Ахмети не гледа логика во правењето влада со опозицијата


Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ја искоментира изјавата на премиерот Зоран Заев околу евентуалното вклучување на ВМРО-ДПМНЕ во една поширока владина коалиција, велејќи дека за тоа не се разговарало, како и дека нема простор за такво нешто. „Мислам дека овие настани произлегуваат од дневна политика, нема нешто за истакнување, нема некои дијалози или слично за …

Ахмети не гледа логика во правењето влада со опозицијата Read More »

Заев би правел влада со опозицијата, но без Мицкоски


Нудиме соработка од секој можен аспект. Сè што треба да направиме, да направиме, но дефинитивно мора да имате човек од другата страна, за да разговарате. Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт на Влада со опозицијата, изјави премиерот Зоран Заев. „Сакам да отворам дебата за заедничка власт и влада со опозицијата. …

Заев би правел влада со опозицијата, но без Мицкоски Read More »

Според Ангел Димитров 10 отсто од граѓаните на Македонија станале Бугари


Претседателот на бугарската историска комисија, Ангел Димитров, во емисијата „Сабота 150“, ги нарече бесплодни состаноците со македонските историчари бидејќи не даваат резултат. Според него Љупчо георгиевски е единствен политичар кај нас кој бара позитивен исход. „Исклучително ми е незгодно што треба да ги опишам нашите состаноци како бесплодни. Кога не постигнуваме резултати, значењето на активноста …

Според Ангел Димитров 10 отсто од граѓаните на Македонија станале Бугари Read More »

Со антикорупцискиот план Владата ќе спречува корупција на актуелната власт и ќе ги демонтира инсталациите на претходната


Ред, правда и дисциплина, е насловот и пораката од Планот за борба против корупција кој Владата го најави со Акцијата 21 за воведување на европските стандарди во нашата држава. Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за борба против корупција Љупчо Николовски, најавија поставување функционален систем за институциите кои стојат во првите борбени редови против корупцијата. …

Со антикорупцискиот план Владата ќе спречува корупција на актуелната власт и ќе ги демонтира инсталациите на претходната Read More »

Европската Комисија бара од сите да не го политизираат пописот


Белгија– На прашање на МИА за изјавите на бугарскиот претседател пред пописот во Северна Македонија, од Европската Комисија бараат сите страни да се однесуваат конструктивно и да не го политизираат процесот, јави дописничката на МИА од Брисел. Македонската влада и македонскиот претседател обвинија за неоправдани притисоци од страна на иницијативата на бугарскиот претседател Румен Радев …

Европската Комисија бара од сите да не го политизираат пописот Read More »

Одбивањето на Фрчкоски не е преседан ни за САД, ни за дипломатијата


Слична судбина имаше кандидатурата на Радмила Кипријанова во времето на владата на ВМРО-ДПМНЕ и Демократска алтернатива, која не стигна до тоа да не добие агреман, бидејќи САД веднаш сигнализираа дека нема да ја прифатат   Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, се мачеше денес да им објасни на медиумите дека давањето агремани на кандидат за …

Одбивањето на Фрчкоски не е преседан ни за САД, ни за дипломатијата Read More »

Владата појаснува: Софија нема побарано Бугарите да влезат во Уставот


По денешната изјава на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, дека тој нема ништо против Бугарите како етничка заедница да влезат во Уставот, но дека такво нешто досега не било побарано, Владата во изјава за „Независен“ вели дека Македонија е „граѓанска држава и нашиот устав ги гарантира правата на сите граѓани без оглед на нивната …

Владата појаснува: Софија нема побарано Бугарите да влезат во Уставот Read More »

Бугарската БНТ- телевизија или пропаганда?


    Политичката партија ГРОМ реагира на емитувањето на бугарската национална телевизија БНТ во Македонија , оценувајќи дека предвидувањата се оствариле и дека  уште со првото вчерашно емитување во Македонија БНТ „арогантно, некултурно и до крај безобразно ја презентираше својата шовинистичка пропаганда“. БНТ, по повод ослободувањето на Бугарија и Санстефанскиот договор вчера емитуваше документарец во …

Бугарската БНТ- телевизија или пропаганда? Read More »

ДУИ подготвена да преговара со Алтернатива, таа и е верна на Алијансата


  ДУИ е подготвена да преговара и да ја земе опозициската Алтернатива во парламентарното мнозинство, секако доколку таа ја прифати програмната и стратешкиот владин план, изјави за емисијата Клик Плус министерот  Бујар Османи.  Османи вели дека Албанците треба да имаат и опозиција истакнувајќи дека другите опозициски партии не се подготвени да ја водат државата. Но …

ДУИ подготвена да преговара со Алтернатива, таа и е верна на Алијансата Read More »

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори


Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека СДСМ ќе даде поддршка на предлогот на помалите политички партии за избор на пратеници во една изборна единица, што, како што нагласи е и нивно изборно ветување, бидејќи тоа, според него, значи унапредување на демократијата и давање шанса на помалите партии за рамноправност. – Ние сме за една изборна единица. Уште …

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори Read More »

Помалите парламентарни партии поддржани од СДСМ поднесоа измени на Изборниот законик со барање Македонија да биде една изборна единица


