Нови неволји за Кевин Спејси: Двајца мажи поднесоа тужба за сексуално злоставување

Ентони Рап (лево) го обвинува Кевин Спејси за сексуален напад во 1980-тите кога бил тинејџер (Фото: АП)

САД-Актерот Ентони Рап и уште еден маж поднесоа тужба во средата против Кевин Спејси, обвинувајќи го за сексуални напади во осумдесеттите години кога биле тинејџери.

Рап, кој глумеше во „Изнајми на Бродвеј“ и во „Ѕвездени патеки: Откритие на ТВ“, прв пат се изјасни против оскаровецот Спејси во 2017 година, одлука што доведе другите да проговорат и славната кариера на Спејси да заврши нагло.

Во тужбата поднесена до државниот врховен суд на Менхетен, Рап детално кажа што јавно кажал за Спејси: дека постариот актер сексуално му пристапил кога Рап присуствувал на забава како тинејџер. Кога Рап за првпат го изнесе обвинението, Спејси издаде изјава во која вели дека не се сеќава на средбата, но се извини.

Другиот тужител, кој оди со иницијалите ЦД, рече дека го сретнал Спејси како тинејџер додека одел на часови по глума и дека Спејси го поканувал во неговиот стан во повеќе наврати и се впуштил во сексуални дејствија со него. Во тужбата, тужителот рече дека Спејси се обидел да го нападне сексуално за време на неговата последна посета.

Во тужбата се бара неодредена отштета.

Откако обвинувањата започнаа да се појавуваат, Спејси беше вмешан во други правни случаи. Минатиот октомври, обвинителите во Лос Анџелес го отфрлија случајот со сексуален случај затоа што обвинувачот почина.

Во јули, обвинителите во Масачусетс се откажаа од случајот, откако 18-годишно момче кое го обвини Спејси одби да сведочи. (Асошиетед прес)