Што е всушност поздраво – масло или маст?


Дали маст или масло е поздраво е прашање кое често се поставува.

Дали свинската маст беше навистина неправедно исфрлена од нашите шпајзови и диети долго време или сепак беше оправдано?

Диететичарите и нутриционистите имаат различни совети кога станува збор за здравата исхрана, а сите се согласуваат во едно – никакво генерализирање не е добро. А совршен пример за тоа е свинската маст – која е исфрлена од нашата исхрана, а сега често можеме да читаме и слушнеме дека е поздрава од растителните масла.

И која е вистината?

Повеќето рецепти вклучуваат употреба на некои масти – од печење до салати. Мастите се есенцијални за здравјето на срцето, за функцијата на телото, за здравјето на мозокот, но кога ги избираме, сакаме да бидеме сигурни дека ја избираме подобрата опција.

Со години слушавме од лекарите и нутриционистите дека од белото месо ќе се здебелиме, холестерол и мозолчиња, а потоа научните истражувања покажаа дека свинската маст добила незаслужена и неправедна репутација на нездрава.

Спротивно на популарното верување, маста всушност може да биде здрав додаток на вашата исхрана кога се консумира во умерени количини.

Употребата на маснотии за пржење наместо, на пример, сончогледово масло, може да го намали ризикот од срцеви заболувања и рак, велат британските научници. Истражувањето спроведено од Би-Би-Си Trust Me, I’m a Doctor во 2015 година докажа дека свинската маст е поздрава и дека помеѓу маслото и маснотиите треба да изберете маст.

Во рамките на споменатата емисија, група истражувачи требаше да одговорат на прашањето „со кои масти и масла најдобро се готви?“.

На група волонтери им дадоа неколку видови масти и масла – сончогледово масло, пченкарно масло, ладно цедено масло од канола, маслиново масло (рафинирано и екстра девствено), путер и свинска маст – и побараа од нив да ги користат во готвењето. Од учесниците беше побарано да го соберат преостанатото масло по готвењето, кое потоа беше анализирано на Фармацевтскиот факултет во Лестер на Универзитетот Де Монтфорт.

Истражувачот Мајкл Мозли објасни дека кога маслата и мастите се загреваат за време на пржењето или готвењето, нивната молекуларна структура се менува.

„Настанува оксидација – тие реагираат со кислородот во воздухот и создаваат алдехиди и липидни пероксиди. На собна температура нешто слично се случува, иако побавно. Кога липидите се граничат, тие оксидираат“, вели тој.

– Сончогледот и пченкарното масло се во ред доколку не ги изложите на топлина, како пржење или готвење – изјави професорот Мартин Грутвелд. – Кога би имал избор помеѓу маст и полинезаситени масти, секој пат би користел маст – рекол тој.

Иако свинската маст има холестерол, тој холестерол е добар. Свинската маст е богата со холестерол, но нејзиното консумирање го регулира производството на холестерол во организмот.

Инаку, прениското ниво на холестерол во крвта е поврзано со поголем број смртни случаи, депресија, самоубиствено и агресивно однесување и Алцхајмерова болест. Нивото на холестерол во мастите е заштитник на здравјето, а не опасност за него. 100 g масти содржи 95 mg холестерол.

Иако на нашите тела му треба холестерол, вишокот на внес може да предизвика висок LDL (липопротеини со мала густина) во крвта, познат и како „лош холестерол“. Високото ниво на LDL може да предизвика таложење на липиди во крвните садови, што доведува до срцеви заболувања и мозочен удар, пишува healthnews.com.

Предности што ни ги носи свинската маст:

По рибиното масло, маста е најголем извор на витамин Д.

За динстање и длабоко пржење, свинската маст е идеална бидејќи е неутрална.

Животинските масти го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, велат некои истражувања, но докажано е дека во периодот кога се користела свинската маст, стапката на овие болести била многу мала.

Исто така, научниците објавија дека зголемувањето на бројот на луѓе кои страдаат од „болести на модерната цивилизација“, како што се дијабетес и срцеви заболувања, се случило кога животинските масти биле заменети со растителни масла и маргарин.

Бројни студии покажаа дека свинската маст има 33% помалку заситени (т.н. лоши) масти од путерот, двојно повеќе „добри“ мононезаситени масти и три пати поголем дел од омега-3 масни киселини. Свинската маст е исто така одличен извор на Б витамини и минерали.

Свинската маст првенствено се состои од мононезаситени масти, кои се сметаат за здрави за срцето. Овие масти можат да помогнат да се намали нивото на лошиот холестерол и да се намали ризикот од срцеви заболувања кога се консумираат како дел од урамнотежена исхрана.

Кога се користи во готвењето, салото им дава на јадењата богат и зачинет вкус. Го подобрува вкусот на месото, зеленчукот, па дури и на печивата, давајќи им вкусен и пријатен квалитет.

За разлика од другите масла, свинската маст има посебен вкус кој може да го подобри вкусот на вашите јадења. Неговата висока точка на чад гарантира дека вашата храна се готви рамномерно и ја задржува својата природна влажност, што резултира со нежни и сочни оброци. Без разлика дали се пржи или пече, маста е сигурен и вкусен избор.