Ексминистерка од Романија приведена во Костарика


Поранешната министерка за туризам на Романија, Елена Удреа е проведена во Костарика врз основа на меѓунардона потерница издадена од романските власти. Заедно со Удреа е приведена и поранешната раководителка на Дирекцијата за борба против организираниот криминал и тероризмот Алина Бика. Удреа и Бика во Романија се осудени за корупција на шест, односно четири години затвор, …

Ексминистерка од Романија приведена во Костарика Read More »

Колинда Грабар Китаровиќ стана доктор на политички науки


Хрватска– Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ стана доктор на политички науки.  Докторатот го одбранила на Факултетот за политички науки во Загреб. Колинда пред одбраната на докторатот се фотографирала со студентите. Таа докторските студии ги запишала во 2015 година. При влегувањето на факултетот, Колинда кусо на новинарите им рекла дека се чувствува подготвена. Колинда два …

Колинда Грабар Китаровиќ стана доктор на политички науки Read More »

Русија негира вмешаност во глобални кибер напади


Русија ги негираше британските обвинувања дека нејзините шпиони стојат зад серија глобални кибер-напади. Тие истакнуваат дека таквите обвинувања се недостојни и се дел од дезинформациска кампања чија цел е да им наштети на руските интереси. – Лондон едноставно прави неосновани наводи против Русија без анализа, изјави портпаролот на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова …

Русија негира вмешаност во глобални кибер напади Read More »

НАТО ке формира центар за интернет напади


За да одговори на руските закани, НАТО најави формирање на Оперативен центар за сајбер напади, повикувајќи ги земјите членки да учествуваат со свои капацитети. Според генералниот секретар Јенс Столтенберг во секој иден напад сајбер елементот ќе биде исто така дел и тој, според ставот на алијансата, влегува во рамките на Членот 5, клучниот кој предвидува …

НАТО ке формира центар за интернет напади Read More »

(ВИДЕО) Нова видеоигра: Симулација на животот по „брегзит“


Замислете дека сте дел од „брегзит“. Ова е веќе достапно за кој било Европеец што ќе ја набави новата видеоигра, која го симулира животот по излегувањето на Велика Британија од Европската Унија. Играчите од земјите членки на ЕУ по подолго време ќе видат како изгледа протерување од некоја држава, пасошки контроли, повеќе бариери… Авторите сметаат …

(ВИДЕО) Нова видеоигра: Симулација на животот по „брегзит“ Read More »

Украинскиот парламент го продолжи специјалниот статус за Донбас


Украинската врховна Рада усвои предлог-закон за продолжување на специјалниот статус на Донбас до 31 декември следната година. Нацрт-законот во украинскиот парламент што го поднесе претседателот Петро Порошенко, на 3 октомври под ознака „итно“ беше поддржан од 245 пратеници. Во документот се наведува дека примената на законот ќе придонесе за создавање неопходни услови за продолжување на …

Украинскиот парламент го продолжи специјалниот статус за Донбас Read More »

Светски ден на животните – секој ден исчезнуваат по 100 видови


На Светскиот ден на животните, здруженијата што се грижат за нивниот опстанок предупредуваат за загрозеност на голем број животински видови и нивната лоша состојба во различни делови на светот. Светскиот ден на животните беше прогласен во 1931 година на конвенција на екологистите во Фиренца, со цел да се потенцира неповолната положба на загрозените видови. Беше …

Светски ден на животните – секој ден исчезнуваат по 100 видови Read More »

Пожар во фабрика за бои во Истанбул


Голем пожар избувна денеска во четирикатна фабрика за бои во Истанбул, објавија турските медиуми. Густ црн дим се издига над објектот во квартот Ќучукчекмеџе. На местото на инцидентот пристигнуваат многу пожарникарски возила и итна медицинска помош. Пожарникарите се обидуваат да го изгаснат огнот, а засега нема информации за настрадани луѓе.

Владата на Србија не одговорила на ниту едно од 236 пратенички прашања


Српската Влада од ноември 2017 до август 2018 година на седници на Парламентот добила 236 прашања од пратеници, но извршната власт не одговорила на ниту едно. Тоа се наведува во извештај на Отворен парламент „Состојба со демократијата во Србија“, јавуваат белградски медиуми. Само двапати во март и април 2018 година претставници на Владата на Србија …

Владата на Србија не одговорила на ниту едно од 236 пратенички прашања Read More »

Вучиќ за „Вашингтон пост“: И Русите и Европјаните ни се пријатели


Србија – Српскиoт претседател Александар Вучиќ во интервју за „Вашингтон пост“  вели дека Србија ги смета Европјаните и Русите за „вистински пријатели“. Тој укажува дека Москва била на страната на Белград во Советот за безбедност на ОН кога другите не биле. Вучиќ вели дека приоритет е членство во Европската унија. – Тоа е приоритет нешто од …

