Скопје наздравуваше со виски, во добро друштво, за хуманитарни цели


Да пиеш виски не е само ќеф, туку и култура, традиција, историја, тоа е бренд со мирис на почва, сонце, ветер и дожд, со вкус, знаење и технологија. Во Скопје е престиж да пиеш виски, чист или со лед, од поевтините или од уникатните, со пура или без пура, во посебна пригода, или за наздравување, …

Скопје наздравуваше со виски, во добро друштво, за хуманитарни цели Read More »

НБА легендите носат патики со потпис на македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски и SWithADot 


Патики со потписот на македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски и SWithADot добија водителите на најпознатото шоу за кошарка во САД, Inside the NBA. Четворицата водители на шоуто, Ерни Џонсон и легендарните кошаркари Шекил О’Нил, Чарлс Баркли и Кени Смит во емисијата ги покажаа патиките со нивните ликови и се заблагодарија за оригиналниот подарок. „Голем поздрав од …

НБА легендите носат патики со потпис на македонскиот дизајнер Сатја Грабулоски и SWithADot  Read More »

Рекламите на Сузуки со Мајкл Џексон станаа легендарни


  САД- Со текот на годините, јапонските производители на автомобили по случаен избор користеа американски ѕвезди за да ги промовираат своите производи. Најчесто, тоа е за автомобили што не се продаваат во САД и се специјално за пазарот JDM. Ѕвездите како Еди Марфи, Брус Вилис, Леонардо ди Каприо и Мег Рајан имаат направено реклами за …

Рекламите на Сузуки со Мајкл Џексон станаа легендарни Read More »

Од Никола Димитров до Злате Мехмедовиќ: Кој ќе биде Маж со најдобар стил за 2022?


И македонските мажи oд јавниот живот им парираат на жените со стилот, префинетоста што е одлика и на нивниот начин на живеење и домашното воспитување. Настанот „Мажи на годината“,  се труди и понатаму да ги поттикнува мажите да обрнуваат се поголемо внимание на себе и нивниот печат во општеството. Изборот „Мажи на годината“, последната недела …

Од Никола Димитров до Злате Мехмедовиќ: Кој ќе биде Маж со најдобар стил за 2022? Read More »

Стави розов кармин – „Авон“ со нова донација продолжува со поддршката на борбата против рак на дојка


  Во месец октомври кој веќе традиционално е посветен на борбата против ракот на дојка, AVON  Македонија донира 1.218.000 ден на невладиното здружение Езра кое има за цел да поттикнува иницијативи за развој во здравството, за подобрување на здравствените услуги и подобро застапување и поддршка на пациентите. Компанијата AVON долги години е активно вклучена во …

Стави розов кармин – „Авон“ со нова донација продолжува со поддршката на борбата против рак на дојка Read More »

Уникатни парчиња накит и слики изработени со љубов од млада прилепчанка


Уметноста и дизајнот ја стимулираат креативноста и имагинацијата. Обезбедуваат визуелни, тактилни и сетилни искуства и посебен начин на разбирање и реагирање на светот. Вака разбрана уметноста, младата Матеа Поповска од Прилеп, ја преточува во уметнички слики и рачни изработки на накит, како дел од нејзиниот мал бизнис Fufu’s shop. – Моите уметнички слики го стоплуваат …

Уникатни парчиња накит и слики изработени со љубов од млада прилепчанка Read More »

Вториот мирис на Били Ајлиш е инспириран од…дожд


  САД– Забавата на мирисот не е завршена за Били Ајлиш. Поп-ѕвездата штотуку го најави вториот парфем, Eilish No. 2 — мирис инспириран од дожд, темнина и се што е морничаво. Доколку сте заборавиле, 20-годишната ѕвезда го лансираше својот прв мирис, Eilish, сега со љубов наречен Eilish No. 1, уште во ноември 2021 година. Впуштањето …

Вториот мирис на Били Ајлиш е инспириран од…дожд Read More »

