Челинџ куп: Еурофарм Работник се пласира во осминафинале


Ракометарите на Еурофарм Работник обезбедија пласман во осминафиналето на Челенџ купот откако и во вториот меч беа подобри од литванскиот претставник Гранитас Каунас. Битолскиот тим по првиот меч кој го доби пред својата публика со 28:24 денеска беше и поубедлив на гостувањето во Каунас каде победи со 29:23, полувреме 11:10. Најефикасни во екипата на Еурофарм …

Челинџ куп: Еурофарм Работник се пласира во осминафинале Read More »

Ракомет, Лига на шампиони: Металург немоќен со Мотор


Македонскиот вицепрвак Металург со пораз го заврши својот настап пред домашната публика во ракометната Лига на шампионите. Металург попладнево загуби од Мотор Запорожје со 22:30, полувреме 11:16, во дуелот од претпоследното 9. коло во Д групата што се одигра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Многу рано гостите резултатски се одлепија, па веќе во шестата …

Ракомет, Лига на шампиони: Металург немоќен со Мотор Read More »

Фудбалска Прва лига: Шкендија ја растури Ренова


Шкендија забележа убедлива победа над Ренова со 6:1 во воведниот натпревар од 17. коло во Првата македонска фудбалска лига за потврда на „црвено-црните“ дека се далеку поквалитетен тим од градскиот ривал. Серијата голови ја отвори Бесарт Ибраими во третата минута кој погоди и во 33. Ферхан Хасани реализира пенал во 25. за високи 3:0 уште …

Фудбалска Прва лига: Шкендија ја растури Ренова Read More »

Втор убедлив пораз на македонските ракометарки во Крајова


Женската ракометна репрезентација на Македонија го претрпе и вториот убедлив пораз на меѓународниот турнир „Карпати Трофеј“ што се игра во Крајова, Романија, а во рамки на ЕХФ неделата. Откако вчера избраничките на селекторот Симе Симовски загубија од Бразил 32-19, денеска тие се поразени од домашната селекција на Романија со 31-18, полувреме 18-5. Уште во воведните …

Втор убедлив пораз на македонските ракометарки во Крајова Read More »

Се подготвува јануарска „распродажба“ во Барселона


Шпанскиот гигант Барселона во претстојниот зимски (јаунарски) преоден рок, најверојатно ќе ја напуштат пет-шест играчи. Како што пишува шпанскиот весник „Спорт“, претседателот на клубот Јосеп Мариа Бартомеу побарал со финансискиот и о спортскиот директот Пеп Сегура и Тскар Грау, да ослободат ден од финансиските средства на клубот, за зимскиот преоден период. Каталонскиот клуб веќе најави …

Се подготвува јануарска „распродажба“ во Барселона Read More »

Четврта „Златна копачка“ за Лионел Меси


Лионел Меси е добитник на „Златната копачка“ за минатата сезона. Оваа награда што традиционално се доделува за најдобриот стрелец на Европа е четврта во кариерата на Аргентинецот колку што има и Португалецот Кристијано Роналдо. Препорака за признанието на ѕвездата на Барселона беа неговите 37 гола во 34 натпревари за Примера во сезоната 2016/17. Втор по …

Четврта „Златна копачка“ за Лионел Меси Read More »

Судот во Јужна Африка ја зголеми казната за Писториус од шест на 13 години


Судот во Јужна Африка го зголеми времетраењето на затворската казна за Оскар Писториус од шест на 13 години. Параолимпиецот е осуден за убиство на неговата девојка Рива Стенкамп во февруари во 2013 година. Минималната законска казна за убиство во Јужна Африка е 15 години што сега ја доби Писториус, но притоа во предвид се земени …

Судот во Јужна Африка ја зголеми казната за Писториус од шест на 13 години Read More »

Формула 1: Фетел најбрз на првиот тренинг во Абу Даби


Себастијан Фетел имаше најдобар резултат на првиот тренинг за неделната трка за ГН на Абу Даби. Пилотот на Ферари забележа време од 1:39,006 минути што беше за 0,120 секунди подобро од она на шампионот Луис Хамилтон. Трет беше Макс Ферстапен од тимот на Ред Бул кој заостана 0,148 секунди, четврти беше Кими Раиконен од Ферари …

Формула 1: Фетел најбрз на првиот тренинг во Абу Даби Read More »

Ракомет: Македонија на „Трофеј Карпати“, прв противник Бразил


Женската ракометна репрезентација на Македонија од денеска до недела ќе учествува на традиционалниот „Трофеј Карпати“ во Романија. Покрај избраничките на селекторот Симе Симовски и домашната селекција, на турнирот ќе настапат и Полска и Бразил кои, пак, од 1 до 17 декември ќе бидат дел и од Светското првенство во Германија. Прв ривал на Македонија, попладнево …

Ракомет: Македонија на „Трофеј Карпати“, прв противник Бразил Read More »

Кошаркарска Евролига: Олимпијакос нов лидер


Кошаркарите на Олимпијакос се нови лидери во Евролигата. „Црвено-белите“ од Пиреја, по тесниот триумф кај Милано со 87:86, се пробија до првото место на кое ќе останат барем до вечерва со оглед дека ЦСКА Москва од 20,45 часот гостува во Малага на тимот на Уникаха. Победа на гости во рамки на деветтото коло оствари и …

Кошаркарска Евролига: Олимпијакос нов лидер Read More »

