Фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах е позитивен на Ковид-19

Фудбалскиот сојуз на Египет денеска соопшти дека фудбалерот на Ливерпул, Мохамед Салах, е заразен со новиот корона вирус.

Според соопштението, 28-годишниот фудбалер бил позитивен на тестот, но и нема никакви симптоми.

Другите играчи од репрезентацијата се негативни за Ковид-19.

Египет ќе одигра два натпревара против селекцијата на Того в сабота и во вторник, во квалификациите за Африканскиот куп на нации.

Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп има многу проблеми со составот поради повреди на играчите и корона вирусот.