Fashion Group: Oдржливата колекција „Blue Me“ на брендот Kiko Milano ги освои срцата на македонските инфлуенсери


Совршен вовед за студените денови што допрва доаѓаат, лансирањето на есенската колекција 2022 инспирирана од океанот, новата револуционерна козметичка линија „Blue Me“ на италијанскиот бренд Kiko Milano беше презентирана во продавницата во Сити Мол на приземје во која највпечатливите македонски инфлуенсери се забавуваа. – Им благодариме на сите обожуватели на брендот кои присуствуваа на испраќање на летото и заедно …

Fashion Group: Oдржливата колекција „Blue Me“ на брендот Kiko Milano ги освои срцата на македонските инфлуенсери Read More »

Елена Ковачевска со софистициран изглед во Њујорк – што облече сопругата на премиерот на приемите кај Емине Ердоган и Џо Бајден


Њујорк, центарот на светската мода, заедно со Париз, Лондон и Милано, го откри стилот на Елена Ковачевска, сопругата на премиерот Ковачевски за која сите во Македонија се прашуваа како изгледа и како се облекува. За своето прво јавно протоколарно појавување на гала настани од висок профил Ковачевска ја даде својата доверба на познато дизајнерско име …

Елена Ковачевска со софистициран изглед во Њујорк – што облече сопругата на премиерот на приемите кај Емине Ердоган и Џо Бајден Read More »

Првата дама Ѓоргиевска во црно и со црна шапка на погребот на кралицата Елизабета во Лондон


Дамите во црни дневни тоалети и со црна шапка, а господата во црни костуми, со црни вратоврски, налага строгиот дрес- код  за погребот на кралицата Елизабета на 19 септември во Вестминстерската опатија во Лондон , за кој се известени шефовите на државите што ќе присуствуваат на настанот кој треба да биде еден од најголемите дипломатски …

Првата дама Ѓоргиевска во црно и со црна шапка на погребот на кралицата Елизабета во Лондон Read More »

Од денес па се до 17 август заборавете на се друго освен на шопинг во „Рамстор Мол“ – започна „Garage sale“


Од денес па се до 17 Август заборавете на се друго и насочете се на шопинг во „Рамстор Мол“. „Garage sale“ конечно започна. Настанот кој  со нетрпение  го очекувавте, од денеска па се до17 август  ќе ви донесе одлична можност да купувате на огромни попусти до 70% бидејќи ПРАВИМЕ ЧИСТКА, ВАДИМЕ СЕ НАДВОР. Покрај големите …

Од денес па се до 17 август заборавете на се друго освен на шопинг во „Рамстор Мол“ – започна „Garage sale“ Read More »

Подгответе се за „Garage sale“ во Рамстор Мол


Дали сте подготвени за најголемата распродажба во градот, со попусти до дури -70%? Од 11 до 17 aвгуст во „Рамстор мол“ започнува веќе добро познатата шопинг манија „Garage Sale“ под мотото Правиме чистка, вадиме се надвор! „Рамстор мол“ и оваа година по 17 пат, широко ги отвора вратите за сите посетители и подготвува неверојатна понуда …

Подгответе се за „Garage sale“ во Рамстор Мол Read More »

Досега невидени фотографии на Елвис Присли достапни како ѕидна уметност


САД- Овие досега невидени фотографии на Елвис штотуку беа објавени како прифатлива ѕидна уметност. По бурниот биографски филм на Баз Лурман за Елвис, Sonic Editions има уште повозбудливи вести за обожавателите на кралот: трговецот на уметнички дела лансираше колекција од ретки и досега невидени фотографии на Елвис – сите достапни за купување, во ограничено издание.  …

Досега невидени фотографии на Елвис Присли достапни како ѕидна уметност Read More »