Лига Европа: Познати се 16 шеснаесетфиналисти


Познати се 12 екипи што ќе играат во шеснаесетфинале во Лига Европа. По одигрување на мечевите од петтото коло, европска пролет обезбедија Вилјареал (група А), Динамо Киев и Партизан (група Б), Брага (група Ц), Милан (група Д), Аталанта и Олимпик Лион (група Е), ФСЦ Букурешт и Викторија Плзен (група Г), Арсенал (група Х), Салцбург (група …

Лига Европа: Познати се 16 шеснаесетфиналисти Read More »

Лига Европа: Петти пораз на Вардар, еврогол на Блажевски


Вардар го претрпе петтиот пораз во Лига Европа. Зенит ги совлада „црвено-црните“ со 2:1 и го потврди учеството во шеснаесетфинале во натпреварувањето на УЕФА. Како утеха за македонскиот првак, покрај солидната игра на стадионот „Крестовски“ во Санкт Петербург, ќе остане евроголот со волеј на Дејан Блажевски во третата минута од судиското надополнување. Двата гола за …

Лига Европа: Петти пораз на Вардар, еврогол на Блажевски Read More »

Македонските кошаркари подобри од словачките во претквалификациите за ЕП 2021


Македонската кошаркарска репрезентација со победа ги започна претквалификациите за ЕП 2021. На гостувањето во Словачка, избраниците на Јорданчо Давитков ја совладаа домашната селекција со 74:66 (23:22, 21:8, 15:13, 15:23). По израмнетата прва четвртина, „црвено-жолтите“ ја затегнаа играта во одбрана, примија само осум поени и на полувреме заминаа со убедливи 44:30. Предноста по 30 минути беше …

Македонските кошаркари подобри од словачките во претквалификациите за ЕП 2021 Read More »

Фудбалската ѕвезда Робињо во Италија е осуден на девет години затвор за силување


ИТАЛИЈА- Медиумите од Италија пишуваат дека поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Манчестер Сити и Милан, Робињо е осуден на 9 години затвор за силување на 22 годишна девојка. Инцидентот датира од јануари 2013, и Бразилецот се товари дека заедно со уште пет други лица силувале девојка со потекло од Албанија, која тогаш имала 22 години. …

Фудбалската ѕвезда Робињо во Италија е осуден на девет години затвор за силување Read More »

МЗТ Скопје Аеродром со свој тим и во јуниорската АБА лига


Регионалната АБА лига објави дека утре стартува и најавеното натпреварување во јуниорска конкуренција. Меѓу тимовите за кошаркари до 19 години што ќе бидат поделени во две групи и на МЗТ Скопје Аеродром. Во групата А во Белград, покрај јуниорите на аеродромци, ќе играат уште Црвена звезда, Цибона, Мега Бемакс и Морнар, а групата Б, во …

МЗТ Скопје Аеродром со свој тим и во јуниорската АБА лига Read More »

Хамилтон со нов тригодишен договор со Мерцедес вреден 150 милиони евра


Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон ги договори условите со Мерцедес за потпишување на нов договор според кој ќе заработи 150 милиони евра во наредните три години. Актуелната соработка меѓу Британецот и Мерцедес завршува на крајот на наредната сезона, па раководството на тимот реши да му понуди нови, пишува британски „Сан“. Договорот се очекува да …

Хамилтон со нов тригодишен договор со Мерцедес вреден 150 милиони евра Read More »

Чеферин: Без ВАР технологија на СП 2018, судијата да остане судија, а не робот


Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин се спротивстави на употребата на ВАР технологија на натпреварите на Светското првенство во 2018 година. Според него, системот не е подготвен за употтреба на мундијалот во Русија и покрај тестирањата на голем број турнир и првенства. „Разбирам дека технологијата ќе се воведе порано или подоцна, но останувам малку конзервативен по …

Чеферин: Без ВАР технологија на СП 2018, судијата да остане судија, а не робот Read More »

Нови четворица руски спортисти под суспензија поради допинг


Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) суспендира уште четворица руски спортисти за позитивни допинг резултати за време на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година. Во прашање се Александар Третјаков, Елена Никитина, Марија Орлова и Олга Птилчина пришто одземени се златниот медал на Третјаков и бронзениот на Никитина. По новото тестирање досега се суспендирани десет руски …

Нови четворица руски спортисти под суспензија поради допинг Read More »

Клоп го сака Дракслер во Ливерпул


Премиерлигашот Ливерпул почна преговори со ПСЖ за ангажман на германскиот репрезентативец Јулијан Дракслер (24). „Црвените“ сакаа да се засилат со Германецот во текот на летото, но тогаш до договор не дојде. Сега нивните шанси за овој трансфер изгледаат поголеми. За трансферот лично инсистира менаџерот Јирген Клоп. Во истовреме ПСЖ е притиснат да продаде дел од …

Клоп го сака Дракслер во Ливерпул Read More »

Акинфеев по 11 години не прими гол во меч во ЛШ


Голманот на ЦСКА Москва, Игор Акинфеев, конечно, по 43 натпревари во Лигата на шампиони успеа да не прими гол на еден меч. Прекинот на негативниот рекорд и лошата серија долга 11 години на дуелот со Бенфика (2:0) го израдува тренерот на „армејците“, Виктор Гончаренко. „Се разбира дека му честитавме по натпреварот. Сите играчи од одбраната …

Акинфеев по 11 години не прими гол во меч во ЛШ Read More »