Германски виролог предупредува на втор бран на коронавирусот во зима


Истакнатиот германски виролог Кристијан Дростен предупреди за втор бран на коронавирусот што може да се појави во зима. Раководителот на берлинскиот институт за вирологија во изјава за австрискиот јавен сервис ОРФ, рече дека пандемијата не треба да се смета за поразена. – Ние сме во средина на развојот на ситуацијата, ако не и на почеток, …

Германски виролог предупредува на втор бран на коронавирусот во зима Read More »

Петиција против Бил Гејтс за злосторство против човештвото и злоупотреба на медицината


  Во САД е покрената петиција за покренување истрага против Фондацијата на основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс поради злосторство против човештвото и злоупотреба на медицината. Како што пишуваат светските агенции, петицијата, која е објавена на страницата на Белата куќа „Ние луѓето“, до сега ја потпишале 425.000 луѓе, што е четирипати повеќе од бројот неопходен за …

Петиција против Бил Гејтс за злосторство против човештвото и злоупотреба на медицината Read More »

Протести против затворањето на полско-германската граница


Стотици луѓе кои живеат во Полска и работат во Германија протестираа во петокот вечерта во југозападниот полски пограничен град Згожелец против задолжителниот карантин од корона вирусот за оние кои ја преминуваат границата. Полска беше една од првите држави на Европската унија што ги затвори границите поради избувнувањето на новиот корона вирус. Исто така, воведе задолжителна …

Протести против затворањето на полско-германската граница Read More »

САД – 51.000 починати, 911.000 инфицирани


Со бројот на загинати од корона вирусот во САД, кој достигна 51.000 и речиси еден од шестмина работници без работа, Џорџија, Оклахома и неколку други држави презедоа пробни чекори за повторно отворање на бизнисот во петокот, и покрај неодобрувањето од претседателот Доналд Трамп и медицинските експерти. На фитнес-клубовите, салоните за коса, салоните за тетоважи и …

САД – 51.000 починати, 911.000 инфицирани Read More »

Рока: На државите ќе им помогне нешто слично на Маршаловиот план


Претседателот на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина Франческо Рока ги повика владите да почнат да размислуваат за нешто слично на Маршаловиот план, кој им помогна на земјите да закрепнат после Втората светска војна. Рока, кој е на чело на најголемата хуманитарна организација во светот која работи во 192 држави, е уверен дека …

Рока: На државите ќе им помогне нешто слично на Маршаловиот план Read More »

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот


Пекинг не ги прифаќа повиците во Кина да се спроведе независна меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот, изјави кинеската амбасадорка во Велика Британија Чен Вен. Таа за Би-Би-Си истакна дека повиците да се спроведе таква истрага се политички мотивирани. Чен рече дека таквата истрага ги ги одвратила кинеските власти од борбата против пандемијата на Ковид-19. …

Кина не прифаќа меѓународна истрага за потеклото на коронавирусот Read More »

Британец вакциниран против корона вирусот ги открива можните нуспојави


Една од првите личности на кои се тестира новата вакцина против коронавирусот е романописецот и поранешен детски ТВ водител Симeон Корти кој ги откри можните нуспојави од вакцината. Гостувајќи во утринската програма „Добро утро Британијо“, тој објасни зошто доброволно се согласил на тестирањето кое вчера почна во Оксфорд и откри некои од потенцијалните нуспојави, пренесува …

Британец вакциниран против корона вирусот ги открива можните нуспојави Read More »

Нови 389 смртни случаи, во Франција до сега од ковид-19 починаа 22.245


Од 1 март во Франција починале 22.245 лица како последица на заразата со Ковид-19, а само во последните 24 часа бројот на смртните случаи е 389. Вечерва на болничко лекување се наоѓаат 28.658 лица, а 4.870 се на интензивна нега. Бројот на новопристигнатите пациенти во болниците и потребата од интензивна нега постојано се намалува повеќе …

Нови 389 смртни случаи, во Франција до сега од ковид-19 починаа 22.245 Read More »

Бразилскиот министер за правда поднесе оставка


Бразилскиот министер за правда Сержо Моро, кој стана популарен како „борец против корупцијата“, денеска поднесе оставка и тоа откако претседателот Жаир Болсонаро одлучи да го смени шефот на сојузната полиција во екот на епидемијата на Ковид-19. Шефот на сојузната полиција Маурисио Валеишо до крајот на 2018 блиску соработуваше со Моро на истрага за корупција. Истрагата …

Бразилскиот министер за правда поднесе оставка Read More »

Најмалку жртви во еден ден во Италија, но пораст на бројот на новозаразени


Во Италија од корона вирусот денеска починале 420 лица, што е најмал број на жртви во еден ден од 19 март, но бројот на новозаразени од вчера се зголеми за 3.021, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Со вкупен број на жртви од речиси 26.000, Италија е на второ место после САД. До сега се регистрирани …

Најмалку жртви во еден ден во Италија, но пораст на бројот на новозаразени Read More »

