Мараја Кери се лечи пред божикните концерти


САД – Поп-ѕвездата Мараја Кери (47) изјави дека прави кратка пауза по лекарска препорака, што може да доведе до откажување на три од нејзините божикни концерти. “Се надевам дека сите имавте убав Ден на благодарноста со вашите сакани. Секогаш е добро да се потсетиме за што сме благодарни!“, напиша таа на својот инстаграм-профил. Таа ги …

Мараја Кери се лечи пред божикните концерти Read More »

Мина Блажев на 12. место на детскиот Евросонг во Грузија


ГРУЗИЈА- Македонската претставничка Мина Блажев (14)  го освои 12. место на детскиот Евросонг во Тбилиси, Грузија, со песната “Dancing Through Life“. Веселата ѕвездичка која освои 69 бода, настапи облечена во креација од Јована Филиповиќ. Победник на детскиот Евросонг е Русинката  Полина Богушевиќ. Полина собра 188 поени, со песната „Крилја“, а по неа следеше 12-годишниот Грузиец, …

Мина Блажев на 12. место на детскиот Евросонг во Грузија Read More »

Јужноафриканка е Мис Универзум 2017


САД- Деми-Леи Нел-Петерс (22 ) од Јужна Африка е избрана за Мис Универзум на изборот што се одржа синоќа во Лас Вегас, САД. Во првата тројка,влегоа убавиците на Јамајка, Давина Бенет, и учесничката од Колумбија, Лаура Гонзалес. На вториот, најпрестижен избор на убавина во светот, учествуваа 92 убавици од светот. Мис Универзум како награда доби …

Јужноафриканка е Мис Универзум 2017 Read More »

Модна ревија со пораки за намалување на родовата нееднаквост


Фондацијата „Фридрих Еберт“ -канцеларија Скопје во рамки на глобалната кампања на Обединетите нации „16 дена активизам за намалување на родово базираното семејно насилство“, вечер од 19 до 21 часот во Кино Култура ќе организира модна ревија насловена: „ВКЛУЧИ СЕ #СоСрцеЗаСекојаЕдна“. – Модната ревија нема да биде иста како „вообичаените“ модни ревии – манекенки/модели ќе бидат …

Модна ревија со пораки за намалување на родовата нееднаквост Read More »

Ревија на Joвана Филиповиќ: Мода, убавина, луксуз и сеир


Фатални убавици, од кои зрачеше машки сензибилитет, синоќа прошетаа меѓу убавиците-гостинки, како дел од ревијата на дизајнерката Јована Филиповиќ во Скопје, за која секогаш се бара покана повеќе. Ист луксузен амбиент и декорации, совршена организација, кроевите повторно минималистички. Ново е што ревијата беше во поинтимна и приватна локација (Салонот за мебел Тинк украсен во новогодишно …

Ревија на Joвана Филиповиќ: Мода, убавина, луксуз и сеир Read More »

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО)


Откако омилената британска прицеза Дајана загина во сообраќајна несреќа во 1997 година, зад неа останаа многу тајни кои трагедијата ги фрли во втор план. Ова во видеото е девојче, едно од нејзините „изгубени“ ќерки, на кое денес ретко кој се сеќава. Аванти, девојче од Индија, Дајана го „посвои“ при едно од своите многубројни патувања. Дајана …

Ова е изгубената ќерка на прицезата Дајана (ВИДЕО) Read More »

Принови во кланот на Кардашијан


САД- Ким Кардашијан и Канје Вест го чекаат третото дете од сурогат мајка. Сестрата Клои  е бремена со првото дете, а полусестрата Кајли само што го почна реалното шоу, е бремена со првото дете на 20 години. Сестрата Кортни веќе има три деца со Скот Дисик. Од семејството, само сестрата Кендал Џенер, нема уште деца …

Принови во кланот на Кардашијан Read More »

Хана на Тамара е мала модна икона


Малата Хана веќе година и половина е најголемата причина за среќа во животот на пејачката Тамара Тодевска.Во месец мај ќерката на Тамара Тодевска и Александар Димитровски го прослави својот прв роденден. Пејачката откри дека за неа мајчинството претставува најголем благослов во животот.Среќата и исполнетоста на Тамара од семејниот живот се гледа затоа што таа блеска …

Хана на Тамара е мала модна икона Read More »

Коки од “Дуле и Коки“ му се враќа на угостителството


Коки Јанков, или Коки од “Дуле и Коки“ како што го знае јавноста, повторно се врати во угостителските води.Коки на социјалните мрежи објави фотографии на кои позира со пастрамајлија и зеленик, а како коментар напиша: “Со оглед на тоа дека Коки важи за човек кој има голем круг на пријатели, веруваме дека неговата нова кафеана …

Коки од “Дуле и Коки“ му се враќа на угостителството Read More »

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата


САД- Најновите информации во светските медиуми се дека Бред Пит (53) наводно и понудил на Анџелина Џоли (42) да земе половина од неговото богатство кое се проценува на повеќе од 250 милиони долари, но таа за тоа не сака да слушне. Наводна Анџелина и понатаму инсистира Бред помалку време да поминува со нивните шест деца. …

Бред и дава половина од своето богатство на Џоли за да ги види децата Read More »

