Невремето продолжува да ја уништува Калифорнија (видео)


Уште еден налет на зимско време од Пацификот денеска ја погоди Калифорнија, која веќе е „уморна“ од невремето.

Метеоролозите предупредуваат на удари на ветрови кои ќе достигнат ураганска сила, придружени со силен дожд и обилен планински снег.

Јужна и централна Калифорнија – кои сè уште се натопени од дождот кој паѓа на копното од крајот на декември – пред само неколку дена – беа најтешко погодени од најновиот налет на невреме, кој пристигна рано утринава и ќе продолжи во наредните денови.

Предупредувања за силен ветер се во сила за поголемиот дел од Калифорнија од мексиканската граница преку Лос Анџелес до областа на заливот Сан Франциско.

Предупредувањата за зимско невреме важат за високите планини, каде се можни неколку десетици сантиметри снег.

Националната метеоролошка служба (NWS), исто така, издаде предупредување за прекумерни врнежи за поголемиот дел од брегот на Јужна Калифорнија, предупредувајќи на најмалку 40 проценти шанси врнежите да ги надминат условите за поројни поплави.

Регионот со повеќе од 17 милиони луѓе, кој се протега длабоко во централна Аризона и го опфаќа поголемиот дел од пошироката област на Лос Анџелес, е ставен под контрола од поплави.

Поплавите принудија неколку фармери во округот Туларе да го преселат својот добиток.