Полската владејачка партија загуби, но дали ќе ја напушти власта?

Владејачката партија Право и правда, која е на власт од 2015 година, сигнализираше дека веројатно нема мирно да си замине, откако долгоочекуваните парламентарни избори ѝ го ускратија мнозинството. За Европската унија, како и за НАТО, таков антидемократски пресврт во Варшава е кошмарно сценарио - но тоа не мора да се случи


Извонредната победа на демократската опозиција на изборите во Полска го подигнува сеништето на претстојната уставна криза. Како поранешниот американски претседател Доналд Трамп или поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро, десничарската популистичка партија Право и правда (ПиС) може да одбие да признае пораз.

Ова не се само шпекулации за пропаст и мрак. Откако беа затворени гласачките места и резултатот беше јасен, лидерот на ПиС, Јарослав Качињски, ги поздрави своите поддржувачи во неделата вечерта изјавувајќи: „Победивме на парламентарните избори! Трет пат по ред!“ Она што следеше беше уште пострашно: Полска, предупреди Качињски, е соочена со „денови на борби или тензии од различни видови“.

Серијата неодамнешни случувања во Варшава го зголемува ризикот од навидум незамислива ескалација во наредните денови и недели. Пет дена пред изборите, началникот на Генералштабот на вооружените сили на Полска и неговиот оперативен командант поднесоа оставки од засега непознати причини. Верните лојалисти на ПиС со сомнителна компетентност брзо ги заменија и двајцата.

Генералот Пјотр Пител, угледен поранешен шеф на военото контраразузнавање, отворено признава дека високите воени офицери „ја сметаат за можноста ПиС да започне принудно сценарио во случај на изгубени или неубедливи избори“. И извори блиски до ПиС, наводно, разговарале за идејата за нови избори во случај на пораз, користејќи полски фудбалски термин што се преведува како „прекувремена работа“ и „дополнување“.

Ова стана вообичаен гамбит меѓу денешните десничарски популисти. Во декември 2020 година, Трамп и неговиот поранешен советник за национална безбедност, пензионираниот генерал Мајкл Флин, разговараа за плановите за распоредување на војската за повторно одржување на претседателските избори во САД во 2020 година. Една година претходно, турскиот владетел Реџеп Тајип Ердоган нареди да се прекине изборот за градоначалник во Истанбул кога опозицискиот кандидат, Екрем Имамоглу, победи со само 15.000 гласови над сојузникот на Ердоган. Неверојатно, Имамоглу повторно триумфираше, поодлучно, додека гневните граѓани на Истанбул се вратија на гласање.

По осум години безмилосно концентрирана моќ, ПиС има бројни алатки за да предизвика слично сценарио, а единствената брутална кампања може да му даде надеж на ПиС за поинаков исход отколку во Истанбул. Качињски, де факто владетелот на Полска, може да заклучи дека опозицијата е исцрпена по гротескно нерамноправната трка во која владата имаше речиси неограничени ресурси на располагање. Ако е така, тој речиси сигурно погрешно пресметал, но неговата погрешна проценка може да испадне дека има сериозни последици за земјата.

Конкретно, контролата на ПиС врз потчинетите судови и претседателството може да го искушува да се обиде да ја поништи волјата на гласачите. Изборите може формално да бидат прогласени за неважечки од страна на специјален совет на Врховниот суд, создаден од ПиС, составен целосно од судии назначени од ПиС. Покрај тоа, полскиот устав му дава на претседателот Анджеј Дуда значајна улога во номинирањето на новиот премиер и кабинетот.

Иако уставот јасно бара од претседателот да го назначи премиерот фаворизиран од парламентарното мнозинство, Дуда постојано ги игнорираше уставните мандати. Поточно, на почетокот на неговиот прв мандат во 2015 година, Дуда славно одби да ја прими заклетвата на тројца судии на Уставниот суд уредно избрани од парламентот, со што ги спречи да ги заземат своите места во клупата.

Дуда може да се обиде да го повтори овој маневар и незаконски да одбие да го назначи опозицискиот лидер Доналд Туск од Граѓанската платформа за премиер. Тој тогаш може да тврди дека недостатокот на уредно назначен премиер го принудува да свика нови избори.

Секој обид да се спречи трансферот на власта сигурно ќе предизвика интензивни социјални немири. И со оглед на тоа што вооружените сили сега навидум се контролирани од лојалистите на ПиС, широко распространетите протести може да дадат погодно оправдување за прогласување национална вонредна состојба. Во овој случај, полскиот устав наложува презакажување избори – потенцијално дури шест месеци подоцна. Во меѓувреме, преодна влада назначена од Дуда ќе управува без никаков парламентарен надзор.

За Европската Унија, како и за НАТО, ваквиот антидемократски пресврт во Варшава е кошмарно сценарио. Мислењето дека тие претставуваат заедница на вредности би било длабоко дискредитирано.

Но, тоа не мора да се случи. Шокот од владата на членка на ЕУ која отворено одбива да ја отстапи власта може, конечно, да ги принуди западните престолнини да дејствуваат. И воените лидери на НАТО, кои добро го познаваат полскиот офицерски корпус, можат тивко да ги потсетат своите колеги колку опасно би било поништувањето на изборите од ПиС за безбедноста на Полска.

За ЕУ, сè треба да биде на маса, вклучително и одамна задоцнета преоценка на тоа дали суровите билатерални мерки слични на санкциите против Австрија од 2000 година се секогаш контрапродуктивни. Друга опција, за која правните научници почнаа да разговараат, би била Советот на ЕУ едноставно да одбие да постави недемократски именувани министри. Ова нема да се заснова на неостварливиот процес на суспензија пропишан во член 7 од Договорот за Европската унија, туку на политичка одлука вкоренета во членот 10 од договорот, кој бара од сите членки на Советот да бидат „демократски одговорни или пред нивните национални парламенти. или граѓани“.

Најдоброто сценарио за Полска и ЕУ би било лидерите на ПиС да се спротивстават на своите најлоши инстинкти и да продолжат со уреден трансфер на власта. Со сигнализирање дека секој обид за поткопување на волјата на народот ќе ги премине сите европски и црвени линии на НАТО, западните партнери на Полска можат да му помогнат на Дуда, полските воени лидери и другите поискусни функционери да избегнат трагична грешка.

(Мачеј Кисиловски е вонреден професор по право и стратегија на Централноевропскиот универзитет во Воена. Текстот е дел од мрежата на „Проект синдикејт“.)