Пратениците од Деморатски сојуз, Левица, ВМРО-НП, ЛДП и СДСМ до Собранието денеска поднесоа Предлог закон за измени и дополнувања на Изборниот законик, со којшто се предвидува Северна Македонија да биде една изборна единица на следните парламентарни избори наместо шесте изборни единици во коишто досега се бираа пратеници. -Се предвидува Македонија да биде една изборна единица, …

Помалите парламентарни партии поддржани од СДСМ поднесоа измени на Изборниот законик со барање Македонија да биде една изборна единица Read More »

Заев не сака да ги коментира пишувањата за Фрчкоски додека не завршат постапките за амбасадори


 Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да ги коментира пишувањата во дел од медиумите за Љубомир Фрчкоски за амбасадор во Вашингтон. Одговарајќи на новинарски прашања, Заев рече дека ниту Владата, ниту било која институција коментира амбасадори додека не завршат постапките. – Можам да потврдам дека ниту Владата, ниту било која институција коментира амбасадори додека не …

Заев не сака да ги коментира пишувањата за Фрчкоски додека не завршат постапките за амбасадори Read More »

Бугарите не барале да влезат во Уставот, Османи сам им нуди


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, изјави денес дека во ниту една прилика досега, додека разговарал со бугарски преставници, не било побарано да се внесе бугарската етничка заедница во Уставот, но ако некој го користи тој аргумент за да тврди дека се нарушени нивните права, тој нема никаков проблем да го поддржи тоа, поврзувајќи го …

Бугарите не барале да влезат во Уставот, Османи сам им нуди Read More »

Резолуција на ЕП за Македонија: Брисел треба да покаже јасна волја за меѓувладината конференција


Европратениците од Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент (ЕП) гласаа за извештајот за Македонија дека Европската унија (ЕУ) треба да покаже јасна политичка волја и да ја одржи првата меѓувладина конференција, што официјално ќе го означи почетокот на пристапните преговори, јави дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел. „Ова треба да се направи што …

Резолуција на ЕП за Македонија: Брисел треба да покаже јасна волја за меѓувладината конференција Read More »

Османи не е против Бугарите да се спомнат и во Уставот


  Бугарите во земјава треба да се чувствуваат како слободни граѓани, кои ќе ги имаат сите права, вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. „Бугарите во Северна Македонија треба да се чувствуваат како апсолутно слободни граѓани кои може да се организираат како колективна заедница, и ќе ги имаат сите права, па ако треба и нивно …

Османи не е против Бугарите да се спомнат и во Уставот Read More »

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор


Министерството за надворешни работи во ниту еден момент не кажа дека Љубомир Фрчкоски е кандидат за амбасадор, изјави шефот на дипломатијата Бујар Османи во синоќешното гостување на ТВ21. – Во ниту еден момент ние не сме кажале дека е кандидат или дека е отфрлен или прифатен, затоа што процедурите на кандидатури на амбасадор, односно амбасадори, …

Османи: Никогаш не сме кажале дека Фрчкоски е кандидат за амбасадор Read More »

ВМРО-ДПМНЕ се надмина во примитивизмот: Фрчковски бил женомрзец, атентатор и лустриран кодош


ВМРО-ДПМНЕ се надмина денес во омилениот „спорт“, девалвација на луѓе, овојпат околу шпекулацијата дека Љубомир Фрчкоски е одбиен како предлог за амбасадор од САД.   -Државава ја тресе нов скандал, вратен е  предлогот за Љубомир Фрчковски за амбасадор во САД поради тепање на жени, нерасветлен атентат врз Глигоров и лустриран кодош. Заев со нов скандал за …

ВМРО-ДПМНЕ се надмина во примитивизмот: Фрчковски бил женомрзец, атентатор и лустриран кодош Read More »

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ


 Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач за земјава Илхан Ќучук. Во изјава на Бугарското национално радио (БНР), Ќучук нагласи дека документите биле усвоени откако попладнево бил постигнат компромис околу Извештајот за земјава. Според Ќучук, во Извештајот …

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ Read More »

Фрчкоски, наводно, не добил агреман да биде амбасадор во САД


Според некои дипломатски извори, Љубомир Фрчкоски, кој треба да биде новиот амбасадор на Македонија во Вашингтон, наводно, не добил агреман од домаќинот – САД. Порталот „Мкд“ тврди дека оваа информација му била потврдена од високи дипломатски извори. „Независен“ не можеше да потврди дали оваа информација е вистинита или не. „Независен“ прв ја објави веста за …

Фрчкоски, наводно, не добил агреман да биде амбасадор во САД Read More »

Што значи за ВМРО-ДПМНЕ протерувањето на Орбан од ЕПП?


Со излегувањето на ФИДЕС од парламентарната група на ЕПП во Европскиот парламент ВМРО-ДПМНЕ ја губи најблиската врска со структурите во ЕУ кои се фактори на одлучување во Брисел. Дали Мицкоски сега ќе му испрати писмо за поддршка на Манфред Вебер или слично писмо на Виктор Орбан   Љупчо Поповски Средата беше лош ден за раководството …

Што значи за ВМРО-ДПМНЕ протерувањето на Орбан од ЕПП? Read More »