Седници на четири собраниски комисии


Во Собранието денеска ќе се одржат седници на комисиите за надорешна политика, за одбрана и безбедност, за финансирање и буџет, како и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за надворешна политика се предлог законите за ратификација на Договорот меѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Сојузна Република Германија за соработка во борбата против …

Седници на четири собраниски комисии Read More »

Заев не сака лидерска со Мицкоски бидејќи за ништо нема став


Премиерот Заев експресно го одби барањето на лидерпт на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за одржување лидерска средба бидејќи не гледа никаква потреба за такво нешто. Заев за Канал 5 вели дека македонскиот јазик и идентитет се меѓународно признаени и потврдени од целиот свет, додека пак за темите кои произлегуваат од договорот, вели дека земјава има волја …

Заев не сака лидерска со Мицкоски бидејќи за ништо нема став Read More »

Османи во посета на Љубљана и Загреб, ќе има средби со Пахор, Логар, Пленковиќ и Радман


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска патува во официјална посета на Љубљана, а во вторник продолжува во работна посета на Република Хрватска. Османи утре ќе оствари средба со министерот за надворешни работи, Анже Логар. Во рамки на посетата на Словенија се  предвидени и средби со претседателот на државата Борут Пахор, како и со претседателот …

Османи во посета на Љубљана и Загреб, ќе има средби со Пахор, Логар, Пленковиќ и Радман Read More »

Димитров уверува дека интензивно се работи на проблемот со Бугарија, Мицкоски бара лидерска


Сите земји членки на ЕУ се свесни, особено соседите, дека сме пред многу едноставен избор – или ќе имаме заеднички успех или ќе имаме заеднички дебакл. Земјава прави дипломатски напори да се најде излез од ситуацијата. Се вложува во билатералниот однос со Софија и наскоро, во следните неколку денови и недели, ќе се види резултатот. …

Димитров уверува дека интензивно се работи на проблемот со Бугарија, Мицкоски бара лидерска Read More »

Мицкоски: ФРОДЕМ преминува во ВМРО-ДПМНЕ


Препознавајќи ги политиките на новото раководство и потребите за обединување на опозицискиот фронт, ФРОДЕМ одлучи во иднина да дејствува во рамките на структурите на ВМРО-ДПМНЕ како политичка партија. Јас сум исклучително среќен што изминативе неколку недели можевме искрено, пријателски, братски да поразговараме за проблемите кои што заеднички ги идентификувавме. За истите тие проблеми се обидуваме …

Мицкоски: ФРОДЕМ преминува во ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Каракачанов бара во Македонија да се постави плоча дека Германците биле окупатори


Министерот за одбрана вели дека Софија е под голем притисок на Германија за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ и нагласува дека Грција успеала повеќе со Преспанскиот договор   Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов изјави дека Бугарија е под дипломатски притисок безусловно да ја поддржи Северна Македонија за пристапување во ЕУ. „Некои …

Каракачанов бара во Македонија да се постави плоча дека Германците биле окупатори Read More »

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех


Северна Македонија се подготвува за позитивно сценарио во однос на одржувањето на заедничката Меѓувладина конференција со Европската унија, се прават напори и се преземаат дипломатски активности во таа насока, порача денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров. Тој не ја исклучува можноста во декември да не почне Меѓувладината конференција поради противење на соседна Бугарија, …

Димитров: Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички успех или заеднички неуспех Read More »

Проф. Улф Брунбауер за Бугарското радио: „Околу темата ‘Македонија’ Бугарите прават од мувата слон“


Според познатиот австриски историчар, кој ја проучува историјата на двете земји, бугарскиот меморандум испушта дух на комунистичката историографија од годините кога се сметаше дека државата, владата, може да каже како се пишува историјата   „Реакцијата е разбирлива, бидејќи во последните неколку години Република Северна Македонија мораше да направи многу болен компромис со своето име за …

Проф. Улф Брунбауер за Бугарското радио: „Околу темата ‘Македонија’ Бугарите прават од мувата слон“ Read More »

Кајчев: Средбата во Скопје речиси без резултат


Напредок речиси и да нема. Средбата во Скопје заврши речиси без резултат, изјави бугарскиот историчар Наум Кајчев, член на Мешовитата комисија за историски и образовни прашања по вчера завршената дводневна средба во Скопје. Кајчев за ТВ емисијата „Панорама“ на БНТ изјави дека освен тоа што нема решение за Гоце Делчев, се појавил и нов проблем. …

Кајчев: Средбата во Скопје речиси без резултат Read More »

Твитер војна меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој носи маски, кој не


Министерот за здравство доктор Венко Филипче на својот Твитер профил објави фотографија на која тврди дека се наоѓаат членови на ВМРО ДПМНЕ, а на која е очигледно не се почитуваат мерките за заштита од коронавирусот, не се носи маска, не се одржува дистанца.     ,,,Состанок на ВМРО ДПМНЕ за барање одговорност од власта за …

Твитер војна меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој носи маски, кој не Read More »

БГНЕС: Скопје го испраќа Љупчо Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија


Поранешниот македонски премиер и основач на ВМРО-ДПМНЕ, Љупчо Георгиевски, во наредните денови ќе пристигне во Бугарија за да помогне во решавањето на тековните спорови меѓу двете земји. Посетата ќе се одржи откако тој неодамна имал разговор со премиерот Зоран Заев, пишува бугарската агенција БГНЕС пренесувајќи детали од синоќешното интервју на Георгиевски за емисијата „360 степени“ …

БГНЕС: Скопје го испраќа Љупчо Георгиевски во објаснувачка мисија во Бугарија Read More »

Љубчо Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија


Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија. Сметам дека и сон на бугарската политика долги години беше да добие таква изјава од македонска страна, истакна синоќа поранешниот премиер и лидер на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски во интервју за 360 степени. -Ако тие би …

Љубчо Георгиевски: Бугарите не сфаќаат што значи еден македонски политичар да каже, Гоце Делчев е заеднички револуционер меѓу Македонија и Бугарија Read More »

(Видео) Нема договор за Гоце Делчев, новите предлози ќе се расправаат во декември


На дводневната средба на македонско-бугарската историска комисија имало одреден напредок, главно околу учебниците   Постигнавме напредок, но толку мал што не можам да го наречам чекор туку стапка напред, ги сумираше резултатите од средбата на Македонско-бугарската комисија за историски прашања бугарскиот шеф на тимот, Ангел Димитров, кој за да ја опише уште подобро атмосферата направи …

(Видео) Нема договор за Гоце Делчев, новите предлози ќе се расправаат во декември Read More »

Меркел и Борисов разговарале за поддршката за Западен Балкан на патот кон ЕУ


Со канцеларката на Германија, Ангела Меркел, ги поддржуваме земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ. Бугарија ќе продолжи да работи активно во тој правец и за време на заедничкото претседателство со Република Северна Македонија на Берлинскиот процес. Ова го напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот официјален Фејсбук профил за време на денешниот самит …

Меркел и Борисов разговарале за поддршката за Западен Балкан на патот кон ЕУ Read More »

Стоилковски: Заев со концесии на 30 години ги обезбеди „Тотал инжинеринг“ и „Еленица“


  Зоран Заев долгорочно присвојува државни богатства, а надлежните и најповиканите за спречување на таквата корупција спијат, тврди Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. -Феудалецот Зоран Заев и неговите министри изгласаа македонски суровини и минерали, државни ресурси, да му ги отстапат на братот на Зоран Заев, на бате Вице, на дури 30 години.Министрите гласале за да …

Стоилковски: Заев со концесии на 30 години ги обезбеди „Тотал инжинеринг“ и „Еленица“ Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Советник на СДСМ присуствувал на седница иако правел тест за Ковид 19


ВМРО-ДПМНЕ го нарече скандалозно однесувањето на координаторот на советничката група на СДСМ во Ѓорче Петров кој присуствувал на седница на советот, а притоа знаел дека има симптоми на Ковид 19. -Го прашуваме Цветковски дали на 13- ти октомври, вторник, кога се одржала седница на советот на општина Ѓорче Петров на која требаше да биде ставена …

ВМРО-ДПМНЕ: Советник на СДСМ присуствувал на седница иако правел тест за Ковид 19 Read More »

Научниците во Бугарија против предлогот 24 Мај да биде ден на бугарската писменост


Партијата на премиерот Борисов ја спушти топката по првото читање на предлогот на коалицијата на Каракачанов и на јавната дебата на научниците во собранието не отиде ниту еден член на владата   Сосем е веројатно дека предлогот на десничарската коалиција во бугарската влада, „Обединети патриоти“ за преименување на празникот 24 Мај во ден на бугарската …

Научниците во Бугарија против предлогот 24 Мај да биде ден на бугарската писменост Read More »

СДСМ: Зголемениот број инфицирани со корона вирусот е аларм за доследно почитување на протоколите и мерките


Зголемениот број инфицирани со корона вирусот е аларм за доследно почитување на протоколите и мерките, смета владејчката партија СДСМ.   – Состојбата со пандемијата со корона вирусот е сериозна, бројките кои континуирано растат се загрижувачки и ова е аларм за сите, без исклучок за доследно почитување на ковид протоколите и на превентирвните мерки – носење …

СДСМ: Зголемениот број инфицирани со корона вирусот е аларм за доследно почитување на протоколите и мерките Read More »

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски настани, на теренот на реформите


Префрлање на натпреварот од теренот на историските настани и идентитетските атрибути, на теренот на реформите и сегашноста ќе овозможи одржувањето на првата Меѓувладина конференција со Европската унија, оценуваат македонските власти и се надеваат дека тоа ќе се случи во декември и покрај тензиите изминатиот период на релација Софија-Скопје. Нејзиното евентуално неодржување, сметаат тие, би означувало …

На проблемот со Бугарија интензивно се работи, а за првата Меѓувладина натпреварот се префрла од теренот на историски настани, на теренот на реформите Read More »

Спасовски ќе се сретне со Терзијски


Скопје денеска ќе биде домаќин на состанокот на министрите за внатрешни работи на земјите вклучени во Берлинскиот процес, со кој како земји копретседавачи на иницијативата ќе претседаваат првите луѓе на министерствата за внaтрешни работи на С. Македонија и  на Бугарија Оливер Спасовски и Христо Терзијски. Со министерскиот состанок во Скопје започнуваат и активностите од заедничкото …

Спасовски ќе се сретне со Терзијски Read More »