Остар пад на Азиските берзи, доларот зајакна


ЕЦБ соопшти дека ќе потроши 750 милијарди евра за купување на државен долг и приватни хартии од вредност пред крајот на 2020 година и е подготвена да стори повеќе доколку е потребно

На азиските берзи денеска цените на акциите драстично паднаа, по поагресивните од очекуваните пораки од Федералните резерви на САД за затегнување на монетарната политика за да се ограничи високата инфлација.

Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, беше намален за 2 отсто утрво и се лизна на најниското ниво во речиси 15 месеци.На токиската берза индексот Никеи потона за повеќе од 3 отсто, додека цените на акциите во Шангај, Австралија, Хонг Конг и Јужна Кореја паднаа меѓу 0,9 и 3,1 отсто. Остриот пад на индексот е резултат на поагресивниот од очекуваното планот на централната банка за заострување на монетарната политика.

Бидејќи инфлацијата е далеку над 2 отсто, а пазарот на трудот е силен, клучните каматни стапки наскоро ќе треба да се зголемат, се вели во вчерашното соопштение на ФЕД по дводневната седница. Иако ФЕД не соопшти точно кога ќе ги зголеми каматните стапки, аналитичарите веруваат дека тоа ќе биде во март. Тоа ќе биде прв таков потег од декември 2018 година и доаѓа во средина во која инфлацијата достигна 7 отсто, највисоко ниво во речиси 40 години.

Во март, аналитичарите на ФЕД велат дека централната банка би можела да ја прекине програмата за купување обврзници и потоа да започне со намалување на билансите. Ова се поагресивни планови на ФЕД отколку што се очекуваше на пазарот. Покрај тоа, на прес-конференција, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, предупреди дека инфлацијата е далеку над целите и дека прекините во синџирот на снабдување траат подолго од очекуваното. Ова значи дека цените на суровините би можеле да продолжат да растат, така што инфлаторните притисоци би можеле дополнително да се зголемат.

Пред извештаите на ФЕД, аналитичарите проценуваа дека ќе ги зголеми каматните стапки три или четири пати оваа година, но сега многумина веруваат дека тоа би можело да го направи петпати.

И на девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути се зголеми бидејќи пораките на ФЕД за затегнување на монетарната политика поттикнаа раст на приносите на државните обврзници на САД. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 96,60 поени, блиску до највисокото ниво во последните пет недели, додека вчера во овој момент изнесуваше 95,97 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 113,85 на 114,60 јени. Американската валута зајакна и во однос на европската, па цената на еврото се лизна од 1,1305 на 1,1220 долари.

Цените на нафтата, пак, паднаа по вчерашниот раст. На лондонскиот пазар цената на барелот се намали за 0,65 отсто на 89,35 долари, додека на американскиот пазар барелот падна за 0,60 отсто на 86,85 долари.