„Спортске новости“: Македонци, оставете го Червар


Реномираниот хрватски дневен спортски весник „Спортске новости“ денеска излезе со коментар: „Не го даваме Лино“, алудирајќи на критиките што деновиве стигаат на негова адреса, особено од македонска страна. Во текстот се потсетува дека тој е олимписки и светски првак и оти еден пораз како тој против Шведска не може да го избрише сето тоа што …

„Спортске новости“: Македонци, оставете го Червар Read More »

ЕП во ракомет: Шпанија ја приземји Македонија


Македонија го доживеа првиот пораз на Европското ракометно првенство во Хрватска. Шпанија беше убедлива со 31:20 и се проби на второто место на табелата во групата 2 во Вараждин. „Црвено-жолтите“ сега се четврти на табелата и во наредното коло (вторник, 20.30 ч.) ќе играат со Чешка за задржување на шансите за посакуваното полуфинале. Македонската репрезентација …

ЕП во ракомет: Шпанија ја приземји Македонија Read More »

Данска пред полуфинале: Прв пораз на актуелниот шампион


Ракометарите на Данска ја забележаа и втората победа во новоформираната група 2 на Европскиот шампионат што се одржува во Хрватска. Актуелните олимписки шампиони Данците вечерва во вараждинската „Арена“ го победија европскиот првак Германија со 26-25 полувреме 9:8. Ханс Линдберг со 9 постигнати гола и Микел Хансен, кој средбата ја заврши со 5 постигнати гола, беа …

Данска пред полуфинале: Прв пораз на актуелниот шампион Read More »

ЕП во ракомет: „Фалангата“ на Раул против „фуријата“


Македонија на Раул Гонзалес против Шпанија на Раул Гонзалес е дербито на неделната програма во групата 2 во Вараждин во рамки на Европското ракометно првенство во Хрватска. „Црвено-жолтите“ од Балканот ќе влезат во дуел со „црвено-жолтите“ од Пиринеите како една од трите непоразени селекции на турнирот и како првопласирани во конкуренцијата. Влогот е огромен. Евентуален …

ЕП во ракомет: „Фалангата“ на Раул против „фуријата“ Read More »

(ВИДЕО) Фалангата подготвена да навива вечерва за македонските ракометари


Македонската ракометна репрезентација предводена од Ел Команданте, Раул Гонзалес, вечерва со почеток во 20:30 часот ќе ги измери силите со Шпанија. Натпреварот ќе се одржи во салата во Вараждин, каде што нашите ракометари веќе два дена го запознаваат теренот. Ракометарите имаат добри видеоанализи, разработуваат тактика и ги составуваат коцките. – Шпанија е многу силна и …

(ВИДЕО) Фалангата подготвена да навива вечерва за македонските ракометари Read More »

Австралија опен: Возњацки експресно до четвртфиналето


Втората фаворитка на Австралија опен (АО), Каролин Возњацки без поголеми проблеми се избори за место во четвртфиналето. Данската тенисерка и препушти само три гема на Магдалена Рибарикова од Словачка, која ја совлада со 2:0 (6-3, 6-0). Во четвртфиналето Возњацки за противник ќе ја има Карла Суарез Наваро. Суарез Наваро третпат стигна до четвртфиналето по 2009 …

Австралија опен: Возњацки експресно до четвртфиналето Read More »

Ракометно ЕП: Хрватска ја порази Норвешка во најдобрата партија на шампионатот


Хрватска ја забележа и втората победа во Загреб на Европското ракометно првенство и се придружи на Франција на врвот на табелата во групата 1 со шест бода. „Коцкестите“ вечерва го одиграа најдобриот меч на шампионатот и со 32:28 (полувреме 15:13) ја совладаа Норвешка. Штрлек со шест погодоци, Циндриќ со пет и Мамиќ со четири беа …

Ракометно ЕП: Хрватска ја порази Норвешка во најдобрата партија на шампионатот Read More »

ЕП ракомет 2018: Французите ја совладаа Шведска


Ракометарите на Франција ја забележаа првата победа во новоформираната група 1 на Европскиот шампионат што се одржува во Хрватска. Актуелните светски шампиони вечерва во загрепска ,,Арена“ ја совладаa Шведска со 23:17 (полувреме 13:10). Седерик Сораиндо со 5 постигнати голови и голманот Жерар кој средбата ја заврши со 19 одбрани, од кои дури 13 во првиот дел, …

ЕП ракомет 2018: Французите ја совладаа Шведска Read More »

Ракометарите ја почувствуваа салата во Вараждин: Македонија ги мести коцкичките за Шпанија


Македонските ракометари попладнево за прв пат одработеа тренинг во арената во Вараждин, каде од утре ги продолжуваат своите настапи на Европското првенство во Хрватска. Откако изминатите два тренинга црвено-жолтите ги одработеа во други сали, конечно денеска избраниците на Раул Гонзалез, сработеа едночасовен тренинг во вараждинската сала. Гонзалес и неговиот асистент Парондо ги има на располагање …

Ракометарите ја почувствуваа салата во Вараждин: Македонија ги мести коцкичките за Шпанија Read More »

