Каудилјото од Кремљ

АНДРЕЈ КОЛЕСНИКОВ

Путин ги поставува темелите да остане шеф на државата доживотно, како што тоа го стори Шпанецот Франциско Франко со законот за сукцесија во 1947 година. Но, како што Европа се збогати во повоената ера, Шпанија атрофираше деценија по деценија под неверојатно летаргичниот режим на Франко. Се чини дека Путин е на нивото да го постигне истото ниво на инерција 

 

Рускиот претседател Владимир Путин ги покажа реалните намери на неговиот режим. Со промена на уставот за да му се дозволи да остане на функцијата до 2036 година и да вметне конзервативен нов јазик, тој ја исфрли својата незграпна маска за демократски легитимитет. Но, исто како што Путин се обиде да го етаблира своето владеење, неговиот режим изгледа послаб од кога и да било.

Во градот Хабаровск, последниве недели неколку десетици илјади демонстранти излегоа на улиците, извикувајќи, „Путин поднесе оставка!“ Тие не се сами. И покрај тоа што оценката за одобрување на Путин може да изгледа висока, таа е мала според руските стандарди. Всушност, неговиот рејтинг со одобрување од 59-60 отсто во последните месеци е најнизок од октомври 1999 година, кога беше премиер. И, веројатно нема да се подобри значително од едноставна причина: испробаните методи на Путин за да добие поддршка ја изгубија својата огнена моќ.

Пандемијата со Ковид-19 силно ја погоди Русија во однос на јавното здравство и економскиот пад. Кога извозот на нафта, главна потпора на руската економија, нагло падна, падна и буџетскиот приход на владата. Како резултат на тоа, премолчениот пакт на Кремљ со јавноста – ние ја гарантираме вашата основна благосостојба, а вие не се жалите – се разоткрива.

Режимот на Путин долго време се обидува да го одвлече вниманието на јавноста од домашните проблеми со тоа што ги наметнува своите победи во надворешната политика и нејзината непопустлива борба против домашната „петта колона“. Анексијата на Путин на Крим во 2014 година го отелотвори она што долго време беше негова најефикасна тактика за обезбедување поддршка: ксенофобија, антизападна хистерија и повикување на славно минато. Неговиот рејтинг за одобрување доби ракетно зголемување од 85 отсто.

Сепак, за Путин, впечатокот за широка јавна поддршка е веројатно поважен од самата поддршка. Референдумот на 1 јули за уставните измени значеше малку во пракса. Измените беа ратификувани од Думата (парламентот) и регионалните законодавни тела неколку месеци пред тоа.

Но, народното гласање му даде можност на Кремљ да тврди дека речиси 78 отсто од граѓаните на Русија ги поддржуваат измените. И може да се цитираат 21 проценти кои, според официјалните бројки, гласаа против измените за да се побијат многу обвинувања – вклучително и од Европската унија – дека гласањето е наместено.

Високиот одѕив на гласачите ја засили фасадата. Но, фактот дека толку многу луѓе учествуваа под принуда – тие честопати мораа да им пријавуваат на своите работодавци дека гласале – може да заврши со штета за Путин на регионалните избори оваа година и во 2021 година, кога ќе се одржат и федерални парламентарни избори. За разлика од реферндумот, луѓето ќе можат да испорачаат протестни гласови.

Тешката употреба на Кремљ на друга омилена тактика – отпуштање, апсење или на друг начин отстранување на идеолошки противници – би можела исто така да предизвика огромна акција. На почетокот на јули, властите уапсија двајца активисти – вклучително и Андреј Пивоваров, извршен директор на про-демократското движење „Отворена Русија“ на прогонетиот олигарх Михаил Ходорковски – кои водеа кампања против плановите на Путин да се продолжи неговото владеење. На четворица други нивните домови беа пребарани.