Кејт Мос е новиот креативен директор на диеталната Кока-Кола


Англија- Кејт Мос има соработувано со низа брендови низ годините, од Топшоп во раните времиња до париската етикета за накит Messika минатата година. Сега супермоделот излегува надвор од светот на модата станувајќи нов креативен директор на Diet Coke, која оваа година го слави својот 40-ти роденден. „Возбудена сум што ќе се приклучам на семејството на …

Кејт Мос е новиот креативен директор на диеталната Кока-Кола Read More »

Карин Ротфилд организира моден спектакл во Катар за време на Светското првенство на ФИФА


Катар- Најголемата модна ревија на Карин Ротфилд, славна модна уредничка и советник за стил во брендот Карл Лагерфелд, до сега ќе добие една од најголемите сцени во 2022 година. Таа „ќе го режира“ мега шоуто помеѓу полуфиналните и финалните натпревари на Светското првенство на ФИФА во Доха, Катар, овој декември. Наречен Qatar Fashion United од …

Карин Ротфилд организира моден спектакл во Катар за време на Светското првенство на ФИФА Read More »

„Бракот“ меѓу кралското семејство на Шпанија и Картие трае од 1904 година


Шпанија– Модната кралска кралица Летиција од Шпанија доби високи модни оценки оваа недела кога се појави во Мадрид со првата дама д-р Џил Бајден облечена во елегантен фустан од локалниот шпански дизајнер Хозе Идалго. Со оглед на тоа што Мадрид беше домаќин на Самитот на НАТО оваа недела, кралицата и нејзиниот сопруг кралот Фелипе Шести …

„Бракот“ меѓу кралското семејство на Шпанија и Картие трае од 1904 година Read More »

Како да носите костум ова лето – без да ја изгубите вашата лежерност?


Летните месеци ветуваат светли денови, топли ноќи и некои од најнезаборавните настани во годината. Што да облечете за свадба, забава во градина  додека живата во термометарот расте? За да изгледате елегантни или кежуал наместо испотени, потребна е вистинска облека и ткаенини кои дишат,како памук и лен, но деновите облеани со сонце се исто така можност …

Како да носите костум ова лето – без да ја изгубите вашата лежерност? Read More »

Тифани ја дизајнираше дијамантската круна за Кендрик Ламар за Гластонбери (видео)


Англија– Кралот на современиот рап конечно доби соодветна круна. Музичарот Кендрик Ламар го затвори фестивалот Гластонбери  со рачно изработена дијамнатска круна од никој друг туку Тифани и Ко. Соодветно именуваната Круна од трње беше нарачана во 2021 година од Ламар и неговиот долгогодишен креативен соработник Дејв Фри. Единствениот дизајн од титаниум е излеан од 14 …

Тифани ја дизајнираше дијамантската круна за Кендрик Ламар за Гластонбери (видео) Read More »

Револуционерната мода на Коко Шанел во музејот „Викторија и Алберт“ во Лондон


Англија – По неверојатниот успех на изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“, Музејот на Викторија и Алберт повторно се занимава со модата, а големата изложба на Шанел е поставена за септември 2023 година. „Габриел Шанел. Моден манифест“ ќе биде првата изложба во Велика Британија посветена на работата на Габриела „Коко“ Шанел. Како  ја нацрта еволуцијата …

Револуционерната мода на Коко Шанел во музејот „Викторија и Алберт“ во Лондон Read More »

Русија на Путин е отворена за бизнис на фестивалот во Кан: Купувачите тивко се обидуваат да ги затворат зделките


Франција– Русија можеби е отсечена од голем дел од меѓународната филмска заедница, но овде во Кан, членовите на  рускиот медиумскиот бизнис тивко се обидуваат да склучат договори. Речиси три месеци по војната во Украина, раководството на филмскиот фестивал ја помина својата прва недела одговарајќи за својот став кон Русија. Шефот на фестивалот, Тиери Фремо, на …

Русија на Путин е отворена за бизнис на фестивалот во Кан: Купувачите тивко се обидуваат да ги затворат зделките Read More »