Партијата на Каракачанов се заканува со референдум ако Петков попушти пред Македонија


Бугарската националистичка партија  ВМРО-БНД повика на мирен собир денес додека заседава Консултативниот совет за национална безбедност (КСНС) кој ќе расправа за Македонија.  Од партијата предупредија дека ако бугарските власти им го свртат грбот на националните интереси поради деловни зделки со Скопје, партијата ќе почне процедура за национален референдум по тоа прашање. Како што соопштија од …

Партијата на Каракачанов се заканува со референдум ако Петков попушти пред Македонија Read More »

Ќе му се врзат или одврзат рацете на Радев на денешниот состанок во Софија?


  Средбата со Радев за Скопје ќе биде првиот тест за надворешната политика на новиот бугарски премиер Кирил  Петков и за неговите односи со претседателот Румен Радев,  оценуваат локалните медиуми во Бугарија.   „Денови пред потврдената посета на премиерот Кирил Петков на 18 јануари, овој чекор е важен бидејќи ќе зависи дали Бугарија ќе може да …

Ќе му се врзат или одврзат рацете на Радев на денешниот состанок во Софија? Read More »

Захариева го критикува Радев за свикувањето на Советодавниот совет за национална безбедност за Северна Македонија


Поранешната министерка за надворешни работи на Бугарија и пратеничка од опозициската ГЕРБ во бугарскиот парламент Екатерина Захариева го критикуваше претседателот Румен Радев поради свикувањето на Советодавниот совет за национална безбедност за Северна Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, Захариева за БНТ изјави дека Советодавниот совет за национална безбедност не бил свикан од …

Захариева го критикува Радев за свикувањето на Советодавниот совет за национална безбедност за Северна Македонија Read More »

Анализа: Политичарите присутни на социјалните медиуми само кога сакаат нешто да соопштат, мислењата од граѓаните речиси се неважни


Подобрувања, но и падови во користењето на социјалните медиуми од страна на јавните функционери во 2021 година. Потребна е изработка на усогласени правни процедури за примопредавање на корисничките сметки на јавните институции на социјалните медиуми како места каде се обезбедува понепосредна демократија и можност за граѓаните, организациите и компаниите, а особено малдите, да се вклучат …

Анализа: Политичарите присутни на социјалните медиуми само кога сакаат нешто да соопштат, мислењата од граѓаните речиси се неважни Read More »

Нова влада до крајот на неделава


Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада Димитар Ковачевски се очекува утре до Собранието да го достави предлогот за состав на владиниот кабинет и новата владина програма, а на крајот од неделава да се одржи собраниска седница за избор на владата. Во интервју за МИА, Ковачевски вели дека подготовките за новата влада …

Нова влада до крајот на неделава Read More »

Претседателот на Албанија Илир Мета од денеска во посета на Северна Македонија


Претседателот на Албанија Илир Мета од денеска ќе престојува во тридневна официјална посета на Република Северна Македонија. За време на посетата, Мета ќе има средба со претседателот Стево Пендаровски, потврдија од кабинетот на шефот на државата. Од  Министерството за внатрешни работи известуваат дека поради официјалната посета на албанскиот претседател Мета, ќе бидат преземени мерки за …

Претседателот на Албанија Илир Мета од денеска во посета на Северна Македонија Read More »

За Ковачевски секој е заменлив


  Секој е заменлив, особено доколку во одреден момент повеќе не е на висина на задачата. Тоа е основен принцип на ефикасно управување и новата влада ќе се води по него, вели во интервју за МИА, новиот мандатар, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски. Тој потврдува дека речиси е определен целиот состав на новата Влада, а …

За Ковачевски секој е заменлив Read More »

Ковачевски очекува да изгради пријателски односи со Петков


  Мандатарот за состав на нова влада, Димитар Ковачевски е подготвен да отвори нова страница во односите со Бугарија за време на посетата на Кирил петков и очекува да изгради конкретен и пријателски однос со бугарскиот премиер. Ковачевски во интервју за МИА вели дека очекува со петков во Скопје да ги утврдат основите за натамошните …

Ковачевски очекува да изгради пријателски односи со Петков Read More »

Предизвици за 2022 година во односите меѓу  Македонија и Грција


Низа средби и посети на највисоко ниво, некои од нив и со историски карактер, потпишани договори за соработка, заложби за продлабочување на соработката,  ја одбележаа 2021 година во македонско – грчките односи, кои се чини дека влегоа во нормален тек, се движат во нагорна линија, мразот веќе одамна е скршен, а довербата сѐ повеќе се …

Предизвици за 2022 година во односите меѓу  Македонија и Грција Read More »

Француската амбасадорка во Бугарија нуди посредување меѓу Софија и Скопје


Француската амбасадорка во Бугарија, Флоренс Робин, изјави дека за нејзината земја прашањето за проширувањето на ЕУ со Северна Македонија и Албанија е исклучително важно и како претседавач со ЕУ во првата половина на 2022 година Франција ќе понуди посредување за справување со спорот меѓу Софија и Скопје. На овој начин, како што вели во изјавата …

