Кулинарски совет: Зошто не треба да додавате млеко во омлетот


Откако ќе разберете зошто не треба да додавате млеко во омлет, ќе сфатите дека ова е кулинарски трик кој целосно ќе го промени начинот на кој гледате на овој оброк.

Не треба да додавате млеко во омлет, иако е вообичаено да се биде дел од ова јадење. Денес, професионалните готвачи ретко го додаваат, поради неколку причини.

Млекото влијае на вкусот
Млекото го маскира вкусот на јајцата, правејќи го омлетот да изгледа како пире од компири. Прочитајте и која е тајната на најкремастото пире. Јајцата имаат богат и нежен вкус, кој во целост се открива доколку не се „задуши“ со млеко.

Текстурата на садот
Млекото го прави омлетот потврд и погуст. Без млеко, омлетот е мек и мек.

Бојата
Млекото влијае на бојата на омлетот. Без млеко, омлетот има убава жолта боја и поруменува во тавата.

Со што да го замените млекото
– Путерот му дава кремаст вкус на омлетот
– павлаката го прави омлетот побогат и помек
– кремот за готвење му дава на омлетот побогат вкус и кремаста текстура
– водата го прави омлетот полесен и помалку калоричен
За да направите совршен омлет, изматете ги јајцата додека не станат пенасти. За готвење користете тава со дебело дно и пржете на тивок оган.