Пендаровски се консултира со експерти дали да го потпише Законот за попис


Претседателот Стево Пендаровски најпрвин ќе се консултира со правни експерти, па потоа ќе го потпише Законот за попис, велат од кабинетот на претседателот. Од таму додаваат дека ставот на претседателот ќе биде соопштен деновиве. „Претседателот Пендаровски ќе изврши консултации со правни експерти за донесениот Закон за пописот и во наредните неколку денови ќе го соопшти …

Пендаровски се консултира со експерти дали да го потпише Законот за попис Read More »

Заев го ажурира членството во СДСМ


 Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва објави дека го ажурирал своето членство во партијата во пресрет на изборот за партиски лидер на директни внатрепартиски избори, на 21 март, што е, вели, водство и пример што треба да се следи кога е во прашање македонската демократија. -Денеска го ажурирав моето членство во #СДСМ преку новиот систем, …

Заев го ажурира членството во СДСМ Read More »

Антидржавно однесување, електронски попис или бојкот


  Најавата од ВМРО – ДПМНЕ за собирање потписи за поднесување закон за поништување на Законот за попис е крајно антидржавно однесување, изјави денеска пратеничката од СДСМ Марија Георгиевска. Таа по барање на новинарите на денешната прес – конференција да ја коментира најавата од ВМРО-ДПМНЕ за собирање потписи за поништување на законот за попис и …

Антидржавно однесување, електронски попис или бојкот Read More »

Стерјовски бара објаснување од премиерот Рама зошто нема легализација на дивоградбите во Пустец


 Пратеникот на македонската партија – Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, до Собранието на Албанија поднесе барање, премиерот Еди Рама на пленарна седница да даде објаснувања во врска со проблемите на сопственоста и процесот на легализација во општина Пустец. Барањето е врз основа на деловникот за работа на законодавниот дом, каде со член 96 …

Стерјовски бара објаснување од премиерот Рама зошто нема легализација на дивоградбите во Пустец Read More »

Гир : Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна


Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива, перспективата на пристапување на Западен Балкан, вклучително и на Северна Македонија, е јасна и неспорна. Минатата година го имавме Самитот во Загреб, каде што оваа стратегиска цел беше повторена од страна на лидерите, ништо не е променето. Северна Македонија со нејзината географска положба, со нејзината култура, историја, …

Гир : Сакам да испратам силна порака дека европската перспектива на Северна Македонија е јасна и неспорна Read More »

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите


Интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија нема алтернатива, а со цел деблокирање на усогласувањето на преговарачката рамка за земјата важно е да се работи со Бугарија на надминување на разликите и времето да се искористи земјата да го забрза процесот на реформите, порачаа вчера шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Дејвид Гир и …

Пораки до Скопје и Софија да се ангажираат за решение, а времето да се искористи и за интензивирање на реформите Read More »

Заев: Не смееме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ


– Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ, истакна вечерва претседателот на Владата Зоран Заев. -Патот кон членството, низ преговорите, низ поглавјата е, всушност, тоа што нам ни треба – европеизација дома. Некој ќе рече дека не ни треба ЕУ за да …

Заев: Не смееме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ Read More »

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива


Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива. И кога велам нема алтернатива не мислам само за нас за земјите од Западен Балкан, туку и за нив државите од ЕУ. Без разлика на предизвиците со кои сме соочени, без разлика на актуелната политичка конјуктура, процесот на заокружување и комплетирање на ЕУ е неминовност и затоа тука …

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива Read More »

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања


 На денешната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија, на која се дискутираше за усогласување на содржината во записниците од деветтата и десеттата средба беше постигнат напредок, соопштија за МИА извори од Комисијата. – Двете страни ја усогласија содржината на Записникот од деветтата средба, а во …

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања Read More »

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ чека законот за попис да излезе во Службен весник да почнат со собирање потписи од граѓаните со кои ќе побараат во Парламентот да се укине донесениот Закон за попис. Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски денеска во интервју за ТВ Алфа рече дека најпрвин пратеничката група ќе ги депонира своите потписи, но ги …

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите Read More »

Мицкоски: Не е само Бугарија пречка за ЕУ


Во денешното издание на вестите на ТВ Алфа  претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски зборуваше за неколкудневната посета на земјите од регионот, како и за темите кои биле предмет на разговорите со Јанез Јанша, Виктор Орбан и Андреј Пленковиќ. Притоа, Мицкоски потенцираше дека средбите со лидерите од регионот биле плодни и на истите се споделувале искуствата во …

