Холштајн: Германија до последен момент се залагаше за усвојување на преговарачката рамка


Германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн вели дека не може да коментира изјави од соседна држава, но истакнува дека Германија до последен момент се залагала за усвојување на преговарачката рамка. -Германското претседателство во рамките на органите на Советот ги дискутираше сите предлози кои беа на маса и до последно се залагаше да се усвои преговарачката …

Холштајн: Германија до последен момент се залагаше за усвојување на преговарачката рамка Read More »

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група


Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група, акредитирани во Република Северна Македонија. На средбата присуствуваа амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски, на Чешката Република, Мирослав Томан, на Словачката Република, Хенрик Маркуш и на Унгарија, Ласло Иштван Дукс. Изразувајќи задоволство од одржувањето на традиционалната годишна средба, претседателот Пендаровски ја нагласи …

Пендаровски се сретна со амбасадорите на земјите од Вишеградската група Read More »

Евродипломати не исклучуваат можност за разговори за Македонија на Самитот на ЕУ


Белгија – Високи дипломатски извори во Брисел за МИА велат дека не се исклучува можноста лидерите на ЕУ да се обидат да разговараат за Северна Македонија со бугарскиот премиер Бојко Борисов на Самит на Унишата, што ќе се одржи утре и задутре. По вчерашната блокада на Бугарија за почетокот на преговори за челенство со Северна Македонија …

Евродипломати не исклучуваат можност за разговори за Македонија на Самитот на ЕУ Read More »

Мицкоски бара итна лидерска средба


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес-конфернција соопшти дека веднаш е потребна лидерска средба за да се разговара за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во земјава. „Уште еднаш ја реактуелизирам потребата веднаш од лидерска средба. Лидерска средба на која ќе разговараме за актуелната политичка, здравствена, образовна, економска ситуација во нашата Македонија. Веднаш лидерска …

Мицкоски бара итна лидерска средба Read More »

Заев: Ние сме светол пример за добрососедство, бугарското вето е навредливо


По повод ветото од Бугарија премиерот Зоран Заев се обрати директно на јавноста со соопштенеие во кое потегот на Софија го нарече неодговорна грешка која сепак нема да не натера да се откажеме од Европската унија. Ова е интегралното обраќање: „Почитуван македонски народе, Почитувани граѓани од сите заедници во Северна Македонија, На сите ни е …

Заев: Ние сме светол пример за добрососедство, бугарското вето е навредливо Read More »

Бучковски во Софија: Историјата не можеме да ја промениме, треба да мислиме на иднината


Првите разговори на специјалниот претставник на Владата, Владо Бучковски, во Софија изгледа дека покажуваат оти губењето на довербата меѓу двете земји е отидено предалеку и дека тоа ќе биде приоритетот за наредниот период. Бучковски разговорите со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева денеска ги почна со тет-а-тет средба со неа, а потоа се придружил и …

Бучковски во Софија: Историјата не можеме да ја промениме, треба да мислиме на иднината Read More »

Софија го пречека Бучковски со грубо обвинување кон македонската влада


Уште непочната првата посета на специјалниот претставник на Владата, Владо Бучковски, на Софија, бугарското министерство за надворешни работи соопшти дека Македонија со „наследен тоталитарен историски наратив тешко е да најде поддршка од Бугарија“. Реакцијата на Софија дојде откако македонската влада во соопштение изјави дека блокадата на Бугарија е „неодговорна и тешка геостратешка грешка“.  „Со наследен …

Софија го пречека Бучковски со грубо обвинување кон македонската влада Read More »

Калфин: Бугарија губи во ситуацијата со С. Македонија, а други земји ја користат како изговор


Бугарија е губитник во сегашната ситуација и ќе остане запишана во историјата како земја што ги запре преговорите за пристапување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, иако сакаше да биде лидер и да го води процесот на евроинтеграција на Западен Балкан, оценува поранешниот бугарски министер за надворешни работи Ивајло Калфин. Во изјава за БНТ, …

Калфин: Бугарија губи во ситуацијата со С. Македонија, а други земји ја користат како изговор Read More »

Бугарија ја блокираше преговарачката рамка за С. Македонија, ЕУ не се откажува


Белгија – Како што се очекуваше Бугарија стави вето за одржувањето на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија, и со тоа го попречи носењето одлука и за Албанија, германското претседателство меѓутоа уверува дека стартот на процесот е прашање само на време, јави дописничката на МИА од Брисел. За министерот за европски работи на Германија, и претседавач …

Бугарија ја блокираше преговарачката рамка за С. Македонија, ЕУ не се откажува Read More »

Бучковски во Софија на средби со Борисов, Захариева, Каракачанов и Радев


Специјалниот пратеник на Владата за решавање на недоразбирањата со Софија, Владо Бучковски, денеска ја започнува својата прва официјална посета на Бугарија. Од бугарското МНР соопштија дека вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева денеска ќе го прими специјалниот претставник на Република Северна Македонија за Бугарија Владимир Бучковски. По разговорите, Захариева и Бучковски ќе одржат …

Бучковски во Софија на средби со Борисов, Захариева, Каракачанов и Радев Read More »

