Кој уште го сака Трамп?

ИАН БУРУМА

Повеќето Европејци се пресреќни што ќе го видат неговиот грб. Но, тој беше популарен кај голем број десничарски силни луѓе и демагози и многу нивни следбеници. Главната причина зошто луѓето му се восхитуваат на Трамп во Хонгконг, Тајван, Јапонија, Јужна Кореја, а исто така и во Кина, е стравот од кинескиот режим

 

Освен 74 милиони гласачи во САД, кој сè уште го одобрува претседателот Доналд Трамп? Повеќето Европејци се пресреќни што го гледаат неговиот грб. Но, тој беше популарен кај голем број десничарски силни луѓе и демагози и многу нивни следбеници. Неговото воодушевување за автократите, презирот кон имигрантите, расните малцинства и муслиманите (освен неколку саудиски принцови) и презирот кон либералните демократски норми ги поттикнаа авторитарните влади во Унгарија, Полска, Бразил, Индија и Филипини. Неговата почит кон рускиот претседател Владимир Путин никогаш не беше доведена во сомневање.

Изборниот пораз на Трамп е неуспех за глобалната популистичка десница. Додека многумина од нејзините водачи ќе го преживеат, веќе неконтролираното антилиберално движење веројатно ќе станеше уште посилно со триумфален шампион на неговата кауза во Белата куќа.

Трамп, исто така, најде поддршка кај мнозинството од населението во две демократски земји, Израел и Тајван, каде што се сметаше за најмоќен непријател на нивните непријатели, Иран, односно Народна Република Кина.

Десничарскиот премиер на Израел, Бенијамин Нетанјаху, доби сè што сакаше од администрацијата на Трамп. Палестинците не добија ништо. Најфанатичните поддржувачи на Израел во САД се, исто така, во голема мера, поддржувачи на Трамп; не американските Евреи, кои главно гласаа за Џо Бајден, туку евангелистичките христијани, кои веруваат дека Бог им ја дал светата земја на избраниот народ, барем до второто Христово доаѓање, по што Евреите ќе мора да станат христијани.

Но, тоа е и во Источна Азија каде популарноста на Трамп е најинтересна, особено затоа што многу од неговите поддржувачи не се ниту десно крило ниту антилиберално – честопати токму спротивното. Вистина, некои луѓе во Кина го делат стравот на Трамп од муслиманите, но тоа не е главната причина за про-Трамп сентиментот.

На почетокот на оваа година разговарав со демократски активисти и политичари во Хонгконг и Тајван, кои гледаа на Трамп груб, но моќен лидер на слободниот свет против комунистичката тиранија. Американското знаме ретко беше отсутно од јавните демонстрации во Хонг Конг и изборните митинзи за Демократската прогресивна партија во Тајван.

И тука, влијанието на христијанството има своја улога. Еден од најхрабрите активисти за демократија во Хонгконг е претприемачот и медиумски тајкун Џими Лаи. Уште од предавањето на поранешната британска колонија на Кина во 1997 година, Лаи беше во првите редови на борбата за поголема граѓанска слобода. Тој е исто така жесток католички конвертит кој верува дека битката меѓу демократијата и кинеската комунистичка диктатура е судир на цивилизациите помеѓу христијанскиот слободен свет и атавистичката, деспотска Кина.

Само неколку христијански кинески дисиденти го делат ставот на Лаи. Тие веруваат дека либералната демократија е производ на западната цивилизација, што е точно. Нивното гледиште дека демократијата не би била можна без христијанската вера (античка Грција е лесно заборавена) е повеќе дискутабилно. Поимот дека Азијците не можат да бидат вистински демократи ако не се христијани е докажано лажна.

Но, има повеќе во занесот на Кинезите со Трамп. Како што неодамна напиша Иан Џонсон во „Њујорк тајмс“, некои либерални неистомисленици во Кина се вознемирени од културните војни во САД. Тие ја гледаат ревноста на американската левица преку оптиката на нивната далеку понасилна историја. Кога ќе видат луѓе ловени за идеолошка нечистотија, тие ги гледаат духовите на Црвената гарда на Мао. За нив, силната политичка неточност на Трамп е освежувачка противтежа.

Сепак, главната причина зошто луѓето му се восхитуваат на Трамп во Хонгконг, Тајван, Јапонија, Јужна Кореја, а исто така и во Кина, е стравот од кинескиот режим. И покрај неговото спорадично славење над кинескиот претседател Ши Jinинпинг, на Трамп се гледа како на човекот кој застана против Кина. Ова е неговото најважно наследство во очите на оние кои веруваат дека светот е поделен на две големи сили, едната сè уште демократска, а другата номинално комунистичка.

Се разбира, во одредени земји, од моќта на Кина се стравува многу векови, без оглед на тоа кој случајно е на власт, императори или комунисти. Многу Виетнамци го фалат Трамп, но не затоа што со нив управуваат самите автократски комунисти. Иако САД уништија голем дел од Виетнам во минатиот век, Кина е традиционален непријател.

Ставовите на Јужна Кореја и Јапонија кон САД се повеќе амбивалентни. Трамп има свои приврзаници во тие земји, но, за разлика од Тајван, не меѓу мнозинството луѓе. Додека кинеската моќ често се чувствува како закана во двете земји, зависноста од САД за безбедност е и неопходност и иритирачка. Силен насилник во Белата куќа го подигнува нивото на иритација. Новоизбраниот претседател eо Бајден скоро сигурно ќе биде попопуларен носител на американскиот товар во Источна Азија.

Односите на Бајден со Кина исто така ќе бидат помалку непостојани и подипломатски. Но, основните тензии меѓу демократската велесила и автократската ќе останат – и ќе се влошат ако Кина го одржи својот економски успех. Во ера на растечка разочараност од демократската влада, Кина е заводлив модел за многу луѓе. Само споредете кинески возови, аеродроми и други модерни погодности со полошата инфраструктура во Америка.

Без разлика дали возовите сообраќаат на време, секако не е единственото или можеби дури и најдоброто мерило за добра влада. Возовите на Мусолини славно (иако апокрифно) возеа на време. Барем САД му покажаа на светот дека расипаниот на власт сè уште може да биде исфрлен со гласање. Но, ако Америка треба да се одржи како модел за спротивставување на кинескиот систем, тогаш нејзиниот последен претседател стори сѐ што е во негова моќ да изгледа како помалку привлечен. (Проект синдикејт)

(Иан Бурума е писател. Неговата последна книга е „Романса во Токио: Мемоари“. „Независен“ е дел од мрежата на „Проект синдикејт“)