„Њујорк тајмс“ објави нови видеа и докази за убиства на цивили во Буча

Сторијата на брутален начин пренесува како биле убивани луѓе од руската војска


Убиени цивили во подрум во Буча (Фото: АП)

 

„Њујорк тајмс“ објави истражувачка сторија за убиствата извршени од руската војска во градот Буча во близина на Киев. Во приказната се цитираат изјави на очевидци и нови видеа за кои медиумот тврди дека докажуваат от руските падобранци привеле и убиле најмалку осум мажи на 4 март.

На една од снимките, снимена од безбедносна камера, се гледаат двајца војници кои водат девет луѓе преку патот. На видеото, мажите одат во колона, стуткани и држени еден зад друг. Штом го преминат коловозот, видеото се прекинува.

Друго видео беше направено од сведок од куќа спроти деловната зграда на улицата „Јаблонска“ бр. 144, каде што руската војска поставила штаб, според локалните жители. На видеото се гледа како неколку луѓе во колона се воведени во дворот.

„Заложниците лежат таму кај оградата“, вели тој што го снима видеото и ги брои приведените: „Еден, два, три, точно, четири, пет, шест…“. Вкупно изброил најмалку девет лица. „Њујорк тајмс“ смета дека се работи за истите приведени како на првото видео. Поточно, на двете видеа има човек во син дуксер. Новинарите утврдија дека тоа е Денис Руденко.

Што се случило потоа со приведените не е јасно од видеото. Завршува во моментот кога на луѓето наводно им е наредено да легнат на земја. Очевидци им кажаа на новинарите дека слушнале истрели од базата и не виделе повеќе затвореници.

Видеото од дрон направено еден ден подоцна на 5 март ги потврдува изјавите на очевидци. На него се гледаат двајца војници и тела како лежат во близина на оградата на една деловна зграда. Меѓу убиените има и маж облечен во сино. Ова е Денис Руденко, велат новинарите. Слика на мртов човек облечен во сличен дуксер беше објавена на 2 април, меѓу многу други фотографии на убиени цивили. Фотографиите беа објавени откако руската војска ја напушти Буча, а украинската војска и новинарите влегоа во градот.

Осум сведоци изјавија за „Њујорк тајмс“ за убиствата на мажи, вклучително и еден од мажите кои беа приведени од руската војска, 43-годишниот Иван Скиба. За време на масакрот на цивили, тој беше повреден, падна и се преправаше дека е мртов.

Како што утврдија новинарите, повеќето од загинатите се украински доброволци на одбранбените сили. Тие биле приведени утрото на 4 март, заедно со сопственикот на куќата во која се криеле, кога руската војска се вратила во Буча по првиот неуспешен обид да влезе во градот.

Според Скиба, војниците ги пребарале и прегледале приведените за тетоважи, што може да укаже дека се поврзани со украинската војска. Некои беа принудени да ги соблечат чевлите и јакните, а потоа беа однесени во руската база на улицата „Јаблонска“.

Таму, според Скиба и други очевидци, руски војници ги принудувале затворениците да клечат на паркингот пред базата. На некои им беа врзани рацете. Речиси веднаш, еден од уапсените бил застрелан, рече Скиба. Тој и уште еден затвореник биле одведени во зградата, каде што биле тепани и испрашувани. Потоа второпријавениот бил убиен, а Скиба бил изнесен во дворот кај другите заробеници.

Во одреден момент, еден од приведените признал дека заедно со другите бил во територијална одбрана. Тој, според Скиба, на крајот бил ослободен. Сега тој, според „Њујорк тајмс“, е под истрага. Украинските власти го обвинуваат за предавство.

Војниците разговараа што да прават со преостанатите мажи. „Ослободете се од нив, но не овде, за да не им се тркалаат телата“, рече еден од војниците, ги прераскажа зборовите Скиба. После тоа, приведените биле однесени во дворот каде веќе лежел еден убиен Украинец и пукале.

Телата на убиените на паркингот и во зградата биле изнесени во дворот, таму лежеле еден месец, забележува „Њујорк тајмс“.

Новинари од „Њујорк тајмс“ ја посетија Буча четири недели по убиството на осуммина Украинци. Тие пронајдоа и добија докази од украинска страна, вклучително и документи и ленти од униформата, кои укажуваат дека за време на окупацијата во градот имало најмалку две единици на падобранци на Псков – 104. и 234. гардиски воздушно-десантен полк.

Претходно, доказ дека војниците на овие полкови веќе беа во Буча, објави Ројтерс. Покрај падобранците, според агенцијата, во окупацијата на Буча и други населби во регионот Киев учествувале и борци од центарот за специјални намени Витјаз (дел од Националната гарда) и најмалку три чеченски единици поврзани со шефот на републиката. Рамзан Кадиров.

Украинските власти обвинија за убиства на цивили во Буча и други населби во Киевската област. Русија ги негира овие обвинувања, нарекувајќи го она што се случи во Буча „инсценирање“. Во исто време, постојат независни докази дека телата на загинатите жители на Буча почнале да се појавуваат на улиците на градот кога тој сè уште бил под контрола на руската војска.