Повеќе Американци ќе умрат од корона вирус отколку во Виетнамската војна


Во САД до сега од ковид-19 починаа повеќе од 50.000 луѓе, според податоците на институтот „Џон Хопкинс“. Дури и со претпоставка дека епидемијата во таа земја веќе го достигнала врвот, многу е можно во следните неколку недели вкупниот број на починати да надмине 58.000, колку што Американци загинаа во текот на Виетнамската војна, наведува Си-ен-ен. …

Повеќе Американци ќе умрат од корона вирус отколку во Виетнамската војна Read More »

Во Британија бројот на жртвите од корона вирусот достигна 19.506 луѓе


Бројот на починатите како последица од заразата со новиот тип корона вирусот во изминатото деноноќие во болниците во Велика Британија се зголемило на 684 лица, а бројката на заболените од Covid-19 пораснал за 5.386 случаи, покжуваат податоците на министерството за здравство објавени во петокот. Со тоа бројот на смртните исходи од почетокот на епидемијата во …

Во Британија бројот на жртвите од корона вирусот достигна 19.506 луѓе Read More »

Вучиќ конечно и се заблагодари на ЕУ за помошта


Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека денес имал „добра, отворена и многу долга средба“ со акредитираните амбасадори на ЕУ во Србија и во име на Србија се заблагодари на ЕУ за финансиската помош и за секоја друга поддршка и солидарност покажана од Унијата, не само за време на пандемијата на коронавирус. Шефот на Делегацијата на …

Вучиќ конечно и се заблагодари на ЕУ за помошта Read More »

Москва: Пожарите кај Чернобил не ја зголемија радијацијата


Руската федерална служба за следење на хидрометеоролошката и еколошката ситуација денеска соопшти дека шумските пожари во близина на некогашната нуклеарна електрана Чернобил не предизвикале зголемување на нивото на радијација во Русија. На активните локации за следење на радијацијата не се регистрирани никакви промени во нивото на радијација во Русија, стои во соопштението на службата. Во …

Москва: Пожарите кај Чернобил не ја зголемија радијацијата Read More »

СЗО: Вакцината против Ковид-19 мора да биде достапна за сите на светот


Светската здравствена организација почна глобална иницијатива за забрзан развој и рамномерна дистрибуција на вакцини, дијагностика и третман против Ковид-19. Иницијативата под име (АКТ) Aкcелератор e покрената со цел на меѓународно ниво да се забрзаат и координираат процедурите за развој и тестирање на вакцини и лекови против новиот коронавирус. Генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус …

СЗО: Вакцината против Ковид-19 мора да биде достапна за сите на светот Read More »

Шведска се закани дека ќе ги затвори кафулињата и рестораните што не ги почитуваат препораките


Шведска се закани дека ќе ги затвори сите кафулиња и ресторани што не се придржуваат до препораките од здравствените власти за социјална дистанца. – Гледаме загрижувачки извештаи за пренатрупани тераси од кафулиња и ресторани. Дозволете ми да бидам многу јасен. Не сакам да видам пренатрупани тераси од рестораните во Стокхолм или кое било друго место, …

Шведска се закани дека ќе ги затвори кафулињата и рестораните што не ги почитуваат препораките Read More »

Тела на умрени од корона вирусот на улиците во Еквадор


Бројот на смртни случаи од последици од Ковид-19 во Еквадор е меѓу најголемите во светот и се претпоставува дека починале 15 пати повеќе луѓе отколку официјалната статистика. Според „Њујорк тајмс“ сликите од безживотни тела на тротоарите, нафрлани на колички или во картонски ковчези укажуваат на тоа дека земјата е разорена од пандемијата со новиот коронавирус. …

Тела на умрени од корона вирусот на улиците во Еквадор Read More »

Голем корупциски скандал ја тресе владата на Јанша


Словенечката државна телевизија (ТВСЛО)објави документи, преписки и снимени телефонски разговори во кои според медиумот, се слуша гласот на министерот за економија Здравко Почивалшек, како договара која фирма и како треба да го добие тендерот за набавка на заштитна и медицинска опрема, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во прилогот на Телевизија Словенија, која презентираше докази, …

Голем корупциски скандал ја тресе владата на Јанша Read More »

Кина ќе ја финансира изградбата на пругата од Будимпешта до Белград


Будимпешта – Унгарија и Кина потпишаа договор за заем за финансирање на изградба на железничка врска меѓу Будимпешта и Белград, објави во петокот министерот за финансии Михали Варга. Варга во видео на својата страница на Фејсбук рече дека заемот носи фиксна каматна стапка и опција за предвремена отплата, но тој не кажа кои се точните …

Кина ќе ја финансира изградбата на пругата од Будимпешта до Белград Read More »

Хавајска туристичка организација им плаќа на туристите да заминат од Островот


Хавајска туристичка организација „Алоха Сосиет“  им помага на туристите да си заминат од Островот поради пандемијата со новиот коронавирус, со тоа што им ја плажа авионската карта до нивните земји. Агенцијата  издвоила 25.000 долари за патни трошоци за туристите кои мораат да си заминат ако одбијат 14 дневен карантин, што е пропишан од државата. Хавајските …

Хавајска туристичка организација им плаќа на туристите да заминат од Островот Read More »