Пред Мајкл Џордан и Меџик Џонсон беше Бил Расел: НБА ѕвездата почина на 88 години


САД- Бил Расел редефинира како се игра кошарката, а потоа го смени начинот на кој се гледа спортот во расно поделената земја.

Најплодниот победник во историјата на НБА, Расел маршираше со Мартин Лутер Кинг Џуниор, застана со Мухамед Али и го прими Претседателскиот медал на слободата од претседателот Барак Обама. Центарфорот на Бостон Селтикс, која освои 11 шампионски титули за 13 години, Расел ги заслужи своите последни две НБА титули како играч-тренер – прв црномурен тренер во кој било голем спорт во САД.

Бил Расел, 1966

Расел почина во неделата на 88-годишна возраст, а покрај него беше неговата сопруга Жанин, се вели во соопштението на неговото семејство објавено на социјалните мрежи. Веднаш не беше достапна причина за смртта; Расел, кој живееше во областа Сиетл, не беше добар да го додели трофејот МВП на финалето на НБА во јуни поради долго боледување.

„Се надеваме дека секој од нас ќе најде нов начин да дејствува или да зборува со бескомпромисната, достоинствена и секогаш конструктивна посветеност на принципите на Бил“, велат од семејството. „Тоа би било последна и трајна победа за нашиот сакан број 6“.

Како член на Куќа на славните, петкратен најкорисен играч и 12-кратен Ол-стар, Расел во 1980 година беше избран за најдобар играч во историјата на НБА од страна на новинарите кои пишуваа за кошарката. Тој останува најнаградуваниот шампион во спортот – тој исто така освои две колеџ титули и златен олимписки медал – и архетип на несебичност кој победи со одбрана и скокови, додека другите собраа блескави вкупни поени.

Со Вилт Чембрлен

Честопати, тоа значеше Вилт Чембрлен, единствениот достоен ривал од ерата на Расел и неговата главна конкуренција за скокови, МВП трофеи и расправии во сала за тоа кој е подобар. Чембрлен, кој почина во 1999 година на 63 години, имаше двојно повеќе поени, четири свои МВП трофеи и е единствениот човек во историјата на лигата кој имал повеќе скокови од Расел – 23.924 до 21.620.

Но, Расел доминираше во единствената статистика за која се грижеше: 11 шампионски наспроти два.

„Бил Расел беше најголемиот шампион во сите тимски спортови“, рече комесарот на НБА, Адам Силвер. Што е уште поважно, тој додаде: „Бил се залагаше за нешто многу поголемо од спортот: вредностите на еднаквост, почит и вклучување што ги впиша во ДНК. од нашата лига“.

Во соопштението објавено од Белата куќа, претседателот Џо Бајден го пофали Расел за неговата доживотна работа во граѓанското право, како и во спортот, и го нарече „голем шампион за слобода, еднаквост и правда“.

„Бил Расел е еден од најголемите спортисти во нашата историја – шампион на сите времиња, и добар човек и голем Американец кој направи се што можеше за да го исполни ветувањето за Америка за сите Американци“, рече Бајден.

Во неделата се појавија реакции, од Обама до Мајкл Џордан, од Меџик Џонсон до градоначалничката на Бостон, Мишел Ву.

 

„Денес изгубивме џин“, рече Обама. „Колку што беше висок Бил Расел, неговото наследство се издигнува многу повисоко – и како играч и како личност. Можеби повеќе од кој било друг, Бил знаеше што е потребно за да победи и што е потребно за да води“.

Роден во Луизијана, Расел, исто така, остави траен белег како црн спортист во град – и земја – каде што трката често е точка на палење. Тој беше на маршот во Вашингтон во 1963 година, кога Кинг го одржа својот говор „Јас имам сон“, и го поддржа Али кога боксерот беше нападнат затоа што одбил да се вклучи во воениот нацрт.

Во 2011 година, Обама му додели Медал на слободата на Расел заедно со конгресменот Џон Луис, милијардерот инвеститор Ворен Бафет, тогашната германска канцеларка Ангела Меркел и великанот на бејзбол Стен Мусијал.

„Да се ​​биде најголемиот шампион во вашиот спорт, да се направи револуција во начинот на кој се игра играта и да се биде општествен лидер одеднаш изгледа незамисливо“, изјавија Селтикс во неделата. „Но, таков беше Бил Расел“.

Расел рече дека кога растел во сегрегираниот Југ, а подоцна и во Калифорнија, неговите родители му всадиле мирна самодоверба што му овозможила да ги отфрли расистичките подбивања.

„Години подоцна, луѓето ме прашуваа низ што треба да поминам“, рече Расел во 2008 година. „За жал, или за среќа, никогаш ништо не сум поминал. Од мојот прв момент кога останав жив, мислев дека мајка ми и татко ми ме сакаат“. Мајката на Расел беше таа што ќе му рече да ги занемари коментарите на оние кои би можеле да го видат како игра во дворот.

