Њујорк воведе задолжителен карантин за осум сојузни држави


Сојузните американски држави Њујорк, Њу Џерси и Конектикат, воведоа двонеделна самоизолација за сите што доаѓаат од Алабама, Арканзас, Аризона, Флорида, Северна Каролина, Јужна Каролина, Тексас и Јута, изјави пред новинарите Ендру Куомо, гувернерот на Њујорк. Ваквата мерка е донесена поради зголемениот број на заболени од коронавирус во овие земји. Куомо додаде дека оние што ќе …

Њујорк воведе задолжителен карантин за осум сојузни држави Read More »

Се урна покрив во Ломбардија – загинаа мајка и дете, како и 15 месечно бебе


Три лица загинаа, а најмалку едно е повредено при колапс на покривот на некогашниот индустриски објект во Албизате, Ломбардија, пренесуваат локалните медиуми. 38-годишна мајка починала на лице место и нејзиниот петгодишен син, а на повредите им подлегнало и 15-месечно бебе кое со хеликоптер било пренесено во болницата со тешки повреди. Во несреќата што се случила …

Се урна покрив во Ломбардија – загинаа мајка и дете, како и 15 месечно бебе Read More »

Медицинскиот центар во Хјустон речиси нема место за пациенти на интензивна нега


Дури 97 отсто од 1.330 кревети за интензивна нега во Медицинскиот центар во Хјустон, Тексас се зафатени со пациенти, објавија локалните власти. Хјустон е епицентарот на ширењето на новиот коронавирус во Тексас. Државата објави рекорден број случаи на заразени од коронавирус во последните 24 часа, соопшти државниот оддел за здравство. До синоќа според медицинскиот комплекс, …

Медицинскиот центар во Хјустон речиси нема место за пациенти на интензивна нега Read More »

САД урива рекорди со корона вирусот


Во САД во изминатите 24 часа регистрирани се 36.000 новозаболени лица од Ковид-19, што е највисока бројка од април. Во речиси половина од 50 сојузни американски држави во последните две недели регистрирано е зголемување на бројот на инфицирани лица, додека во Тексас и во Флорида секој ден има рекордно високи бројки на новозаболени лица. Вкупниот …

САД урива рекорди со корона вирусот Read More »

Еди Рама гневен дека било поднесено обвинение против Хачим Тачи


По информацијата дека Специјалното обвинителство во Хаг поднело предлог-обвинение против косовскиот претседател Хашим Тачи и поранешниот собрански спикер Кадри Весели, за воени злосторства против човештвото, реагираше албанскиот премиер Еди Рама наведувајќи дека е на страната на „борците кои го ослободиле Косово од пеколот на Милошевиќ“. Во објава на Фејсбук Рама вели дека кога ја добил …

Еди Рама гневен дека било поднесено обвинение против Хачим Тачи Read More »

Ни Хоти не оди на преговорите за Косово во Вашингтон


Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, најави дека не може да присуствува на состанокот на 27 јуни во Белата куќа. Хоти на Твитер објави дека, поради ситуацијата предизвикана од обвинението на Специјалното обвинителство, го известил американскиот специјален претставник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, дека не може да присуствува на состанокот на 27 јуни. …

Ни Хоти не оди на преговорите за Косово во Вашингтон Read More »

Која е злогласната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ?


Неприкосновен лидер на Северна Кореја е Ким Џонг Ун, но сè повеќе се зборува за неговата сестра Ким Jo Џонг, која во јавноста беше претставена како една од неговите главни пропагандисти. Таа влезе во центарот на вниманието кога се закани дека ќе ја разнесе канцеларијата за врски со Јужна Кореја. Нејзината закана беше реализирана на …

Која е злогласната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ? Read More »

Во Канада за непочитување на здраствените мерки изречени парични казни во висина од 13 милиони долари


Канада– Поради непочитување на мерките за време на пандемијата со Ковид-19, Канаѓаните платиле казни во висина од 13 милиони канадски долари, а најголем број на парични казни се изречени во Квебек. – Властите во некои канадски покраини често произвилно го спроведуваа законот со цел да помогнат во сузбивање на ширењето на Ковид-19, не потпирајќи се …

Во Канада за непочитување на здраствените мерки изречени парични казни во висина од 13 милиони долари Read More »

Американски медиуми: Агенти на Тајната служба позитивни на Ковид-19 по митингот на Трамп во Тулса


САД– Повеќе агенти на тајната служба на САД се во карантин поради загриженоста од коронавирус по предизборниот митинг на американскиот претседател Доналд Трамп во Тулса, Оклахома, објавија американски медиуми. Според Си-Ен-Ен, бројот на агенти е помал од 12, изјави за медиумот службеник за спроведување на законот. „Вашингтон пост“ дополнително информираше за шест вработени кои се позитивно …

Американски медиуми: Агенти на Тајната служба позитивни на Ковид-19 по митингот на Трамп во Тулса Read More »

Ајфеловата кула по три месеци повторно ќе биде отворена за посетители


Франција –   Ајфеловата кула од денеска повторно е отворена во Париз, откако беше затворена пред повеќе од три месеци поради епидемијата на новиот коронавирус. Таа туристичка атракција ќе биде официјално отворена во 8 часот по локално време, меѓутоа, посетителите мора да се подготват за одење, бидејќи поради мерките на претпазливост, лифтовите нема да работат, така што …

Ајфеловата кула по три месеци повторно ќе биде отворена за посетители Read More »