Вучиќ за „Вашингтон пост“: И Русите и Европјаните ни се пријатели Read More »

Лондон ја обвинува руската разузнавачка служба за кибер напади во светот


Англија- Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант ја обвини руската воена разузнавачка служба (ГРУ) дека извршила низа кибер напади врз политички и спортски институции, компании и медиуми во светот. – Такво однесување покажува нивна желба да дејствуваат непочитувајќи меѓународно право и без размислување за последици како никогаш да нема да  бидат казнети, изјави Хант. – …

Лондон ја обвинува руската разузнавачка служба за кибер напади во светот Read More »

Ердоган: Со медиумите не е возможна демократија


Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека со медиумите не е возможна демократија. Како што објави „Хуриет дејли њуз“ тој истакна дека при неговите неодамнешни патувања во САД и во Германија увидел дека дури и најсилните држави денес се управувани од медиумите. – Видов дека големите земји се управувани од медиумите, а не од нивните …

Ердоган: Со медиумите не е возможна демократија Read More »

(ВИДЕО) Тереза Меј повторно танцуваше


Британската премиерка Тереза Меј денеска повторно се најде во фокусот на светската јавност, но не по некоја политичка одлука, туку по нејзиното танцување. Таа се појави на сцената за време на конференцијата на нејзината конзервативна партија играјќи на познатиот хит „Денсинг квин“ од шведската група АББА.

Објавени добитниците на Нобеловата награда за хемија


Научниците Френсис Арнолд, Џорџ Смит и Грегори Винтер ја освоија Нобеловата награда за хемија за 2018 година, за истражување на користењето насочена еволуција во производство на ензими за нови хемикалии и лекови, соопшти денеска шведската Кралска академија на науки. – Годинава Нобеловите лауреати од областа на хемијата беа инспирирани од силата на еволуцијата и ги …

Објавени добитниците на Нобеловата награда за хемија Read More »

Францускиот министер за внатрешни работи поднесе оставка


Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи, се вели во официјалната изјава од Елисејската палата. „Макрон ја прифати оставката на Жерар Коломб и побара од премиерот да остане на функцијата додека не биде назначен наследник“, велат од кабинетот на францускиот претседател. Оставката на 72-годишниот Коломб претставува удар за Макрон. Во …

Францускиот министер за внатрешни работи поднесе оставка Read More »

ЕК: Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци


Неодамнешниот безбедносен пропуст за кој соопшти социјалната мрежа Фејсбук погоди околу пет милиони Европејци, изјави еврокомесарката за правда Вера Јурова. Фејсбук во петокот објави дека се хакирани речиси 50 милиони профили на оваа социјална мрежа и дека напаѓачите ги искористиле слабостите на опцијата „Види како“ (View As) за да добијат контрола врз профилите на корисниците. …

ЕК: Безбедносниот пропуст на Фејсбук погодил пет милиони Европејци Read More »

САД нема да даваат визи за невенчани геј дипломати


САД ќе ги откажат визите за партнерите на повеќе од 100 геј дипломати, кои не склучиле официјален брак. Од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп демантираат дека таквата одлука е насочена против ЛГБТ заедницата. Белата куќа потенцира дека станува збор единствено за реципроцитет. Според новите правила, сите партнери на дипломати во САД, без разлика на …

САД нема да даваат визи за невенчани геј дипломати Read More »

Западен Балкан се обврза во Женева да соработува и да го подготови регионот за иднината


Лидери од Западен Балкан се обврзаа да ги зајакнат економските и општествените врски и да го подготват регионот за иднината, се наведува во соопштение по собирот „Дијалог за Западен Балкан“, што Светскиот економски форум го подготви во Женева. На форумот учествуваа премиери или министри од Албанија, Црна Гора и Србија, како и од Хрватска, Словачка, …

Западен Балкан се обврза во Женева да соработува и да го подготови регионот за иднината Read More »

САД нема да даваат визи за невенчани геј дипломати


САД– САД ќе ги откажат визите за партнерите на повеќе од 100 геј дипломати, кои не склучиле официјален брак. Од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп демантираат дека таквата одлука е насочена против ЛГБТ заедницата. Белата куќа потенцира дека станува збор единствено за реципроцитет. Според новите правила, сите партнери на дипломати во САД, без разлика …

САД нема да даваат визи за невенчани геј дипломати Read More »

Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Жерар Коломб


Франција– Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Жерар Коломб и побара од премиерот Едуар Филип да ја извршуваа таа функција додека биде назначаен друг министер, соопшти Елисејската палата. Коломб вчера поднесе оставка вторпат за 48 часови по првичното отфрлање од страна на Макрон. Тој го образложи ваквиот потег со …

Макрон ја прифати оставката на министерот за внатрешни работи Жерар Коломб Read More »