Најскапиот билет за отворањето на Мундијалот во Русија ќе чини 2.300 евра


Светската фудбалска асоцијација ги објави цените на влезниците за Мундијалот што идната година ќе се игра во Русија. Што се однесува до отворањето на Светското првенство на „Лужники“ во Москва, најскапиот билет ќе чини 2.300 евра. За оние кои сакаат да ја следат церемонијата на отворање, а потоа и натпреварот, најевтиниот билет ќе чини чини …

Најскапиот билет за отворањето на Мундијалот во Русија ќе чини 2.300 евра Read More »

Раул го објави поширокиот список за ракометното ЕП 2018


Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез, денеска го објави поширокиот список од 28 ракометари кои ќе конкурираат за настап на Европското првенство што во периодот од 12 до 28 јануари ќе се игра во Хрватска. На списокот на Раул се наоѓаат: голмани: Борко Ристовски, Никола Митревски, Златко Даскаловски, Јане Цветковски, Мартин Томовски; бекови: Кирил …

Раул го објави поширокиот список за ракометното ЕП 2018 Read More »

Серија А: Првенец во сезоната на Пандев за победа на Џенова


Горан Пандев беше човек на одлука за Џенова во мечот со Верона со кој беше заокружено 15. коло во Серија А. Екипата од „Луиџи Ферарис“ славеше со 1:0 со погодокот на македонскиот репрезентативец во надополнувањето на првото полувреме, негов прв во сезоната, но и за потврда дека се наоѓа во одлична форма. За Џенова, пак, …

Серија А: Првенец во сезоната на Пандев за победа на Џенова Read More »

Прволигашки фудбал: Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар


Во Првата македонска фудбалска лига попладнево на распоредот беа натпреварите од 18. коло по кое Шкендија придодаде уште три бода на огромната предност пред шампионот Вардар. Тетовци славеа убедлива победа на домашен терен против Пелистер, додека Вардар „киксна“ на Чаир против Шкупи и е се подалеку од одбрана на титулата. Убедлив триумф забележа и Работнички, …

Прволигашки фудбал: Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар Read More »

Лига на шампиони во ракомет: Металург поразен од Спортинг во Лисабон


Спортинг Лисабон му нанесе седми пораз на Металург во Лигата на шампиони во оваа сезона. Португалскиот состав го совлада вицепрвакот на Македонија со 31:27 (полувреме 12:15) во натпревар од десеттото, последно, коло во групата Д. Домашниот ракометар Пасарин беше најефикасен на натпреварот со седум гола. Најголема поддршка притоа имаше од Марцо и Портела кои постигнаа …

Лига на шампиони во ракомет: Металург поразен од Спортинг во Лисабон Read More »

Прв пораз оваа сезона за ПСЖ во Лига 1


Фудбалерите на Стразбур му го нанесоа првиот пораз сезонава на Пари Сен Жермен во Француското фудбалско првенство, откако вечерва на домашен терен славеа победа со 2:1. Пред овој пораз, ПСЖ во првите 15 кола имаше 13 победи и два нерешени резултата. Да Коста го доведе Стразбур во водство во 13.минута, Килијан Мбапе изедначи во 42. …

Прв пораз оваа сезона за ПСЖ во Лига 1 Read More »

Продолжува црната серија на МЗТ Скопје во АБА лигата


Екипата на МЗТ Скопје Аеродром запиша уште еден пораз, шести по ред во регионалната кошаркарска АБА лига. Вечерва „штрковите“ загубија на гостувањето кај Цедевита со 77:65. Решавачката разлика домаќините ја направија во финишот на првата четвртина (20:3) за позитива од 16 поени (24:8). Тоа како да ги освести „сино-белите“ кои заиграа подобро, па намалија на …

Продолжува црната серија на МЗТ Скопје во АБА лигата Read More »

Ракометарите на Вардар го декласираа Кристијанштад во Лигата на шампиони


Актуелниот европски и македонски шампион Вардар делуваше моќно на вечерашниот дуел со шведски Кристијанштад завршувајќи ја 2017 година со убедлив триумф од 31:15. За „црвено-црните“ ова беше осма победа во 10. настап сезонава во Лигата на шампионите. Отпорот на Швеѓаните во СЦ „Јане Сандански“ траеше само тринаесетина минути, по што проработи вардаровиот напад, а одбраната …

Ракометарите на Вардар го декласираа Кристијанштад во Лигата на шампиони Read More »

Дувњак се враќа на терен


По речиси осуммесечна пауза поради повреда, хрватскиот ракометар Домагој Дувњак се враќа на теренот. Некогаш најдобриот и најплатен ракометар на светот, вечерва ќе настапи за својот Кил во натпревар од германското првенство против Хатенберг. Идниот месец, Дувњак ќе ја предводи хрватската репрезентација на Европското првенство, кое се оддржува во неговата земја.

