Славниот доктор Оз во трка за Сенатот

САД- Д-р Мехмет Оз, телевизискиот д-р Оз , сериозно размислува да влезе во трката за отвореното место во Сенатот на Пенсилванија како републиканец, според извор запознаен со неговото размислување.

Трката во 2022 година се очекува да биде една од најконкурентните во нацијата, по пензионирањето на републиканскиот сенатор Пет Томи. Трката за републиканска номинација дополнително се отвори во понеделникот кога Шон Парнел, кандидатот поддржан од поранешниот претседател Доналд Трамп, ја прекина кампањата откако пресудата во случајот за притвор утврди дека извршил „ злоупотреба во минатото“.

Оз (61), кардиоторакален хирург, стана познат во гостувањата во шоуто на Опра Винфри пред да добие свое шоу во 2009 година . Доколку победи, Оз би станал првиот муслиман кој имал место во Сенатот на САД. Родителите на Оз се од Турција, а тој е роден во САД и оженет со Американка.
Живее во Њу Џерси речиси 20 години, префрлајќи ја својата регистрација во Пенсилванија по изборите во 2020 година. Својата медицинска диплома и МБА ја добил на Универзитетот во Пенсилванија.

Другите републиканци во трката се Џеф Бартос, инвеститор во недвижности во областа Филаделфија, кој служеше како финансиски претседавач на државната партија и неуспешно се кандидираше за поручник гувернер во 2018 година, и Карла Сендс, која беше амбасадорка на Трамп во Данска и беше една од неговите клучните собирачи на средства во Калифорнија пред неодамна да се преселат во Пенсилванија.