Ова е почеток на нова ера во Вашингтон – и Путин е одговорен

Имаше тивко разбирање дека сме на работ на нова студена војна, потенцијално дури и жешка - што бара да се здружиме за да преживееме


Најпосле ќе излезам и ќе предложам нешто што би изгледало крајно бесмислено дури пред еден месец: ги гледам возбудувањата во Вашингтон за новата ера на … не сум сигурен како да го наречам. „Единство“ е премногу силно. „Двопартијство“ е прерано. „Де-партизираност“ е премногу незгодна.

Но, се чини дека нешто ново се случува, а одговорен е Владимир Путин.

Не сфаќајте ме погрешно. Демократите и републиканците нема да си подадат рака и да ја пеат „Кумбаја“ (црнечка спиритуална песна, н.з.) во скоро време. Мич Меконел и Кевин Мекарти ќе продолжат да им прават заседа на демократите при секоја шанса што ќе ја добијат. Очекувајте жестоки битки околу заднински проверки, реформите за имиграција, заштитата на граѓанските права и конфирмацијата на Кетанџи Браун Џексон за Врховниот суд. Трамп нема да престане да ја кажува својата голема лага. Вашиот чичко Боб опседнат со Фокс њуз ќе остане во неговиот херметички затворен алтернативен универзум.

Сепак, од почетокот на инвазијата на Путин на Украина, забележав нешто во Вашингтон што не сум го видел во последните три децении – тивко разбирање дека сме на работ на нова студена војна, потенцијално дури и жешка. Што бара да се здружиме за да опстанеме.

Тоа е суптилна промена – повеќе со тон отколку што било друго. Го видов тоа кога Володимир Зеленски му се обрати на Конгресот од Украина. Кога на пратениците им покажа вознемирувачко видео од последиците на војната, многу очи се наполнија со солзи. Пратениците споделија, според независниот сенатор на Мејн, Ангус Кинг, „колективно задржување на здивот“. Тоа што републиканците и демократите споделија нешто – дека беа способни дури и за колективна емоција – само по себе е извонредно.

Со двопартиска поддршка, Украина добива невидена воена и хуманитарна помош за борба против војната на Путин, вклучително и противвоздушни системи за кои многу експерти велат дека можат да бранат од бомби и проектили од руското копнено вооружување.

Надвор од Украина, можете исто така да ја забележите промената во низата неодамнешни договори од друга страна. По буквално 200 неуспешни обиди, Сенатот штотуку донесе закон против линч. Сенатот, исто така, даде поцврста правна основа на тврдењата за сексуално недолично однесување со новиот закон со кој се става крај на присилната арбитража во случаите на сексуален напад и вознемирување. Сенатот, исто така, само што одобри опсежна поштенска реформа. И едногласно одлучи да го задржи летното сметање на времето во текот на целата година. И даде зелено светло за долгоочекуваното повторно овластување на Законот за насилство врз жените како дел од огромниот закон за трошење.

Слушам од вработените во Сенатот дека се блиску до двопартиски договор за зајакнување на антимонополските закони. Исто така, за мерка за проширување на производството на полупроводници во Америка, како дел од новиот закон за конкурентност на Кина. И уште една мерка за ограничување на цената на инсулинот.

Во ред, ништо од ова не е толку драматично како заштитата на гласачките права или контролирањето на трошоците за лекови на рецепт. Но, во споредба со последните неколку години, тоа е извонредно. (Можеби не сте слушнале многу за овие иницијативи, бидејќи медиумите само се запознаваат со жестоки конфликти и прозивки.)

Нешто ново се случува во Вашингтон и мислам дека знам зошто.

Видете, дојдов во Вашингтон во 1974 година, во администрацијата на Форд, а потоа работев во администрацијата на Картер. Студената војна беснееше во тие години, служејќи како еден вид тивка позадина за сè друго. Демократите и републиканците имаа различни ставови за многу прашања, но работевме заедно затоа што се претпоставуваше дека мораме. Се соочивме со заедничка закана.

Студената војна произведе низа двопартиски закони кои вклучуваат огромни инвестиции во Америка – законодавство што беше оправдано со советската закана, но во реалноста имаше многу повеќе врска со потребите на нацијата. Националниот акт за меѓудржавни и одбранбени патишта беше дизајниран да „дозволи брза евакуација на целните области“ во случај на нуклеарен напад и брзо да се доставува муниција од град до град. Се разбира, во следните години тоа се покажа како неопходно за економскиот раст на Америка.

Огромната инвестиција на Америка во високото образование во доцните 1950-ти беше поттикната од советскиот сателит „Спутник“. Официјалната цел на Законот за образование за национална одбрана, како што беше именуван, беше „да се осигура обучена работна сила со доволен квалитет и квантитет за да се задоволат потребите на националната одбрана на Соединетите Држави“. Но тој обучи цела генерација наставници по математика и природни науки и го прошири пристапот до високото образование.

Управата за напредни истражувачки проекти на одделот за одбрана служеше како де факто американски инкубатор за нови технологии. Тоа беше клучно за создавањето на интернет, како и за новите технологии за материјали. Џон кенеди ја стартуваше трката за Месечината во 1962 година за вселената да „не биде освоена со непријателско знаме“ (т.е. Советскиот Сојуз). Но тоа за Америка направи многу повеќе.

Потоа, во ноември 1989 година, Берлинскиот ѕид се урна. И во декември 1991 година, Советскиот Сојуз се распадна.

Само три години подоцна, Њут Гингрич стана претседател на Претставничкиот дом – и го поттикна најлутото и најподелувачко поглавје во модерната американска политичка историја. Јас бев таму. Се сеќавам на промената во Вашингтон, како да зафати бура. Одеднаш ме третираа како да сум непријател.

Гледајќи наназад, не можам да се запрашам дали студената војна ја одржа Америка заедно – ни даде заедничка цел, нѐ потсети на нашата меѓузависност. Со нејзиниот крај, можеби немавме каде да се свртиме освен еден против друг. Ако студената војна не беше завршена, се сомневам дека Гингрич ќе можеше да започне нова внатрешна војна во Америка. Да останеше советската закана, се сомневам дека Доналд Трамп ќе можеше да ја преземе облеката на Гингрич на омраза и заговор.

Путин го спои скршеното НАТО. Можеби тој исто така ја обединува Америка. Тоа е најтенкиот сребрен облог за човечката катастрофа што ја создава, но можеби тој ќе го има истиот ефект врз САД како што го имаше стариот Советски Сојуз врз чувството на Америка за тоа кои сме ние.

(Роберт Рајх, поранешен министер за труд на САД, е професор по јавна политика на Универзитетот Беркли на Калифорнија. Тој е колумнист на „Гардијан“)