Бугарија се уште без влада, историчарите на нова средба за Гоце Делчев


Иако Бугарија се уште е без влада, преговорите за спорот со Македонија продолжуваат. Македонските учебници по историја за седмо одделение и Гоце Делчев, објави МКД.МК, се прашањата за кои ќе дискутираат членовите на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања на состанокот што ќе се одржи онлајн утре и задутре.  Претходниот 12-ти состанок за …

Бугарија се уште без влада, историчарите на нова средба за Гоце Делчев Read More »

Турнеја на Никола Димитров низ Балтикот


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утре и задутре ќе престојува во работна посета на Рига и Вилнус. Во рамки на утрешната посета на Латвија, предвидено е вицепремиерот Димитров да оствари средби со министерот за надворешни работи Едгарс Ринкевичс, со претставници на латвискиот парламент (Saeima) – Рихардс Колс, претседател на Комитетот за надворешни …

Турнеја на Никола Димитров низ Балтикот Read More »

Интерпелацијата на министерот Спасовски денес на расправа во Собрание


Собранието на Македонија денеска треба да ја одржи 39. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење кризна состојба на дел од територијата на државата, заради висок ризик од зголемен обем на влез и транзитирање мигранти и заради заштита на јавното здравје од илегална миграција во услови на …

Интерпелацијата на министерот Спасовски денес на расправа во Собрание Read More »

ЕУ не се откажува од прва меѓувладина конференција со С.Македонија до јули


Португалија како претседавач со Европската Унија и Европската Комисија и натаму се надеваат дека до крајот на португалското претседателство ќе може да се одржи меѓувладината конференција со Северна Македонија, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ана Паула Закариаш, државната секретарка за европски прашања на Португалија, објасни дека денеска за време на Советот за општи работи …

ЕУ не се откажува од прва меѓувладина конференција со С.Македонија до јули Read More »

Љубљана признава: Угледот на Словенија претрпе голема штета со нон-пејперот


Министерот за надворешни работи, Анже Логар, вели дека фамозниот документ ќе има влијание врз претседателствувањето со ЕУ, но не одговори дали Словенија поддржува промена на границите на Балканот   Дискусијата за таканаречениот нон-пејпер, разни претпоставки и „наводни“ изјави ѝ нанесуваат голема штета на Словенија, изјави за дописниците во Брисел шефот на словенечката дипломатија Анже Логар. …

Љубљана признава: Угледот на Словенија претрпе голема штета со нон-пејперот Read More »

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и двајца пратеници


Поради основано сомневање за прекршување на Кривичниот законик, а особено во членовите 205 и 206, кои што се однесуваат за непостапување по здравствени прописи  во време на пандемија, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата денес во Основното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава, најави Ели Панова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ. -Во неделата беше прекршен и Законот …

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Талат Џафери и двајца пратеници Read More »

Грошељ: Изјавата на Мицкоски дека нон-пејперот не е на Јанша, туку на Фајон, Пицула и Заев е класична лажна вест


Класична лажна вест и теорија на заговор – вели словенечкиот европратеник Клемен Грошељ за изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијаn Мицкоски дека премиерот на Словенија и негов пријател Јанез Јанша не бил креатор на нон-пејперот за промена на гранциите на Балканот туку дека тоа го направиле Тања Фајон, Тонино Пицула и Зоран Заев. – Тоа …

Грошељ: Изјавата на Мицкоски дека нон-пејперот не е на Јанша, туку на Фајон, Пицула и Заев е класична лажна вест Read More »

Собранието ќе ја продолжи 34-та седница, на дневен ред бесправните објекти, даноците на имот…


Собранието денеска ќе ја продолжи 34. седница, на чиј дневен ред се повеќе предлог-закони во прво читање. Пратениците ќе расправаат за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за прекршоците, по скратена постапка, за измените и дополнувањата на законите за постапување со бесправно изградени објекти, за комуналните такси, за даноците на имот, за финансирање на единиците …

Собранието ќе ја продолжи 34-та седница, на дневен ред бесправните објекти, даноците на имот… Read More »

Груевски не признава дека запленетиот имот е негов


Преку  Фејсбук, екс премиерот и бегалец Никола Груевски реагираше на објавите дека Јавното обвинителство запленило земјиште на Водно и два стана кои се негови. – Тие си знаат чии имот замрзнале, но мој сигурно не, и под кои услови и околности кон лицата чии имот го замрзнале, што им е договорот и со што ги …

Груевски не признава дека запленетиот имот е негов Read More »

Пратеничката на СДСМ добила одобрение од лекарите да оди во Собрание


Пратеничката на СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, смета дека не неправила кривично дело со вчерашното доаѓање во Собранието, иако е во изолација поради КОВИД-19. Костадиновска Стојчевска во вечерашното гостување на ТВ 24 истакна дека е асимтпоматска, дека за да присуствува во законодавниот дом добила одобрение од лекари и дека притоа ги испочитувала сите протоколи. Пристигнала, повтори, …

Пратеничката на СДСМ добила одобрение од лекарите да оди во Собрание Read More »

