Екс -девојката на Емилијано Сала: Фудбалската мафија е вмешана за исчезнување на авионот


Поранешната девојка на Емилијано Сала – Беренисе Шкаир, направи интересен коментар за исчезнувањето на напаѓачот, купен од Кардиф Сити пред неколку дена. Потоа, Аргентинката ја избриша својата порака на „Твитер: „Истражувајте ја фудбалската мафија, бидејќи не верувам во овој инцидент“, напиша Шкаир. – Сакам да се разбудам наутро и да дознаам дека сето ова е …

Екс -девојката на Емилијано Сала: Фудбалската мафија е вмешана за исчезнување на авионот Read More »

Тројца загинати при судар на два автомобили и ученички автобус во Полска


Тројца мажи загинаа, а 10 деца се повредени денеска во Полска, при судар на два автомобили и автобус, што превезувал 32 ученици на возраст од 10 до 12 години. Како што соопшти портпаролот на полицијата Рафал Мелник, несреќата се случила северно од градот Олштин. Според Мелник, тројцата загинати мажи патувале со автомобилите, додека повредените деца …

Тројца загинати при судар на два автомобили и ученички автобус во Полска Read More »

Претседателот на Наполи купува американски клуб


Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис има намера да направи сериозна инвестиција и да стане сопственик на клуб од американската лига, соопштува „Њујорк Тајмс“. Де Лаурентис е заинтересиран да купи фудбалски клуб од Балтимор, Детроит или Лас Вегас. Учеството во МЛС на еден тим изнесува 150 милиони долари, а Де Лаурентис е подготвен да направи …

Претседателот на Наполи купува американски клуб Read More »

(ВИДЕО) Човекот што го насмеа регионот, Тони е првиот манекен од Југославија


Осумдесет и двегодишниот Таљат Селмани, познат како Тони е човекот кој одговарајќи на телевизиска анкета за грипот го насмеа целиот регион. – Не постои грип. Имам 82 години, никогаш не сум бил болен, никогаш не сум бил кај доктор. Срамота, пензионерите го уништија здравството. Ме боли раката, ме боли ногата, се ме боли… Вежбај, п*а …

(ВИДЕО) Човекот што го насмеа регионот, Тони е првиот манекен од Југославија Read More »

(ФОТО) Замрзнаа Нијагарините водопади


Нијагарините Водопади замрзнаа, а тоа не се случува првпат. Студениот бран што го зафати североистокот од САД од водопадите направи леден ѕид. Слики од сето тоа секојдневно се споделуваат на социјални мрежи. Некои ја споредуваат убавата глетка со 3Д-цртаниот филм „Замрзнато кралство“. ❄ FROZEN: Parts of Niagara Falls are frozen amid frigid winter storms. All …

(ФОТО) Замрзнаа Нијагарините водопади Read More »

Потомка на фамилијата Ганди влегува во политиката на Индија


Потомка на најпознатата политичка династија во Индија формално влезе во политиката и доби влијателна функција во наголемата опозициска партија Индиски национален конгрес кои се подготвуваат за престојните парламентарни избори напролет. Пријанка Ганди Вадра (47) е ќерка на поранешниот премиер Раџив Ганди и на Соња Ганди, поранешна лидерка на партијата како и внук на поранешната премиерка …

Потомка на фамилијата Ганди влегува во политиката на Индија Read More »

Девојчиња избегале од градинка во Сибир на минус 45 степени


Две петгодишни девојчиња незабележано избегале од градинка во Сибир на температура од минус 45 степени Целзиусови затоа што сакале да одат дома и да ги изненадат родителите. Девојчињата биле пронајдени, но се здобиле со смрзнатини и паднале во состојба на хипотермија. Како што јави Би-Би-Си, тоа бил еден од најстудените денови во регионот. Безбедносните камери …

Девојчиња избегале од градинка во Сибир на минус 45 степени Read More »

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа


Со високи тонови претпладнево почна пленарната седница во грчкиот Парламентот за ратификација на Договорот од Преспа. Од Нова демократија, Демократска алијанса, Златна зора и Независни Грци излегоа со барања и обвинувања до грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина. Никос Дендиас, координатор на пратеничката група на Нова демократија, побара да биде доставен македонскиот Устав …

Почна расправата во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа Read More »

Хонг Конг претстави закон со кој се казнува навредувањето на химната


Законодавците во Хонг Конг претставија контроверзен закон со кој ќе се казнува навредување на државната химна со до три години затвор и речиси седум илјади долари. Хонг Конг е посебен административен регион на Кина каде сличен закон беше донесен во 2017 година. Казните се предвидени за сите кои „јавно и намерно ќе ја навредат химанта“ …

Хонг Конг претстави закон со кој се казнува навредувањето на химната Read More »

„Сони“ поради Брегзит ја преместува европската централа во Холандија


Англија– Јапонскиот технолошки гигант „Сони“ одлучи својата европска централа да ја премести во Холандија од Велика Британија, поради излегувањето на земјата од Европската унија. – Ќе ја преместиме нашата европска централа во Амстердам, изјави претставник на компанијата и додаде дека целта е избегнување царински процедури. „Сони Јуроп“  така ќе премине под нова филијала основана во …

