Осамената смрт на Алексеј Навални

Навални ги водеше протестите против наместените парламентарни избори во 2011 година. Потоа неуморно трагаше по корупцијата во и околу Кремљ. Путин одговори како секој руски деспот


Во 2013 година, кога критичарот на Кремљ, Алексеј Навални се соочуваше со лажни кривични пријави, се сетив кога мојот прадедо, советскиот лидер Никита Хрушчов, ја спореди Русија со када полна со тесто. „Ја спушташ раката во неа, до дното“ и „кога првпат ќе ја извадиш раката, останува мала дупка“. Но потоа, „пред ваши очи“, тестото се враќа во првобитната состојба – „сунѓереста, надуена маса“. Смртта на Навални во оддалечената арктичка казнена колонија повеќе од една деценија подоцна докажува дека малку се променило.

Затворот во кој умре Навални е особено брутален. Наречен „Поларен волк“, тој е смрзнувачки гулаг за насилните криминалци. Но, Навални – адвокат и блогер за борба против корупцијата – не беше познат по насилство. Во 2013 година се бранеше од измислените обвиненија за проневера, а пресудите поради кои беше испратен до „Поларниот волк“ во 2021 година беа за прекршување на условниот отпуст, измама и непочитување на судот. Додека беше во затвор, тој акумулираше повеќе пресуди според фабрикувани обвиненија, вклучително и за поддршка на екстремизмот.

Вистинското злосторство на Навални, се разбира, беше предизвикувањето на претседателот Владимир Путин. Откако ги водеше протестите против наместените парламентарни избори во 2011 година до истрагата за корупцијата на руските елити до обидот да се собори Путин (на претседателските избори од кои властите го исклучија), тој беше немилосрден во својата речиси дведецениска кампања против Путин и неговиот круг. Многуте правни постапки беа емисиски судења во стилот на Сталин – со цел да се даде илузија на правдата, а истовремено да се оттргне критичарот од висок профил од гласачките ливчиња и телевизиските екрани. Но, додека судењата од ерата на Сталин либерално ја користеа смртната казна (како и гулазите), ниту еден случај против Навални, колку и да е измислен, не го гарантираше тоа – барем не официјално.

Руската затворска служба тврди дека Навални изгубил свест по прошетка и не можел да биде реанимиран, и покрај максималните напори на итната медицинска помош. Но, Навални не изгледаше „недобро“ претходниот ден, кога учествуваше во онлајн судските постапки, ниту еден ден пред тоа, кога неговиот адвокат го посети. Ова не значи дека смртта на Навални беше дефинитивно директен удар, нарачан од самиот Путин; животот во „Поларен волк“ би го уништил здравјето на секого. Но, директно или индиректно, токму Путин го уби Навални.

И ова не беше ни прв обид. Во летото 2020 година, Навални беше отруен од нервниот агенс новичок – советска креација – и беше префрлен со авион во Берлин за да се опорави. Тој знаеше дека враќањето во Русија ќе значи повеќе политички мотивирани гонења, како оние на поранешниот извршен директор на „Јукос“, Михаил Ходорковски, и панк-рок агитаторите „Пуси рајот“. Тој дури знаеше дека може да заврши и да биде убиен, како Борис Немцов, Ана Политковска и безброј други. Но, тој избра да се врати во Русија за да продолжи да се соочува со Путин.

Навални беше уапсен веднаш по слетувањето во Москва. Протестите што следеа, со десетици илјади Руси кои излегоа на улиците барајќи негово ослободување, само го зајакнаа ставот на Кремљ за него како закана што треба да се неутрализира. Во ревијалните судења што следеа, ниту еден владин орган не се осмели да го употреби неговото име, нарекувајќи го како „германски пациент“. Тоа беше како да живеете во универзумот на Хари Потер, каде што страшниот Лорд Волдеморт го нарекуваат „оној што не смее да биде именуван“.

Кога пишував за наместените судења на Навални во 2013 година, сугерирав дека Русија можеби се развива, иако бавно. Не знаев дека овој период подоцна ќе биде запаметен како „вегетаријански времиња“, кога независните медиуми беа потиснати, но не беа забранети, јавниот протест беше казнет, но не со долги затворски казни, а непријателот од висок профил на Кремљ како Навални можеше да го задржи водењето антикорупциска фондација и гласно говорење против неправдата. Но, по целосната инвазија на Украина на Русија во 2022 година, Кремљ стана месојад.

Од инвазијата, речиси 300 случаи се покренати само за „дискредитација на руските вооружени сили“. Во денешно време, сè што е потребно за да добиете сопствено шоу судење во Русија е да рецитирате антивоена песна. Трагедијата на деспотот е што борбата никогаш не завршува. Колку повеќе ревијални судења одржува режимот, толку повеќе мора да одржи за да ги држи луѓето под контрола. Колку повеќе луѓето трпат репресија, толку повеќе репресија е потребна за да се избегне реакција. Колку повеќе крв се пролева, толку повеќе крв треба да се пролее.

Нема крајна точка – нема финиш – за авторитарец како Путин. Тој мора да ја задржи власта денес, а потоа да го повтори тоа утре. Затоа, разумно е да се претпостави дека во пресрет на следните лажни претседателски избори во Русија следниот месец, толеранцијата на Путин за несогласување е на најниско ниво.

Да, се очекува изборите да поминат без проблеми, а смртта на Навални веројатно привлече повеќе внимание отколку неговите изјави од затворот; останува можно дека убиството да е индиректно. Но, истата логика би важела за труењата на руско-британскиот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија две недели пред претседателските избори во 2018 година. Ниту една од жртвите не претставуваше непосредна закана за Путин, а нивната смрт привлече големо негативно меѓународно внимание. Но, Путин требаше да испрати порака: непријатели внимавајте.

И тестото повторно ја полни кадата.

(Нина Хрушчова е професор по меѓународни работи на универзитетот во Њујорк, Нова школа. Текстот е дел од мрежата на „Проект синдикејт“.)