Скандал во Италија: Навивачите дивееја пред мечот од ЛШ (Фото/Видео)


Во центарот на Неапол имаше сериозни судири меѓу навивачите на Ајнтрахт и полицијата во пресрет на натпреварот на германскиот тим од Лигата на шампионите против Наполи.

Прозорците на автомобилот беа искршени, а навивачите фрлаа факели, столици и други предмети додека случајните минувачи се засолнуваа во баровите и рестораните.

Запалени се и полициско возило и неколку други возила.

 

Полицијата во полна опрема на крајот успеа да ја смири ситуацијата, принудувајќи ги навивачите да влезат во автобус за да ги однесат до хотелот.

Беа избегнати дополнителни конфликти бидејќи повеќето „ултраши“ на Наполи беа спречени да дојдат во контакт со германските навивачи. Сепак, тие фрлаа камења и шишиња по автобусите.

Полицијата беше во состојба на готовност – околу 800 полицајци беа распоредени – бидејќи повеќе од 600 навивачи пристигнаа од Германија и покрај тоа што Франкфурт се откажа од билетите за осминафиналето на Лигата на шампионите во знак на протест.

Бројката ја зголемија „ултрашите“ на Аталанта кои имаат големо ривалство со Наполи.

Германскиот клуб се спротивстави на одлуката на локалните власти во Неапол да им забранат на сите навивачи кои живеат во Франкфурт да купуваат билети, по бунтот на навивачите на првиот натпревар во Франкфурт, во кој Наполи победи со 2:0.