Мицкоски: Не е само Бугарија пречка за ЕУ Read More »

Гир : Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ


Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во Европската Унија. Оптимист сум. Сега следува усогласување на Преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина конференција, што всушност ќе го отпочне самиот процес на преговори, изјави амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир во интервју за МИА. – Овие разговори продолжуваат во Брисел и …

Гир : Нема план Б, целта е пристапување на Северна Македонија во ЕУ Read More »

Османи со државниот врв на Црна Гора: Блиските и партнерски односи да поттикнат и плодна економска соработка


Во рамки на официјалната посета на Подгорица и состанокот со својот црногорски колега, Ѓорѓе Радуловиќ, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средби со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, првуит човек на црногорскиот Парламент, Алекса Бечиќ, премиерот Здравко Кривокапиќ, и со заменик-претседателот на Владата, Дритан Абазовиќ. Како што информира МНР, на средбите беа нагласени …

Османи со државниот врв на Црна Гора: Блиските и партнерски односи да поттикнат и плодна економска соработка Read More »

Каков имот поседуваат македонските политичари-јавноста сега може да ѕирне 


Каков имот поседуваат и колкави плати земаат Заев, Спасовски, Шекеринска, Филипче… Заев има највисока плата – 87. 813, а Шаќири најниска – 65. 292 денари Колку се богати политичарите во Северна Македонија? Јавноста има шанса да ѕирне во листите за имотите коишто ги поседуваат првите луѓе во Владата, како и во платите коишто ги добививаат …

Каков имот поседуваат македонските политичари-јавноста сега може да ѕирне  Read More »

Груби не сака да коментира за „Монструм“


Првиот вицепремер во Владата и висок функционер во ДУИ Артан Груби денеска не сакаше да ги коментира последните случувања во врска со слуајот „Монструм“ и убиството на Смилковското Езеро, како и барањето за затворски казни на обвинителката Фатиме Фетаи. Груби нагласи дека единствен момент кога ДУИ била вмешана во овој случај, било барањето за целосно …

Груби не сака да коментира за „Монструм“ Read More »

Холштајн: Да се спроведе Договорот за добрососедство, а реформите во Северна Македонија да продолжат


Меѓу Северна Македонија и Бугарија има добрососедски односи. Бугарија прва ја призна Северна Македонија како независна и е силен поддржувач на европеизацијата на целиот регион, особено на процесот на приближување на Северна Македонија кон ЕУ. Освен тоа, постои и Договор за добрососедство и, според мене, тој треба да се исполни со живот и консеквентно да …

Холштајн: Да се спроведе Договорот за добрососедство, а реформите во Северна Македонија да продолжат Read More »

Лаги или правење концесии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во вербална војна за пописот


Иако Законот за попис помина во Собранието, политичките препукувања меѓу власта и опозицијата околу него не престануваат и денес. ВМРО-ДПМНЕ и натаму тврди дека пописот ќе биде фалсификат, додека СДСМ им порачува на граѓаните да бидат спокојни бидејќи опозицијата не успеала да ја блокира оваа важна статистичка опреација што не враќа на листата на нормални …

Лаги или правење концесии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во вербална војна за пописот Read More »

Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години


Пописот на населението, домаќинствата и становите во Северна Македонија ќе се спроведе од 1 до 21 април оваа година, а за негова доследна реализација ќе биде изготвена методологија и други пропратни документи. Конечната одлука за одржување на пописот во земјата, прв по 19 години, беше потврдена со вчерашното гласање во Парламентот, зад кое, како што …

Од 1 до 21 април во земјава ќе се спроведе попис на населението, домаќинствата и становите – прв по 19 години Read More »

Владата ги објави платите на министрите


  Владата ги објави платите на министрите. Најголема плата зема премиерот Заев, чија основна плата е 78.840 денари, а со пресметан стаж од 22 години неговата плата е 87.813 денари.   На второ место е министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој добива 85.113 денари личен доход (со 18 години стаж). Следува министерката за труд …

Владата ги објави платите на министрите Read More »

Министерот Османи во официјална посета на Црна Гора


Министерот за надворешни работи на Бујар Османи, денеска ќе престојува во официјална посета на Црна Гора на покана на неговиот црногорски колега Ѓорге Радуловиќ. Како што соопшти МНР, во рамките на посетата, Османи ќе има средби со целиот државен врв на земјата. Покрај со Радуловиќ, Османи ќе има средби и со претседателот на Црна Гора …

Министерот Османи во официјална посета на Црна Гора Read More »