„Сони“ поради Брегзит ја преместува европската централа во Холандија Read More »

Туск побара од Париз и Берлин да не ја запостават ЕУ


Белгија– Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, се надева дека француско-германската спогодба потпишана вчера нема да ја засени европската интеграција. Ангела Меркел и Емануел Макрон вчера потпишаа билатерална спогодба за соработка помеѓу нивните две земји, кои се сметаат за моторот на европската интеграција. Туск го поздрави овој договор но побара од двете земји да испратат …

Туск побара од Париз и Берлин да не ја запостават ЕУ Read More »

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка


САД – Поранешниот американски државен секретар Џон Кери го повика претседателот на САД, Доналд Трамп да си поднесе оставка. Кери не исклучи можност да се кандидира на изборите за претседател на САД во 2020 година. – Во моментот не планирам таква можност, но не ја отфрлам, изјави Кери. Тој го оквалификува како срамно запирањето на работата …

Џон Кери го повика Трамп да поднесе оставка Read More »

Во Јапонија уапсени Израелци за шверц на четири тони злато


Јапонија- Јапонската полиција уапси двајца Израелци кои се осомничени за незаконски увоз на околу четири тони злато во Јапонија. Шверцуваната стока има вредност од околу 183 милиони долари, јави телевизијата Ен-Ејч-Кеј. Израелците две години внесувале злато во сандаци со автоделови од Хонгконг преку токискиот меѓународен ареродром. Тие во Јапонија незаконски внеле злато најмалку 50 пати. Уапсените …

Во Јапонија уапсени Израелци за шверц на четири тони злато Read More »

Грчкиот Парламент расправа за ратификација на Договорот од Преспа


Грција- Во 10 часот по локално време започнува расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето на пратениците ќе биде утревечер. Седницата ќе трае колку што ќе биде потребно, односно во зависност од бројот на пријавени пратеници за збор. Проценките и пресметките се дека Договорот ќе биде ратификуван со …

Грчкиот Парламент расправа за ратификација на Договорот од Преспа Read More »

Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД


Лидерот на републиканците во американскиот Сенат, Мич Меконел изјави денеска дека Сенатот оваа недела ќе се изјасни за предлогот на претседателот Доналд Трамп, со кој треба да заврши делумната блокада на Владата на САД. Меконел потсети дека Трамп пред три дена понуди предлог кој е претставен како компромис и со кој може да се реши …

Оваа недела Сенатот ќе гласа за деблокада на Владата на САД Read More »

Потрагата по исчезнатиот авион на Сала ќе продолжи утре наутро


Потрагата по авионот во кој се наоѓаше рекордниот трансфер на Кардиф Сити, Емилијано Сала, била прекината. Акцијата за пронаоѓање на исчезнатиот авион, со кој напаѓачот патувал, ќе продолжи рано наутро. Информацијата беше пријавена од страна на полицијата во Гернзи. Сала потпиша со Велшаните пред неколку дена, а сумата од 15,5 милиони фунти, која учесниците во …

Потрагата по исчезнатиот авион на Сала ќе продолжи утре наутро Read More »

Спасени сите заглавени рудари во косовскиот рудник „Трепча“


Сите рудари кои денеска останаа заглавени во косовскиот рудник „Трепча“, доцна попладнево се извлечени од јамата. Раководството на рудникот соопшти дека сите рудари се во добра здравствена состојба и се вон животна опасност. Околку 100 рудари денеска останаа заглавени на длабочина од 700 метри во јамата „Стари Трг“ на рудникот „Трепча“, откако дојде до прекин …

Спасени сите заглавени рудари во косовскиот рудник „Трепча“ Read More »

Вес Мичел поднесе оставка


Вес Мичел, врвниот дипломат за европски прашања на Стејт департментот, се повлекува од функцијата, дознаваат американските медиуми. Вес Мичел беше особено ангажиран околу склучувањето на Преспанскиот договор и разрешувањето на кризата во Македонија. Портфолиото на Мичел во Стејт департментот го вклучуваше и справување со Русија, што е особено чувствително прашање, со оглед на тековните истраги …

Вес Мичел поднесе оставка Read More »

(ВИДЕО) Пијан Русин киднапираше авион и нареди слетување во Сибир


Руската полиција уапси пијан човек кој му се заканувал на членовите на екипажот на патнички авион што летал од сибирскиот град Сургут кон Москва, присилувајќи ги да го спуштат авионот веднаш по полетувањето. Руската истражна комисија соопшти дека човекот го информирал екипажот на „Аерофлот“ дека е вооружен и побарал пренасочување на летот веднаш откако авионот …

(ВИДЕО) Пијан Русин киднапираше авион и нареди слетување во Сибир Read More »

Стотина рудари заглавени во косовскиот рудник „Трепча“


Околку 100 рудари останаа заглавени во јамата на косовскиот рудник „Трепча“ на длабочина од 700 метри, поради прекин на електричната енергија до кој дошло поради пожар на трафостаница во рамки на рударскиот комплекс. Директорот за флотација во рудникот Џафер Пеци соопшти дека досега од јамата се извлечени 29 рудари, кои биле заглавени на 11-то ниво. …

Стотина рудари заглавени во косовскиот рудник „Трепча“ Read More »