По бурните реакции: Запрен проектот за генетски модификувани бебиња


Проектот на кинеските научници за добивање генетски модификувани бебиња е запрен по бурните негативни реакции од голем број светски научни центри, соопшти одговорниот за проектот, д-р Хе Џианкуј. Претходно, на биомедицинска конференција во Хонгконг, тој најави дека со неговите соработници успешно ја променил ДНК на бебиња близначки, зачнати од ХИВ-позитивен татко, што е прв случај …

По бурните реакции: Запрен проектот за генетски модификувани бебиња Read More »

Се родија првите генетски модифицирани бебиња отпорни на ХИВ


Првпат во светот се родија две бебиња со генетска модификација, објавија кинески научници. Двете девојчиња се отпорни на ХИВ-вирусот. „Две убави мали кинески девојчиња со имиња Лулу и Нана дојдоа на свет, исто како сите други здрави бебиња“, изјави истражувачот Хах И Јукуи во видео објавено на Јутјуб. Научниците добиле одобрение да работат на неколку …

Се родија првите генетски модифицирани бебиња отпорни на ХИВ Read More »

НАСА слави: „Инсајт“ ги испрати првите фотографии од Марс


Сондата на американската вселенска агенција НАСА синоќа слета на Марс по седумминутно спуштање на површината на Црвената планета. Потврдата за слетувањето на сондата „Инсајт“ стигна преку радиосигнали на кои им требаа над 8 минути да стигнат до Земјата. Сондата пред слетувањето помина пат од 428 милиони километри, за што ѝ требаа околу шест месеци. „Многу …

НАСА слави: „Инсајт“ ги испрати првите фотографии од Марс Read More »

„Сојуз“ повторно полета: Спектакуларно видео од лансирањето на руската ракета


Објавено е видео од првото лансирање на ракетата „Сојуз ФГ“ по неуспешното лансирање во октомври кога се случија технички проблеми. ЕСА објави интересно видео во кое е прикажана ракетата „Сојуз“ како полетува од космодромот Бајконур во Казахстан. На видеото се гледа како ракетата ја напушта Земјата и лета кон Меѓународната вселенска станица. „Сојуз“ го однесе …

„Сојуз“ повторно полета: Спектакуларно видео од лансирањето на руската ракета Read More »

Илон Маск доби ривал во освојувањето на Вселената


До пред извесно време, САД, Русија и други побогати држави во светот се натпреваруваа кој ќе стигне најдалеку во вселената главно преку државните вселенски агенции, но денес властите имаат други приоритети, па трката ја преземаат приватни компании. Додека Илон Маск и неговата „Спејс-икс“ се обидуваат да стапнат на Марс пред НАСА, сега добија уште еден …

Илон Маск доби ривал во освојувањето на Вселената Read More »

Самсунг добитник на 30 „ЦЕС 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство


Компанијата Самсунг Електроникс, светски лидер за технологија, соопшти дека триесет од нивните нови продуктни иновации се добитници на “ЦЕС 2019“ (CES® 2019) Наградите за Иновации, меѓу кои и две признанија за најдобра иновација. Овој престижен програм ги наградува уредите и услугите кои го претставуваат неверојатниот дизајн и инженерство во најсовремената технологија. Наградите го акцентираа наследството …

Самсунг добитник на 30 „ЦЕС 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство Read More »

Самсунг дава 5 години гаранција на одбрани „UHD“ и „QLED“ телевизори


Компанијата Самсунг подготви нови промотивни активности и тоа во период од 1 oктомври до 31 декември 2018 година, сите оние кои ќе купат Самсунг „UHD“ или „QLED“ ТВ уред од серијата „Н“ (“N”) од 2018 година ќе добијат 5 години гаранција. Исто така, покрај оваа гаранција, Самсунг овозможува и дополнителна гаранција од 10 години во …

Самсунг дава 5 години гаранција на одбрани „UHD“ и „QLED“ телевизори Read More »

Кина разви софтвер за препознавање луѓе по одот


Кинеските власти почнаа да користат нов систем за препознавање луѓе: според единствениот облик на телото на еден човек и според неговото одење. Технологијата може да биде од исклучително значење кога во одредена ситуација, лицето на еден човек не се гледа на снимки од безбедносна камера. – Системот може да идентификува човек на растојание од 50 …

Кина разви софтвер за препознавање луѓе по одот Read More »

Во центарот на Млечниот Пат има огромна црна дупка


Научници дојдоа до сознанија дека во центарот на нашата галаксија има супермасивна црна дупка, близу соѕвездијата Стрелец и Скорпија, која е наречена Стрелец А. Научниците ги анализирале податоците собрани со помош на големиот телескоп Гравити во Чиле. За силното инфрацрвено зрачење во тој предел од Млечниот Пат се знае од поодамна, но науката сега има …

Во центарот на Млечниот Пат има огромна црна дупка Read More »

Маск објави видео од тунелот под Лос Анџелес за супербрз транспорт на патници


Милијардерот Илон Маск, кој е сопственик на компаниите „Тесла и „Спејс икс“, На Твитер објави видео како изгледа внатрешноста на тунелот што го гради неговата „Здодевна компанија“ (Boring Company) под Лос Анџелес. Тест-тунелот за супербрз превоз на патници од декември ќе биде оперативен. Веста, како и обично, доаѓа од твитер-профилот на Илон Маск. pic.twitter.com/xGJ4Bc6HpL — …

