Ким Џоунс го наследи Лагерфелд во „Фенди“

Франција– По две години откако модната легенда Карл Лагерфелд почина, Фенди, модната куќа која ја водеше иконата веќе 54 години, официјално ја именуваше неговата замена. Британецот Ким Џоунс, уметничкиот директор на Диор Хом, ќе добие дополнителна улога како уметнички директор на женската линија на „Фенди“. Првата колекција на Џоунс ќе биде прикажана за време на модната недела есен / зима 2021-2022 година во февруари. Тој ќе и се придружи на Силвија Вентурини Фенди, дизајнер од трета генерација на машка облека и додатоци на брендот.

Во изјава за Бизнис на модата, Бернард Арно, претседател и извршен директор на LVMH (компанија која ги поседува Fendi и Dior), рече дека Џоунс „континуирано ја докажува својата способност да се прилагодува на кодовите и наследството на куќите на LVMH додека ги дизајнира моделите со голема модерност и смелост “.

Џоунс имаа долга кариера до овој момент. Во 2002 година, неговата колекција за постдипломски студии ја купи славниот Галијано. После тоа, тој дебитираше во својата истоимена етикета на Модната недела во Лондон во 2003 година, за брзо време да стане лондонски дизајнер du jour.

Во 2011 година, Џоунс стана стилски директор во Луј Витон, каде што тој помогна да се лансира брендот во неговата модерна ера. Во 2017 година, не само што беше одговорен за многу успешната колекција Supreme X Louis Vuitton, тој дури промовира и сингл со Дрејк наречен „Знаци“, кој беше напишан за шоуто LV откако му испрати на раперот слики од колекцијата. Неговото последно шоу за брендот вклучуваше финална прошетка со Кејт Мос и Наоми Кембел под рака.

Во 2018 година, Џоунс се приклучи на Диор Хом и ќе остане таму додека работи во „Фенди“.

Иако е добитник на повеќе награди во индустријата, како што е дизајнерот на годината за машка облека од страна на британскиот моден совет, Џоунс е исто така е сакан од неговите многубројни обожаватели на славни, меѓу кои има и такви како Роберт Патисон и Дејвид Бекам.