста.

Наместо да го распадне НАТО, Западот сега е посилен и пообединет од кога било.

Русија сакаше помалку присуство на НАТО на нејзината граница, но сега таа има посилно присуство, поголемо присуство, со над сто илјади американски војници овде, заедно со сите други членки на НАТО.

Всушност, Русија успеа да предизвика нешто за кое сум сигурен дека никогаш немаше намера: Демократиите во светот се ревитализираат со цел и единство пронајдено во месеци за кои некогаш ни требаа години да ги постигнеме.

Не се само постапките на Русија во Украина кои нѐ потсетуваат на благословот на демократијата. Тоа е нашата сопствена земја – неговата земја, Кремљ, ги затвора демонстрантите. Двесте илјади луѓе наводно веќе заминале. Има одлив на мозоци – напуштање на Русија. Исклучување на независните медиуми. Државните медиуми се целосна пропаганда, блокирајќи ја сликата на цивилни цели, масовни гробници, тактики на изгладување на руските сили во Украина.

Дали е чудно, како што реков, што 200.000 Руси сите ја напуштиле својата земја за еден месец? Извонреден одлив на мозоци за толку краток временски период, што ме доведува до мојата порака до рускиот народ:

Работев со руски лидери со децении. Седнав на преговарачката маса уште со советскиот премиер Алексеј Косигин за да разговарам за контролата на оружјето во екот на Студената војна.

Секогаш сум зборувал директно и искрено со вас, рускиот народ.

Дозволете ми да го кажам ова, ако можете да слушате: вие, рускиот народ, не сте наш непријател.

Одбивам да верувам дека го поздравувате убивањето на невини деца и баби и дедовци или дека прифаќате болници, училишта, породилишта кои, за волја на Бога, се цел на руски проектили и бомби; или градовите се опколени така што цивилите не можат да бегаат; залихите се прекинати и обидот да се изгладнат Украинците за да се потчинат.

Милиони семејства се протерани од своите домови, вклучително и половина од сите деца во Украина. Тоа не се постапки на голем народ.

Од сите луѓе, вие, рускиот народ, како и сите луѓе низ Европа, сè уште го имате сеќавањето дека сте биле во слична ситуација во доцните триесетти и четириесетти – ситуацијата од Втората светска војна – сè уште е свежо во главите на многу баби и дедовци во регионот.

Што – што и да доживеала вашата генерација – без разлика дали ја доживеала опсадата на Ленинград или слушнала за тоа од вашите родители и баби и дедовци – железничките станици преполни со преплашени семејства кои бегаат од своите домови; ноќни засолниште во подруми и визби; утра седејќи низ урнатините во вашите домови – ова не се спомени од минатото. Не повеќе. Затоа што тоа е токму она што руската армија го прави во Украина во моментов.

26 март 2022 година. Само неколку дена претходно, вие бевте нација од 21. век со надежи и соништа што луѓето ширум светот ги имаат за себе и за своето семејство.

Сега, агресијата на Владимир Путин ве отсече вас, рускиот народ, од остатокот од светот и ја враќа Русија назад во 19. век.

Ова не е тоа што сте вие. Ова не е идната резерва – вие заслужувате за вашите семејства и вашите деца. Вистина ви ја кажувам: оваа војна не е достојна за вас, рускиот народ.

Путин може ѝ мора да стави крај на оваа војна. Американскиот народ стои со вас и со храбрите граѓани на Украина кои сакаат мир.

И мојата порака до остатокот од Европа: Оваа нова битка за слобода веќе направи неколку работи кристално јасни.

Прво, Европа мора да ја прекине својата зависност од руските фосилни горива. А ние, САД, ќе помогнеме. Затоа токму вчера, во Брисел, го објавив планот со претседателот на Европската комисија за Европа да ја помине непосредната енергетска криза.

На долг рок, како прашање на економска безбедност и национална безбедност и за опстанок на планетата, сите ние треба што е можно побрзо да се движиме кон чиста, обновлива енергија. И ние ќе работиме заедно за да помогнеме да се направи тоа, така што деновите која било држава да биде подложна на каприците на тиранинот за своите енергетски потреби ќе завршат. Мора да завршат. Мора да завршат.

И второ, треба да се бориме против корупцијата што доаѓа од Кремљ за да му дадеме фер шанса на рускиот народ.

И конечно, и најитно, одржуваме апсолутно единство – мораме – меѓу светските демократии.

Не е доволно да се зборува со реторички процут, за облагородувачки зборови за демократија, за слобода, еднаквост и слобода. Сите ние, вклучително и овде во Полска, мора да ја работиме напорната работа на демократијата секој ден. Мојата земја исто така.

Затоа повторно дојдов во Европа оваа недела со јасна и решителна порака за НАТО, за Г7, за Европската унија, за сите слободољубиви нации: Сега мора да се посветиме да бидеме во оваа борба за долги патеки. Мора да останеме обединети денес и утре и задутре и во годините и децениите што доаѓаат.

Нема да биде лесно. Тоа ќе чини. Но, тоа е цена што треба да ја платиме. Затоа што темнината што ја поттикнува автократијата на крајот на краиштата не може да се мери со пламенот на слободата што ги осветлува душите на слободните луѓе насекаде.

Одново и одново, историјата покажува дека од најтемните моменти следи најголемиот напредок. И историјата покажува дека ова е задача на нашето време, задача на оваа генерација.

Да се ​​потсетиме: ударот со чекан што го урна Берлинскиот ѕид, моќта што ја крена железната завеса не беа зборови на еден лидер; народот на Европа беше тој што со децении се бореше да се ослободи.

Нивната чиста храброст ја отвори границата меѓу Австрија и Унгарија за паневропскиот пикник. Тие ги здружија рацете за Балтичкиот пат. Тие се залагаа за Солидарност овде во Полска. И заедно, тоа беше непогрешлива и непобитна сила на народот што Советскиот Сојуз не можеше да ја издржи.

И тоа уште еднаш го гледаме денес со храбриот украински народ, покажувајќи дека нивната моќ на многумина е поголема од волјата на кој било диктатор.

Така, во овој час, зборовите на папата Јован Павле нека горат исто така и денес: „Никогаш, никогаш не откажувај се од надежта, никогаш не сомневај се, не се уморувај, никогаш не се обесхрабрувај. Не плаши се“.

Диктатор кој сака да обнови империја никогаш нема да ја избрише љубовта на народот кон слободата. Бруталноста никогаш нема да ја уништи нивната волја да бидат слободни. Украина никогаш нема да биде победа за Русија – затоа што слободните луѓе одбиваат да живеат во свет на безнадежност и темнина.

Ќе имаме поинаква иднина – посветла иднина вкоренета во демократијата и принципите, надежта и светлината, пристојноста и достоинството, слободата и можностите.

За име на бога, овој човек не може да остане на власт.

Господ да ве благослови сите. И господ да ја брани нашата слобода. И нека бог ги заштити нашите војници. Ви благодарам.

(Ова е говорот на американскиот претседател Џо Бајден одржан во Кралскиот замок во Варшава, Полска, на 26 март)