Извлечени групите за СП 2018: Португалија со Шпанија, Германија со италијанскиот „џелат“, Шведска


Познат е изгледот на групите за 21-то Светско фудбалско првенство, што од 14 јуни до 15 јули следната година ќе се игра во Русија. Ждрепката, која се одржа попладнево во Москва, го одведе европскиот првак Португалија во иста група со Шпанија во меч од првото коло. Интересна ќе биде Ц групата во која покрај Аргентина …

Извлечени групите за СП 2018: Португалија со Шпанија, Германија со италијанскиот „џелат“, Шведска Read More »

Преку Лигата на нации до бараж за ЕП 2020


Прво место во групата во Лигата на нации е целта што е поставена пред фудбалската репрезентација на Македонија за 2018 година. Таквата позиција, според замислениот формат, носи место во бараж за Европското првенство во 2020 што ќе претставува и најголем успех за националниот тим од формирањето. Ждрепката за новото натпреварување на УЕФА е закажана на …

Преку Лигата на нации до бараж за ЕП 2020 Read More »

Ракомет (ж): Стартува СП во Германија, Норвешка ја брани титулата


Од денеска, па до 17 декември во шест германски градови ќе се играат натпреварите на 23-то Светското првенство за ракометарки. Дваесет и четирите репрезентации се поделени во четири групи. Пласман во следната осминафинална рунда ќе обезбедат првите четири селекции од секога група, додека петто и шесто рангираните ќе играат за пласман од 17 до 24 …

Ракомет (ж): Стартува СП во Германија, Норвешка ја брани титулата Read More »

Се помалку спорт за џабе – Македонија на „Спортклуб“ до 2020 година


Националните телевизии во регионот доживеаја тежок удар од аспект на спортската понуда во нивните содржини за периодот што следува. Го зададе „United Media Groupe“ која ги откупи правата за пренос на фудбалските натпревари на репрезентациите од поранешна Југославија (исклучок е Косово) за новоформираната Лига на нации, за квалификациите за ЕП 2020 и за самиот завршен …

Се помалку спорт за џабе – Македонија на „Спортклуб“ до 2020 година Read More »

Вардарци донираа 265 книги на нашинците во Нашице


Европскиот ракометен шампион Вардар ја исполни својата цел, па на македонската заедница која живее во Нашице, Хрватска и донира 265 книги. Вардарци изминатиот период спроведоа акција за собирање и донација на македонски книги и не вчерашното гостување во Нашице во дуелот против Нексе од регионалната СЕХА лига, беа донирани 265 книги на македонски јазик, како …

Вардарци донираа 265 книги на нашинците во Нашице Read More »

Кристијано Роналдо си одбра „Ауди“ со фул опрема


Кралски третман за „кралскиот“ клуб. Германскиот производител на автомобили, „Ауди“, го стави на располагање својот луксузен асортиман за фудбалерите на Реал Мадрид. И тоа без задршка или некакво ограничување и, секако, бесплатно. Џентлменскиот потег на раководството на автомобилскиот гигант од Инголштад доаѓа како последица на обновениот спонзорски договор со актуелниот европски првак, па Кристијано Роналдо …

Кристијано Роналдо си одбра „Ауди“ со фул опрема Read More »

Маленко: Би сакал уште четири затворени базени до 2024 година


Поделба на програмата на два дела – на олимписко пливање и на далечинско пливање, сертификати за тренери, судии и делегати согласно меѓународната програма на Светската пливачка асоцијација (ФИНА), ревидирање на стипендиите за млади надежни пливачи. Ова е само дел од најавата за работа на Александар Маленко во неговиот мандат како претседател на Пливачката федерација на …

Маленко: Би сакал уште четири затворени базени до 2024 година Read More »

Малку фалеше Металург да прокоцка предност од 11 гола!


Македонскиот вицепрвак Металург стигна до минимален триумф над Татран Прешов (31-30) во СЕХА – лигата, иако во текот на мечот имаше и 11 гола разлика но во последните десет минути Татран Прешов направи неверојатна серија, па за малку Металург од готов ќе си направеше вересија. Гостинскиот играч Буторац последователно на крајот даде три гола, па …

Малку фалеше Металург да прокоцка предност од 11 гола! Read More »

Продолжува победничката серија на Вардар во СЕХА лигата


Шампионот на СЕХА лигата Вардар ја постигна и осмата победа во СЕХА лигата откако вечерва на гости го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе со 30:21. „Црвено-црните“ имаат максимален учинок во ова натпреварување и со 24 бодови се наоѓаат на првата позиција. Домаќинот Нексе равноправен ривал беше само во првите 10 минути кога и последенпат поведе со …

Продолжува победничката серија на Вардар во СЕХА лигата Read More »

Милан го смени Монтела по ремито со Торино


Винченцо Монтела повеќе не е тренер на Милан, откако раководството на „росонерите“ му додели отказ. Челниците на клубот претпладнево одржаа состанок и одлучија да го отпуштат тренерот. Милан е во многу лоша форма, а тренерското место на Монтела „висеше“ постојано повеќе од еден месец, за конечно да попушти трпението на раководните лица. Тимот не игра …

Милан го смени Монтела по ремито со Торино Read More »

Триумф на Вардар во дербито над Академија Пандев


Првакот Вардар успеа да ја продолжи серијата победи во домашното првенство откако попладнево во дуел од 8.коло (одложен) го совлада тимот на Академија Пандев како гостин со 2:0. Ова за „црвено-црните“ е четврта победа по ред. Головите за Вардар ги постигнаа: Максим Максимов во 45.минута и Ацо Стојков во 88.минута. Овие две екипи натпреварот од …

Триумф на Вардар во дербито над Академија Пандев Read More »