Заев ги повика Македонците во Албанија да гласаат за Еди Рама


Македонскиот премиер Зоран Заев ги повика сите Македонци кои се државјани на Албанија на изборите на 25 април да гласаат за Социјалистичката партија на Еди Рама и за македонскиот кандидат Васил Стерјовски, кој е член на парламентот две години. „Ве повикувам сите да го заокружите бројот 12 на изборите на 25 април и да ја …

Заев ги повика Македонците во Албанија да гласаат за Еди Рама Read More »

Џафери тврди: Пратениците со скафандери присуствуваа според протокол


Претседателот на Парламентот, Талат Џафери, ги направи беспредметни заканите од опозицијата дека ќе поднесат кривична пријава за присуството на болните пратеници од ковид, посочувајќи дека таквата постапка била спроведена според протоколот на Собранието.  „Вчера пратениците кои се заразени со Ковид-19, беа донесени во посебни простории и според посебен протокол. Опозициските пратеници, откако дознаа за тоа …

Џафери тврди: Пратениците со скафандери присуствуваа според протокол Read More »

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе кривична пријава за пратениците во скафандери


Во текот на утрешниот ден пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за вчерашните настани во Собранието, кога беше дозволено двајца пратеници позитивни на ковид-19 во скафандери да присуствуваат и да гласаат за точки од дневен ред на две седници. – На потег ќе биде правосудството кое ќе треба да …

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе кривична пријава за пратениците во скафандери Read More »

Црн хумор од ВМРО-ДПМНЕ: Задоцнетата помош не била помош


Задоцнета помош не е помош, оценија денес со соопштение од партијата ВМРО-ДПМНЕ, откако со месеци го блокираа економскиот пакет мерки, а претходно и многу други одлуки кои требаше да помогнат во справувањето со здравствената криза.  оради Заев и власта, граѓаните и стопанството два месеци беа оставени сами на себе. ВМРО-ДПМНЕ неколку пати апелираше петтиот пакет …

Црн хумор од ВМРО-ДПМНЕ: Задоцнетата помош не била помош Read More »

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање и несогледливи последици во регионот


Советот на амбасадори во соопштение до медиумите предупредува дека нонпејперот за кој деновиве пишуваат медиумите во регионот претставува опасна игра, којашто може да прерасне во „катастрофална лавина, што настанала од мала топка снег“. Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции, согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от којшто заговара промена на …

Совет на амбасадори: Прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање и несогледливи последици во регионот Read More »

Мерките од петтиот антикризен пакет, конечно, стануваат функционални


По неколкумесечна блокада за реализација на петтиот пакет антикризни мерки вчера пратениците во Собранието ги донесоа законите поврзани со овој пакет. Законите беа донесени едногласно, со гласовите и на парламентарното мнозинство и на опозицијата, а од посебни кабини и облечени во скафандери гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19. Указите за овие закони ги потпиша …

Мерките од петтиот антикризен пакет, конечно, стануваат функционални Read More »

Костадиновска Стојчевска: Супер сум, џабе ми фрлате клетви


Пратеничката на СДСМ, Бисера Костадиновска Стојчевска, откако денеска се појави во Собранието за да гласа за петтиот пакет мерки за помош на граѓаните облечена во скафандер, реагираше на бројните организирани напади на социјалните мрежи од приврзаници на опозицијата,  на кои тешко им падна што им пропадна блокадата на законодавниот дом.  -Ооооооо ботови партиски, следбеници, обожаватели, …

Костадиновска Стојчевска: Супер сум, џабе ми фрлате клетви Read More »

Заев на Фејсбук: Мицкоски се дрзна гласањето за помош за граѓаните да го нарече тероризам


Премиерот Зоран Заев попладнево на својот фејсбук профил упати честитки до пратениците, претседателот на Собранието и до собраниските служби за усвојувањето на законите од петтиот пакет антикризни мерки.   – Упатувам честитки до пратениците од парламентарното мнозинство кои се справија со сите блокади и најдоа начин овие важни закони за граѓаните конечно да бидат усвоени. …

Заев на Фејсбук: Мицкоски се дрзна гласањето за помош за граѓаните да го нарече тероризам Read More »

Маричиќ: Во сите цивилизирани парламенти во Европа и регионот веќе се работи на онлајн седници во различни форми


 Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна на коронавирусот, а во Собранието се појави во целосна заштитна Ковид-19 опрема, со цел да присуствува на седницата на која е предвидено да се усвојат законите за петтиот пакет финансиски …

Маричиќ: Во сите цивилизирани парламенти во Европа и регионот веќе се работи на онлајн седници во различни форми Read More »

(Фото) Донесени законите од петтиот пакет економски мерки, на помош и пратеници позитивни на КОВИД-19


Пратениците во Собранието на Северна Македонија едногласно ги изгласаа законите од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и компаниите погодени од пандемијата со КОВИД-19. За таа цел мораа да присуствуваат и двајца пратеници од владејачкото мнозинство кои се позитивни на корона вирусот и кои во Собранието пристигнаа во скафандери и беа сместени во …

(Фото) Донесени законите од петтиот пакет економски мерки, на помош и пратеници позитивни на КОВИД-19 Read More »