Пропадна средбата во Белата куќа, и Хоти не оди во Вашингтон


По претседателот на Косово, Хашим Тачи, и премиерот Авдулах Хоти ја откажа посетата на Вашингтон и средбата со српскиот лидер Александар Вучиќ во Белата куќа. „Поради новонастанатата ситуација во Приштина како резултат на поднесувањето на обвинението од Специјалното обвинителство морам да се вратам во својата земја и да се грижам за работите. Го известив Гренел …

Пропадна средбата во Белата куќа, и Хоти не оди во Вашингтон Read More »

Стејт департмент: Обвинението за воени злосторства против Тачи и Весели чекор кон правда


САД–   САД сметаат дека поднесувањето обвинение за воени злосторства против Хашим Тачи, Кадри Весели и други, објавено од Канцеларијата на независното Специјално обвинителство, е чекор кон правдата и процесот на помирување во Западен Балкан, изјави портпаролот на Стејт департментот. Како што јави Гласот на Америка, САД ги повикале Специјализираниот совет на Косово и независната канцеларија на …

Стејт департмент: Обвинението за воени злосторства против Тачи и Весели чекор кон правда Read More »

Анкета: Бајден во водство пред Трамп за 14 проценти


САД-Од најнова анкета на весникот Њујорк тајмс и колеџот Сиена се дознава дека Џозеф Бајден помладиот има 14 процентно водство пред претседателот Доналд Трамп. Бајден, поранешен потпретседател и сигурен претседателски кандидат од Демократската партија, има голема предност меѓу жените и црномурестите гласачи.Од анкетата се дознава дека неговиот рејтинг е 50 проценти додека на Трамп е …

Анкета: Бајден во водство пред Трамп за 14 проценти Read More »

Балкански барометар: Расте поддршката за евроинтеграцијата, најкорумпирани се политичките партии и судството


БиХ – Членството во ЕУ го поддржуваат 59 отсто од граѓаните и 63 отсто од компаниите на Западен Балкан. Невработеноста е се уште најголемиот проблем за голем број испитаници, се вели во најновото истражување „Балкански барометар“ спроведено од Регионалниот совет за соработка (РЦЦ). Претставувајќи ги резултатите од истражувањето за 2020 година, генералната секретарка на РЦЦ, Мајлинда …

Балкански барометар: Расте поддршката за евроинтеграцијата, најкорумпирани се политичките партии и судството Read More »

Во Русија гласаат за уставни реформи со кои Путин ќе остане на власт до 2036 година


Русија–  Од денеска во Русија почнува да се гласа на референдум за уставните измени. Реформата предложена од претседателот Владимир Путин ќе му овозможи да остане на власт до 2036 година. Тогаш рускиот шеф на државата ќе има 84 години. Гласањето требаше да се одржи пред повеќе од еден месец, но беше откажано поради пандемијата на …

Во Русија гласаат за уставни реформи со кои Путин ќе остане на власт до 2036 година Read More »

Трамп најави префрлање на дел од трупите од Германија во Полска


САД– САД ќе префрлат дел од своите трупи стационирани во Германија, во Полска, нагласи претседателот Доналд Трамп на заедничка прес-конференција во Белата куќа со неговиот полски колега Анджеј Дуда. Полска „ќе ни плати за да испратиме дополнителни трупи и веројатно ќе ги пренесеме таму од Германија“, изјави Трамп. Тој додаде дека САД значително ќе го …

Трамп најави префрлање на дел од трупите од Германија во Полска Read More »

Фаучи: Носењето заштитни маски не е политичко прашање


САД –  Носењето маски во јавност за да се спречи ширењето на коронавирусот не треба да биде политичко прашање, предупреди главниот американски инфектолог Ентони Фаучи. – Не постои тајна формула за вирусот. Не треба тоа да биде политичко прашање. Тоа е чисто здравствено прашање. Заборавете на политиката – погледнете ги податоците, изјави Фаучи, пренесе Си-Ен-Ен. Тој …

Фаучи: Носењето заштитни маски не е политичко прашање Read More »

Хашим Тачи ја откажа посетата на Вашингтон


Претседателот на Косово, Хашим Тачи, го извести претставникот на претседателот на САД за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, дека го откажал своето патување во Вашингтон, по објавувањето на обвинението од Специјалниот суд за Косово. „Ја почитувам неговата одлука да не присуствува на разговорите додека не се решат правните прашања поврзани со овие обвиненија“, …

Хашим Тачи ја откажа посетата на Вашингтон Read More »

Курц сослушан од парламентарен истражен одбор за аферата „Ибица“


Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска одговораше на прашања од парламентарната комисија за истраги на корупцијата, таканарелениот комитет „Ибица“. Членовите на одборот побараа од Курц да им ги предаде својот календар и пораките од  мобилниот телефон, што ги разменувал со поранешниот лидер на Слободарската партија (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе. Курц го одби барањето, кажувајќи дека сите релевантни …

Курц сослушан од парламентарен истражен одбор за аферата „Ибица“ Read More »

Црна Гора ќе го отвори последното поглавје во преговорите со ЕУ


ЕУ ќе даде зелено светло за Црна Гора за да го отвори последното поглавје, конкуренција, во преговорите за пристапување за влез во блокот, објави во вторникот (23 јуни) премиерот на земјата, Душко Марковиќ. „Ова е голем ден за Црна Гора, таа на тој начин ќе стане првата земја-кандидат што ќе ги отвори сите поглавја за …

Црна Гора ќе го отвори последното поглавје во преговорите со ЕУ Read More »