Гучи му рече НЕ на крзното


ИТАЛИЈА- Луксузниот италијански бренд “Гучи“ нема повеќе да користи вистинско крзно од животни во своите колекции, почнувајќи од колекцијата пролет-лето 2018, најави управата. “Гучи“  стана член на “Fur Free Alliancea“ (Коалиција на 40 организации за заштита на животни) која се фокусира на спречување на суровост кон животните. Сите досегашни модели кои можат да се купат …

Гучи му рече НЕ на крзното Read More »

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот


САД- Најскапите сандали на светот со розови и сини дијаманти чинат 15 милиони долари. Ги дизајнира британската креаторка Деби Вингам (35), која и досега ги рушела рекордите со своите креации по изгор цени. Прет пет години во Дубаи, се претстави со најскапиот црн фустан со дијаманти, а сандалите ќе бидат нејзиното четврто најскапо парче кое …

15 милиони долари: Најскапи сандали на светот Read More »

Магазин Гламур: Топ 5 мажи со најстил за 2017


АНГЛИЈА- Магазинот „Гламур“ ги избра топ 5-те мажи со најстил од шоу-бизнисот за 2017 година. Избраните се препознатливи по елегантниот, но и по разиграниот стил. На прво место е актерот познат по улогата од хит-филмовите “Педест нијанси сиво“- Џејми Дорнан. На второ место е Хари Стајлс, кој ги освојува фановите со првиот самостоен албум, но …

Магазин Гламур: Топ 5 мажи со најстил за 2017 Read More »

Хит-дуо на Јутјуб: Васил и Иван по патот на Тоше


Васил и Иван, основци од Скопје се хит-дуо на Јутјуб. На свој начин, ги изведуваат хитовите на прерано починатата ѕвезда Тоше Проески. Fakulteti.mk. ги претстави шармантните и срамежливи вљубеници во музиката, кои сонуваат еден ден да имаат свој бенд . “ Никој не може да биде како Тоше, ние се трудиме да го следиме неговиот …

Хит-дуо на Јутјуб: Васил и Иван по патот на Тоше Read More »

Шок во модниот свет: Бејли го напушта “Барбери“


Англија- По 17 години како креативен директор, Кристофер Бејли (46) го напушта кормилото на луксузниот британски бренд за облека “Барбери“ кој одамна го освојува светот и со своите парфеми за мажи и жени. Бејли, во изјавата истакна дека му било привилегија да се работи за брендот и дека на “Барбери“ со сјајната екипа му претстојат …

Шок во модниот свет: Бејли го напушта “Барбери“ Read More »

Еден ангел помалку: Амбросио засекогаш ги симна крилата


САД-По 17 ревии за американскиот моден бренд за долна облека “Викторијас сикрет“, топ-манекенката Алесандра Амбросио од Бразил засекогаш ги симна ангелските крилја. Последен пат настапи на најскапата ревија на светот, на 20 ноември, за прв пат во Шангај, Кина, и се збогува со колешките од модната писта Андриана Лима, Кендис Сванепул, Лили Олдриџ… Првата ревија …

Еден ангел помалку: Амбросио засекогаш ги симна крилата Read More »

Тешки денови за Шакира: Боледува од тешко воспаление на гласните жици


ШПАНИЈА- Поп-ѕвездата Шакира поради здравствени тешкотии мора да откаже 17 настапи од европската турнеја: распродадените концерти во Германија, Франција, Холан. Славната пејачка боледува од тешко воспаление на гласните жици и состојбата се искомплицирала, а лекувањето ќе трае долго. “Во текот на сите овие години колку што пеам, никогаш не сум се соочила со ситуација како …

Тешки денови за Шакира: Боледува од тешко воспаление на гласните жици Read More »

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски


Српската старлета Сораја пак избра сексапилна тоалета на македонскиот дизајнер Зоран Јовановски, кој работи под брендот “ЈЗЈ“ за својот роденден. Српската јавност, претходно беше шокирана кога Сораја во ТВ емијата на Огнен Амиџиќ, избра мини фустан на Јовановски  со гола града. Јовановски со своето модно студио во центарот на Скопје веќе е на мапата на …

Српската старлета Сораја во секси тоалета на Зоран Јовановски Read More »

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“


САД- Тениската ѕвезда Серена Вилијамс (36) , моментно на 22. позиција на листата ВТА, откри кој е дизајнерот на венчаницата што ја носеше на свадбата со бизнисменот Алексис Оханиан. Правата за ексклузивните фотографии од свадбата, ги имаше американскиот  “Вог“. Главната дизајнерка на куќата, Саша Бартон, ја потпишува спектакуларна венчаница, украсена со накит од 14 карати, …

Венчаница од соништата: Серена Вилијамс во “Александер Меквин“ Read More »

Гвен Стефани со празничен албум “Правиш да е Божик“


САД- Пред две ипол години, по 13 години брак се разведуваше од Гевин Роздејл со кого има  три деца. Сега, е среќна во врската со кантри-ѕвездата и жири на реалното шоу “Глас“  Блејк Шелтон кој за годинава “Пипл“ го избра за најсекси маж на планетата. За неа Божик е свет празник. По трет пат ќе …

Гвен Стефани со празничен албум “Правиш да е Божик“ Read More »