„Што и да кажат, добро или лошо, не те познаваат“, се сеќава тој на нејзината изјава. „Тие се борат со сопствените демони“.

Но, Џеки Робинсон беше тој што му даде на Расел патоказ за справување со расизмот во неговиот спорт: „Џеки беше херој за нас. Тој секогаш се однесуваше како маж. Ми го покажа патот да бидам човек во професионалниот спорт“.

Чувството било взаемно, дознал Расел, кога вдовицата на Робинсон, Рејчел, се јавила и го замолила да биде носител на погребот на нејзиниот сопруг во 1972 година.

„Таа го спушти телефонот и јас се запрашав: „Како можеш да станеш херој на Џеки Робинсон?“, рече Расел. „Бев толку поласкана“.

Вилијам Фелтон Расел е роден на 12 февруари 1934 година во Монро, Луизијана. Тој бил дете кога неговото семејство се преселило на Западниот брег, а тој отишол во средно училиште во Оукленд, Калифорнија, а потоа и на Универзитетот во  Сан Франциско. Тој ги водеше Донс до NCAA шампионатите во 1955 и 1956 година и освои златен медал во 1956 година на Олимписките игри во Мелбурн во Австралија.

Тренерот на Селтикс и генерален менаџер Ред Оербах толку го посакуваше Расел што направи трејд со Сент Луис Хокс за вториот пик на драфтот. Тој им вети на Рочестер Ројалс, кој беше сопственик на пикот број 1, профитабилна посета на Ајс Капеди, кои исто така беа раководени од сопственикот на Селтикс, Волтер Браун.

Сепак, Расел пристигна во Бостон за да се пожали дека не е толку добар. „Луѓето велеа дека тоа е залудно залудно избор, потрошени пари“, се сеќава тој. „Тие рекоа: „Тој не е добар. Сè што може да направи е да блокира удари и да скокне.“ А Ред рече: „Доста е“.

Селтикси ги собраа и Томи Хајнсон и К. Џонс, соиграчот на Расел од колеџот. Иако Расел доцна му се приклучи на тимот затоа што ги водеше САД до олимпиското злато, Бостон ја заврши регуларниот дел од сезоната со најдобриот рекорд во лигата.

Селтикси го освоија шампионатот во НБА – нивниот прв од 17-те – во седмиот натпревар со двојно продолжение против Сент Луис Хокс на Боб Петит. Расел ја освои својата прва награда за МВП следната сезона, но Хокс ја освоија титулата во финалниот реванш. Селтикси повторно го освоија сето тоа во 1959 година, започнувајќи невидена низа од осум последователни НБА круни.

Оербах се пензионираше откако ја освои титулата во 1966 година, а Расел стана играч-тренер – првиот црномурен главен тренер во историјата на НБА, и речиси една деценија пред Френк Робинсон да го преземе Кливленд во бејзбол-американската лига. Серијата титули на Бостон заврши со пораз од Чембрлен и Филаделфија во финалето на Источната дивизија.

Расел ги предводеше Селтикс назад до титулите во 1968 и 1969 година, секој пат победувајќи во плејоф серии од седум натпревари против Чембрлен. Расел се пензионираше по финалето од 1969 година, враќајќи се по релативно успешен – но неисполнет – четиригодишен ангажман како тренер и генерален директор на Сиетл Суперсоникс и помалку плодна полусезона како тренер на Сакраменто Кингс.

Дресот со број 6 на Расел беше пензиониран од Селтикс во 1972 година. Тој заработи места во 25-годишнината на НБА тимот на сите времиња во 1970 година, 35-годишнината во 1980 година и тимот на 75-годишнината. Во 1996 година, тој беше поздравен како еден од 50-те најголеми играчи во НБА.

Расел беше примен во Куќата на славните на кошарката во 1975 година, но не присуствуваше на церемонијата, велејќи дека не требало да биде првиот избран Афроамериканец. (Чак Купер, првиот црн играч во НБА, беше неговиот избор.)

Во 2019 година, Расел го прифати прстенот од Куќата на славните на приватен собир.

„Почувствував дека другите пред мене требаше да ја имаат таа чест“, напиша тој на Твитер. „Добро е да се види напредокот“.

Но, за Мајкл Џордан, Расел остана сам.

„Бил Расел беше пионер – како играч, како шампион, како прв цромурен главен тренер во НБА и како активист“, рече поранешната ѕвезда на Чикаго Булс и сегашен мнозински сопственик на Шарлот Хорнетс. „Тој го отвори патот и даде пример. за секој црномурест играч кој дојде во лигата после него, вклучително и мене. Светот изгуби легенда“. (АП)