Фудбалски подготовки во Анталија: Вардар поразен од узбекистански Пахтакор


На првиот пријателски натпревар,кој е дел од подготовките во Анталија, македонскиот шампион Вардар претрпе пораз. Екипата на Пахтакор со двата гола во второто полувреме, стигна до победата од 2-0. Шефот на стручниот штаб Чедомир Јаневски играше со два различни тима во двете полувремиња, а им даде шанса на тројцата голмани. Вардарци беа рамноправен противник во …

Фудбалски подготовки во Анталија: Вардар поразен од узбекистански Пахтакор Read More »

Австралија опен: Федерер експресно до осминафинале


Швајцарецот Роџер Федерер експресно ја мина и третата пречка на Австралија Опен. Светскиот рекет број два, со максимални 3-0 во сетови го совлада Французинот, Ришар Гаске. Федерер со само два загубени гема 6-2, го доби првиот сет, но во вториот сет имаше малку поголем отпор од противникот, па истиот го доби со 7-5. Швајцарецот во третиот …

Австралија опен: Федерер експресно до осминафинале Read More »

ЕХФ: „Лудата банда“ фрли око на медал


  „Лудата банда фрли око на медал“, стои во насловот на текстот на официјалната страница на ракометното Европско првенство во Хрватска. Авторот на текстов вели дека Македонија сигурно има искуство и квалитет за големи дострели, бидејќи во составот игра ракометари како Борко Ристовски, Дејан Манасков и Кирил Лазаров. Најголемиот успех на Македонија е петтото место …

ЕХФ: „Лудата банда“ фрли око на медал Read More »

Червар: Борко ме провоцира


Хрватскиот селектор Лино Червар одби да влезе во „војна“ со македонскиот голман Борко Ристовски, кој пред три дена порача дека времето на Червар одамна поминало. „Сметам дека тоа е само провоцирање и ништо друго. Тој нема никаква важност за мене. Ова е обид само да се наруши мојот мир. Оние кои не познаваат мене и …

Червар: Борко ме провоцира Read More »

Ѓоковиќ: Ние сме како животни во затворен кафез


Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ го дигна гласот против третманот на тенисерите на Австралија опен кои мораат да ги играат мечевите во неподносливи услови. Србинот пред два дена го победи Французинот Гаел Монфис кој за време на мечот претрпе топлотен удар. Во еден момент на теренот беа измерени 69 степени, а под сенка беше …

Ѓоковиќ: Ние сме како животни во затворен кафез Read More »

Македонско срце со шпански ритам


Македонија се избори за центар на внимание во досегашниот тек на Европското ракометно првенство. И по играта и резултатите на репрезентацијата и по навивачите во загрепска „Арена“ кои добија специјално видео од ЕХФ за начинот на бодрење на своите миленици. Очекувањата од „црвено-жолтите“, за волја на вистината, се однесуваа на пласман во главната фаза. Но, …

Македонско срце со шпански ритам Read More »

Хрватска со тешки маки против Белорусија


Домаќинот Хрватска се намачи против Белорусија со 25-23 на стартот од втората фаза од натпреварувањето на Европското првенство во ракомет. Со оваа победа, „коцкестите“ ги задржуваат шансите за пласман во полуфиналето, иако за тоа ќе им бидат потребни победи против Норвешка во сабота и Франција во среда. По поразот од Шведска во сплитската „Спаладиум“, спласна …

Хрватска со тешки маки против Белорусија Read More »

Србија без шанси против Норвешка


Норвешка ја забележа првата победа во втората фаза од натпреварувањето на ракометното Европско првенство во Хрватска откако попладнево ја совлада Србија со 32-27 (17-17). Натпреварот беше израмнет во првото полувреме, но во второто полувреме квалитетот дојде до израз и „викинзите“ стигнаа до двата бода. Норвешка сега има четири бода во пресрет на саботниот меч со …

Србија без шанси против Норвешка Read More »

Ракометарите земаа 30.000, им посакуваме 100.000 евра


Македонските ракометари кои без пораз ја минаа првата фаза од Европскиот шампионат во Хрватска, повеќе од сигурно дека ја заслужија и првата ветена премија од страна на Ракометната федерација на Македонија (РФМ). Пласманот во втората фаза на првенството значи и награда од 30.000 евра која ја вети РФМ, по одлуката на Управниот одбор донесена пред …

Ракометарите земаа 30.000, им посакуваме 100.000 евра Read More »

И Словенците се острат, следувала нивна инвазија во Вараждин


Се надеваа дека ќе пренесат најмалку три бода, а сега се среќни што воопшто стигнаа до втората фаза на ракометното Европско првенство во Хрватска. Словенечките ракометари по поразот од Македонија и ремито против Германија, со победата против Црна Гора успеаа да обезбедат пласман меѓу 12. најдобри репрезентации на стариот континент, но тоа ни од далеку …

И Словенците се острат, следувала нивна инвазија во Вараждин Read More »

Македонските ракометари заминаа во Вараждин


Македонската ракометна репрезентација попладнево го напушти Загреб и тргна кон Вараждин каде ќе ги игра натпреварите од втората фаза на Европското првенство во Хрватска. Македонија е прва во новоформираната група со три пренесени бода од првата фаза. На „црвено-жолтите“ им претстојат дуели со Шпанија, Данска и со Чешка во обид да остварат поволни резултати кои …

Македонските ракометари заминаа во Вараждин Read More »