Маск објави видео од тунелот под Лос Анџелес за супербрз транспорт на патници Read More »

Илон Маск купи акции од „Тесла“ во вредност од 10 милиони долари


Основачот и извршен директор на „Спејс Икс“, архитект за продукти во „Тесла“, и коосновач и извршен директор во Неуралинк „Илон Маск“ купи акции од „Тесла“ во вредност од 10 милиони долари. Канадскиот бизнис магнат, според американските медиуми, планира следната недела да купи дополнителни акции, со вкупна вредност од 10 милиони долари. Тој, во моментов поседува …

Илон Маск купи акции од „Тесла“ во вредност од 10 милиони долари Read More »

Четирикратна задна камера на новиот Самсунг галакси А9


Иновативната задна четрикратна камера, долготрајната батерија, првокласниот дизајн и новите моќни функции за неверојатни перформанси кои траат цел ден го прават овој уред идеален за оние кои знаат што сакаат и целат кон тоа да го добијат. Самсунг Галакси А9 (Samsung Galaxy A9), смартфон создаден за сите оние кои сакаат да истражуваат, да го зачуваат …

Четирикратна задна камера на новиот Самсунг галакси А9 Read More »

Фејсбук тестира гласовни команди за пораки


Апликацијата за пораки на социјалната мрежа Фејсбук, Месинџер наскоро би можела да им овозможи на корисниците со помош на диктирање да испраќаат пораки, да креираат потсетници и да повикуваат одреден контакт. На фотографиите кои што протекоа на интернет, може да се види новото „М“ копче на врвот на екранот, кое што, според гласините, кога ќе …

Фејсбук тестира гласовни команди за пораки Read More »

Прва модна колекција во светот креирана преку смартфон


Аурели Фонтан, француска модна дизајнерка, ја дизајнираше и креираше првата модна колекција направена со користење на смартфон – единствена од ваков тип досега. Во партнерство со Самсунг, Аурели го користеше новиот Галакси Ноут9 (Galaxy Note9) во седумте клучни чекори при дизајнот и продукцијата за да ја креира “Mobile Couture“ колекцијата. За да се создаде невообичаената …

Прва модна колекција во светот креирана преку смартфон Read More »

Самсунг освои 49 награди за дизајн


Компанијата „Самсунг електроникс“ освои 49 награди за дизајн на интернационалната манифестација ИДЕА (IDEA – International Design Excellence Awards), меѓу кои и една златна, шест сребрени и две бронзени награди. До сега, ова е рекорден број признанија кои една компанија ги има добиено во текот на една година. – Нашите иновации се насочени кон потребите на …

Самсунг освои 49 награди за дизајн Read More »

„Галакси Ј6+“ и „Галакси Ј4+“ стигнуваат во Македонија по пристапна цена


Новите модели на паметни телефони на Самсунг, „Галакси Ј6+“ и „Галакси Ј4+“ се веќе претставени и доаѓаат со подобрена камера, високи преформанси, воодушевувачки дизајн и пристапни цени. Во Македонија, потрошувачите ќе може да го одберат својот „Галакси Ј4+“ модел од почетокот на октомври во една од трите модерни бои – црна, златна и розева, по …

„Галакси Ј6+“ и „Галакси Ј4+“ стигнуваат во Македонија по пристапна цена Read More »

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата


Основачите на популарната социјална мрежа Инстаграм, Кевин Систром и Мајкл Кригер, најавија дека се повлекуваат од компанијата. Систром соопшти дека тој и Кригер ќе заминат од компанијата за споделување на фотографии и видео снимки во рок од неколку недели. Моментно, Систром е генерален директор на Инстаграм, а Кригер е главен технички директор. Фејсбук, компанијата која …

Основачите на Инстаграм ја напуштаат компанијата Read More »

Тројна задна камера на новиот „Самсунг галакси А7“


Најновиот мобилен уред на Самсунг, Галакси А7 ја има најмоќната задна камера и во октомври пристигнува и кај нас. Се карактеризира со елегантен дизајн, а ќе биде достапен во четири бои, црна, сина, розева и златна. – Самсунг е посветен на овозможување значајни иновации за сите корисници – дел од Галакси семејството, без разлика кои …

Тројна задна камера на новиот „Самсунг галакси А7“ Read More »

Промовиран „Самсунг Галакси Ноут 9“ во Скопје: Најинтелигентната камера досега и целодневна батерија


Последниот од серијата премиум ноут мобилни телефони на компанијата „Самсунг електроникс“, долгоочекуваниот „Самсунг Галакси Ноут9“ денеска беше промовиран и во Скопје, а од утре веќе ќе го има во продажба. Унапредувањето на овој уред носи бројни промени во насока на задоволување на потребите на корисниците. Обезбедува неверојатни перформанси, ново “С“ Пенкало (S Pen) со можност …

Промовиран „Самсунг Галакси Ноут 9“ во Скопје: Најинтелигентната камера досега и целодневна батерија Read More »

Повик за дизајнери, програмери и софтвер тестери за добротворен хакатон


Објавен повик за дизајнери, програмери и софтвер тестери за хакатонот „KindHack“ кој ќе се одржува на 22 и 23 септември во просториите на Симфони солушнс во Скопје. „Oвој 48-часовен предизвик има за цел да собере и поттикне млади, креативни и иновативни луѓе да изработат демо или готови софтверски решенија, со цел олеснување на секојдневните предизвици …

Повик за дизајнери, програмери и софтвер тестери за добротворен хакатон Read More »