Неколку новинари беа исто така цел во последните неколку недели, вклучувајќи ги Светлана Прокопиева (казнета за наводно поттикнување тероризам) и Иван Сафронов (обвинет за предавство). Домот на Пјотр Верзилов, издавачот на „Медијазона“, веб-страница која ги бележи злоупотребите на рускиот правосуден систем, е постојано пребаруван.

Исто така, историчарот Јури Дмитриев, чија работа да ги изложи злосторствата на Сталин стави сомнеж во хагиографијата на Кремљ, доби затворска казна за сексуално насилство врз малолетничка. И минатиот месец славниот театарски режисер Кирил Серебреников беше осуден за проневера – дел од обидот да се урне независниот театар.

Овие се докажани тактики, но тие се и транспарентни. И, иако еден лојален дел од општеството ги одобрува, други – вклучително и поранешни лојални изборни единици – возвраќаат. Протестите на Хабаровск беа активирани од ненадејното апсење на популарниот гувернер, Сергеј Фургал, за неговата наводна вмешаност во убиства од 2004-05 година, кога работел во бизнисот.

Фургал не е либерал; тој е член на националистичката Либерално-демократска партија, дел од „системската опозиција“ во Думата. Но, тој стигна до својата позиција во 2018 година победувајќи го кандидатот поддржан од Кремљ. Со апсењето, Кремљ најверојатно сакаше да испрати порака до регионалните лидери кои би можеле да се обидат да ги искористат неуспесите на националната влада за време на кризата Ковид-19. Наместо тоа, апсењето веднаш го оцрни имиџот на националното единство што требаше да го проектира референдумскиот резултат.

Секако, протестите на Хабаровск не претставуваат закана за владеењето на Путин. Нивните ефекти ќе бидат почувствувани на национално ниво само ако се рашират во други градови, особено во Москва. Но, тие сепак треба да го загрижат Крем. Во Хабаровск не се само професионалците кои протестираат, како што обично беше случај. Многу демонстранти тешко можат да се сметаат за политизирана интелигенција од Москва или Санкт Петербург. Тие што излегоа на улиците претходно би биле дел од социјалната база на Путин. И тие даваат пример за други региони.

Сепак, склеротичниот режим на Путин нема друг избор освен да продолжи да се потпира на истите пристапи. Линијата помеѓу оние што ги поддржува Кремљ (милиони службеници за спроведување на законот и безбедносните службеници, бирократите и другите државни службеници, да не спомнувам лојални олигарси) и оние што не ги поддржува (буквално сите други) станува сѐ поостра.

Сепак, не постои јасна политичка или социјална сила што ќе ја забрза ерозијата на режимот. Ако дојде до смртоносен удар, тој ќе го реши некој неверојатен извор. Како што покажаа протестите на Хабаровск, сепак, неочекуваните зголемувања на отпорот не се далеку од доменот на можноста.

Во секој случај, стратегијата на Путин за зачувување на власта со какви било неопходни средства нема да ги реши многуте проблеми на Русија. И останува прашањето што ќе се случи со системот по него.

Сите ние сме сведоци на натамошна „Франкоизација“ на рускиот политички режим: Путин ги поставува темелите да остане шеф на државата доживотно, како што тоа го стори Шпанецот Франциско Франко со законот за сукцесија во 1947 година. Но, како што Европа се збогати во повоената ера, Шпанија атрофираше деценија по деценија под неверојатно летаргичниот режим на Франко. Се чини дека Путин е на нивото да го постигне истото ниво на инерција – во политиката, економијата и општеството.

Но, Франко барем имал на ум наследник. Со враќањето на монархијата по смртта на Франко, кралот Хуан Карлос можеше да се искачи на престолот. А Путин ја води Русија во ќорсокак. На крајот на краиштата, тој не може да го врати царот. Значи, тој едноставно го одложи проблемот со сукцесијата. Après lui, le déluge.      (Проект синдикејт)

(Андреј Колесников е постар соработник и претседавач на Руските домашни политики во Карнеги центарот во Москва)