Француската амбасадорка во Бугарија нуди посредување меѓу Софија и Скопје Read More »

Можен тридневен сообраќаен хаос во Скопје, доаѓа Илир Мета


Министерството за внатрешни работи известува за посебен сообраќаен режим во  Скопје  во наредните три дена, понеделник, вторник и среда, поради официјалната посета на претседателот на Албанија Илир Мета на Северна Македонија. МВР во наведените денови ќе преземе мерки за посебен сообраќаен режим на сообраќајниците  на поширокото централно подрачје на Скопје. СВР Скопје апелира  до сите …

Можен тридневен сообраќаен хаос во Скопје, доаѓа Илир Мета Read More »

Премиерите да ги надминат недоразбирањата – отворено писмо на граѓани од Македонија и Бугарија


Граѓанското здружение за бугарско-македонско пријателство „Под едно небо“, заедно со Институтот за балкански перспективи, Бугарскиот културен клуб – Скопје и Бугарско-македонска стопанска комора упатија отворено писмо до премиерите на Бугарија и на Република Северна Македонија, во кое ја поздравуваат желбата на двајцата премиери за промени и за искористување на следните месеци за постигнување позитивни резултати. …

Премиерите да ги надминат недоразбирањата – отворено писмо на граѓани од Македонија и Бугарија Read More »

Петков во Скопје на 30-годишнината од признавањето на независноста од Бугарија


Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија известува за посета на висока делегација од Република Бугарија предводена од премиерот Кирил Петков на Скопје, на 18 јануари. Во придружба на бугарскиот премиер е и министерката за надворешни работи, Теодора Генчовска, како и министерот за транспорт и врски, Николај Сабев.   Посетата е планирано да се …

Петков во Скопје на 30-годишнината од признавањето на независноста од Бугарија Read More »

МНР: Нашите граѓани и дипломатскиот персонал во Казахстан се безбедни


Министерството за надворешни работи соопшти дека редовно ја следи состојбата во Казахстан и дека преку Амбасадата во Нур – Султан е во постојана комуникација со нашите државјани кои се наоѓаат во земјата. -И покрај честиот прекин на интернет и телекомуникациските мрежи, сепак се остварува редовен контакт со нашите државјани, кои се наоѓаат на безбедни локации. Засега …

МНР: Нашите граѓани и дипломатскиот персонал во Казахстан се безбедни Read More »

Односите меѓу Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година


Низа средби и посети на највисоко ниво, некои од нив и со историски карактер, потпишани договори за соработка, заложби за продлабочување на соработката, ја одбележаа 2021 година во македонско – грчките односи, кои се чини дека влегоа во нормален тек, се движат во нагорна линија, мразот веќе одамна е скршен, а довербата сѐ повеќе се …

Односите меѓу Македонија и Грција во нагорна линија во 2021 година Read More »

Радев закажа состанок за Македонија во понеделник


Претседателот на Бугарија Румен Радев за во понеделник свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност, соопшти прес-службата на претседателот. Темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ, улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил Петков пред Народното собрание на Бугарија денеска …

Радев закажа состанок за Македонија во понеделник Read More »

Османи на вонреден состанок на НАТО за Русија


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска учествуваше на вонредниот состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи, што се одржа преку видео – конференциска врска.Состанокот беше посветен на руското воено групирање околу границата со Украина, како и на други прашања поврзани со европската безбедност. Вонредниот состанок се одржа во …

Османи на вонреден состанок на НАТО за Русија Read More »

Бугарија против Северна Македонија – има ли пат напред?


Новата про-европска влада во Софија ветува дека ќе најде начин да го надмине ќорсокакот поради ветото за отворање на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Какви се шансите за компромис? Професорот по културна антропологија на Универзитетот во Софија, Ивајло Дичев, во анализа за Дојче Веле оценува дека не постои рационално објаснување за бугарското вето за …

Бугарија против Северна Македонија – има ли пат напред? Read More »

Мицкоски: „Трифонов е македономразач, а Бучковски авантурист“


  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска ја заостри реториката кон одредени политичари во Бугарија, нарекувајќи го коалицискиот партнер во тамошната владата, Слави Трифонов, „комедијант и еден од најголемите макодономразачи“. во изјава пред Соборниот храм во Скопје, на новинарско прашање во врска со предлогот на Слави Трифунов да се симне бугарскиот визен режим од САД …

Мицкоски: „Трифонов е македономразач, а Бучковски авантурист“ Read More »

Коалицијата има јасен став за Македонија, изјави бугарскиот премиер Петков


  Ставот на Бугарија за преговарачкиот процес со Република Северна Македонија е зачувува како што е наведено во точките од коалицискиот договор, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков во Собранието. Тој потврди дека на 18 јануари ќе биде во Скопје. Петков тоа го изјави на седница за пратенички прашања, како одговор на прашање на поранешната …

Коалицијата има јасен став за Македонија, изјави бугарскиот премиер Петков Read More »