Се јави и Медлин Олбрајт: Трагедија е што Бугарија ја блокира Северна Македонија


ВАШИНГТОН – Мислам дека е целосна трагедија тоа што после долгото време потрошено на решавање на прашањето за името со Грците, Бугарите, поради домашни причини, истакнаа такви барања за Северна Македонија, и затоа треба да се постави прашањето како Бугарија ги исполнува своите обврски кон ЕУ, изјави Медлин Олбрајт, поранешен државен секретар на САД.   …

Се јави и Медлин Олбрајт: Трагедија е што Бугарија ја блокира Северна Македонија Read More »

Пендаровски: Сакаме решение, но ако Бугарија оди со остра реторика договор ќе нема


Ветото на Бугарија не е ништо ново. Имаме уште два дена, кога е состанокот на шефовите на држави и влади во Брисел, но досега нема пробив во разговорите на работните групи на двете министерства, изјави шефот на државата Стево Пендаровски. „Јас не би рекол дека ова е нешто ново. Станува збор за едно вето да …

Пендаровски: Сакаме решение, но ако Бугарија оди со остра реторика договор ќе нема Read More »

Рикер: Членството на Северна Македонија во НАТО е огромен исчекор напред по историскиот Преспански договор


САД– Го чествуваме фактот дека дури и во година на пандемија, успеавме да ја внесеме Северна Македонија во НАТО како 30. земја членка на Алијансата, изјави Филип Рикер, американскиот заменик државен секретар за Европа и Евроазија.  На денешното сослушување свикано од Хелсиншки комитет на САД по повод неодамнешниот Министерски состанок на Организацијата за безбедност и соработка …

Рикер: Членството на Северна Македонија во НАТО е огромен исчекор напред по историскиот Преспански договор Read More »

Каракачанов соопшти три точки што Софија ги бара како анекс на Договорот


Красимир Каракачанов изјави дека Софија повеќе сакала од самата Македонија да стане членка на ЕУ   Лидерот на бугарското ВМРО и потпретседател на владата, Красимир Каракачанов, денеска објави три точки што Софија  бара да бидат ставени во анекс на Договорот за добрососедство за да може да биде тргната блокадата на Бугарија. Според него, тоа се: …

Каракачанов соопшти три точки што Софија ги бара како анекс на Договорот Read More »

Бугарија пак стави вето, Владата одговори дека тоа е неодговорна и тешка геостратешка грешка


Михаил Рот призна дека тој и Меркел не успеале да ја разубедат Софија. Македонската влада за прв пат многу остро реагираше на бугарската блокада   Онака како што најави денешниот состанок на Советот за општи работи на ЕУ, Михаил Рот така и го одјави – Бугарија уште еднаш стави вето за почеток на преговорите со …

Бугарија пак стави вето, Владата одговори дека тоа е неодговорна и тешка геостратешка грешка Read More »

ЕПП без коментар за блокадата на Борисов во Советот на ЕУ


Европската народна партија, ЕПП, нема коментар за блокадата на владејачката партија во Бугарија, која е и членка на ова политичко семејство во ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако сите најголеми политички партии во Европскиот Парламент повикаа да се деблокира ситуацијата во Советот на ЕУ и Бугарија да го крене ветото за преговарачката рамка …

ЕПП без коментар за блокадата на Борисов во Советот на ЕУ Read More »

Србија: Бугарската блокада на проширувањето на ЕУ ќе влијае на дијалогот Белград-Приштина


Бугарската блокада со усвојувањето на заклучоците на министрите за проширување на земјите на Западен Балкан ќе влијае на евроинтеграциите и на Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, во писмена изјава за Танјуг, оцени дека „по блокадата на заклучоците за проширување, треба што е можно побрзо да се обликува …

Србија: Бугарската блокада на проширувањето на ЕУ ќе влијае на дијалогот Белград-Приштина Read More »

ВМРО-ДПМНЕ критикува за ЕЕЗ, Пендаровски одговара дека Мицкоски го поддржал тој став


Откако ВМРО-ДПМНЕ го обвини претседателот Стево Пендаровски дека со одбивањето Македонија да биде дел од Европската економска зона направил „антидржавен чин“, шефот на државата соопшти дека таквиот став го поддржал и Христијан Мицкоски на лидерската средба на 20 октомври 2019 година, веднаш по блокадата на Франција поради усвојувањето на новата методологија. Од неговиот кабинет велат …

ВМРО-ДПМНЕ критикува за ЕЕЗ, Пендаровски одговара дека Мицкоски го поддржал тој став Read More »

„Политико“: Лингвистичка гимнастика на Бугарија околу Македонија


Како јазична гимнастика го оцени денешен „Политико“ спорењето на македонскиот јазик од страна на Бугарија, поради што денес на министерскиот состанок на ЕУ најверојатно нема да се расправа за почетокот на преговорите со Македонија. Според „Политико“ тврдењето дека македонскиот не е посебен јазик туку регионална варијанта на бугарскиот е основата на спорот кој повторно ги …

„Политико“: Лингвистичка гимнастика на Бугарија околу Македонија Read More »

Михаел Рот: Однесувањето на Бугарија ги јакне националистите во регионот


Германската медиумска мрежа РНД, пишувајќи за несупехот на ЕУ да ги почне преговорите со Македонија, прстот на вината го вперува кон Бугарија. И вели дека тешко може да се најде некој во ЕУ кој повеќе се залага за проширувањето од Германија, па сепак и таа, за време на нејзиното претседателство, доживеа неуспех. РНД нагласува дека …

Михаел Рот: Однесувањето на Бугарија ги јакне националистите во регионот Read More »