Мијалков го нема, Мицкоски бара оставка од владата


Додека трае потрагата на МВР по Сашо Мијалков за да му биде предадена одлуката на судот за домашен притвор, лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, побара оставка на целата влада.  „Одамна реков, мафијата има своја држава. Нема дно кое не го пробија. Оставка на Владата веднаш!“, напиша Мицкоски на Фејсбук. ВМРО-ДПМНЕ го исклучи од своите редови …

Мијалков го нема, Мицкоски бара оставка од владата Read More »

ЛДП ќе делува самостојно во Собранието, и натаму ќе стои зад Владата


    Либерално-демократската партија донесе одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски. Оваа одлука била донесена на Централниот одбор на партијата уште од месец август 2020 година, но сеуште не е реализирана од објективни причини, соопшти ЛДП. „Како партија донесовме одлука уште пред седум месеци за самостојно делување во македонскиот …

ЛДП ќе делува самостојно во Собранието, и натаму ќе стои зад Владата Read More »

Министерот Османи ја продолжува посетата на Обединетите Арапски Емирати


ОАЕ – Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ја продолжува дводневната посета на Обединетите Арапски Емирати со средба со неговиот емиратски колега Шеик Абдула бин Зајед Ал Нахјан. Во текот на денешниот ден, Османи во Абу Даби ќе се сретне и се државниот министер за економска диверзификација и економска дипломатија Ахмед Али Ал Сајег, како …

Министерот Османи ја продолжува посетата на Обединетите Арапски Емирати Read More »

МНР: Усогласеноста на Северна Македонија со надворешната политика на ЕУ е 94 проценти


Министерството за надворешни работи информира денеска дека усогласеноста на Северна Македонија со надворешната и безбедносна политика на Европската Унија е 94 проценти. – Поради појавените информации во јавноста за усогласеноста на Република Северна Македонија со надворешната и безбедносна политика на Европската Унија, сакаме да информираме дека усогласеноста на Република Северна Македонија кон ставовите, декларациите и …

МНР: Усогласеноста на Северна Македонија со надворешната политика на ЕУ е 94 проценти Read More »

Каракачанов: Бајден може да си каже само свое мислење за Македонија, а не да врши притисок


Нема политичар во светот, па макар тоа е и Џо Бајден, кој може да ја промени бугарската политика во спорот со Македонија, изјави денеска бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, во разговорот за бугарската национална телевизија. Запрашан дали Бугарија може да го промени својот став под притисок на американскиот претседател Џо Бајден, Каракачанов одговори: „Џо Бајден има …

Каракачанов: Бајден може да си каже само свое мислење за Македонија, а не да врши притисок Read More »

Заев: Ако некој зборува на мајчин јазик, со тоа не губат другите


Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа не губат другите граѓани, туку добива Република Северна Македонија, како граѓанска и демократска држава, напиша премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук. Како што наведува, ширум светот денеска под покровителство на Обединетите Нации и УНЕСКО, се организираат настани по повод Меѓународниот ден …

Заев: Ако некој зборува на мајчин јазик, со тоа не губат другите Read More »

Постапката за избор на кандидати за градоначалници во СДСМ почнува во јуни или јули


Поддршката за втор мандат на неколкумина градоначалници е лична, но СДСМ има тела и јасна процедура за избор на кандидите за градоначалници за Локалните избори, кои треба да се одржат наесен, изјави премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање  кои други градоначалници ќе се поддржат или нема да се поддржат. Најави …

Постапката за избор на кандидати за градоначалници во СДСМ почнува во јуни или јули Read More »

Заев: Не смееме да дозволиме несериозност и во следните десет години да немаме попис


Не смееме да дозволиме несериозност и во следните десет години да немаме попис. Ако сме држава којашто 20 години нема попис, тоа треба да го направиме час поскоро. Убеден сум дека ќе имаме успешен попис од 1 до 21 април, онака како што е предвидено, изјави денеска во Пробишти премиерот Зоран Заев, на прашањето да …

Заев: Не смееме да дозволиме несериозност и во следните десет години да немаме попис Read More »

Николов: ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за клинички центар


ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за клинички центар, изјави денес Игор Николов, член на Извршниот комитет на опозициската партија Според него зајакнувањето на капацитетите на здравствениот систем е приоритет за сите, но тоа не треба да се изведе со нетранспарентен процес и закон од само 9 членови, кој не обезбедува никакви детали за тоа …

Николов: ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за клинички центар Read More »

ВМРО-ДПМНЕ почна со уривање на пописот, СДСМ ги нарече „очајни“


Над 25.000 граѓани за три часа му кажаа „не“ на Зоран Заев за фалсификат попис, тврди ВМРО-ДПМНЕ почнувајќи практично кампања за бојкот на оваа статистичка операција.  -Доколку Зоран Заев има барем малку доблест по денешната порака која му ја упатија граѓаните, ќе го повлече Законот за попис. Народот јасно кажа дека не е предмет за …

ВМРО-ДПМНЕ почна со уривање на пописот, СДСМ ги нарече „очајни“ Read More »

Савада: Северна Македонија е стабилна земја, Јапонија ја поддржува за членство во ЕУ


Немам сомнеж во стабилноста на Северна Македонија и сум голем оптимист во однос на процесот на проширување на Европската Унија. Јапонија е силно посветена на поддршката за Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Иницијативата за соработка со земјите од Западен Балкан ја демонстрира таа посветеност. Ова го потенцира новиот јапонскиот амбасадор во земјава, Хиронори …

Савада: Северна Македонија е стабилна земја, Јапонија ја поддржува за членство во ЕУ Read More »

Османи во официјална посета на Обединети Арапски Емирати


Шефот на дипломатијата Бујар Османи од денеска престојува во дводневна официјална посета на Обединетите Арапски Емирати на покана на неговиот домаќин, министерот за надворешни работи и меѓународна соработка, Шеик Абдула бин Зајед Ал Нахјан. Како што соопшти МНР, на првиот ден на посетата во Дубаи, Османи ќе има средба со државната министерка за меѓународна соработка …

Османи во официјална посета на Обединети Арапски Емирати Read More »

Продолжува дебатата за етничката припадност во личните карти, ЕУ препорачува усогласување со европското законодавство


За земја кандидат за членство во ЕУ, како Северна Македонија, императив е усогласување на домашното законодавство со европската регулатива, кога станува збор и за личните карти. Власта најавува следење на сите европски одлуки и регулативи во врска со личните карти, опозицијата останува на ставот граѓаните да можат да се изјаснат доколку сакаат во личната карта …

Продолжува дебатата за етничката припадност во личните карти, ЕУ препорачува усогласување со европското законодавство Read More »

„Филијалите“ на ВМРО се будат, почнуваат кампања против пописот


Вкупно 18 организации од земјата подржани и од македонски организации од Канада, Америка, Австралија и Европа утре во  хотелот „Континетал“ ќе потпишат Повелба за стратешка соработка против фалсификување на пописот и негово одложување поради Ковид – 19.  Според најавата, целта на овој, како што се нарекува, национален блок е да  води кампања против пописот. Паролата …

„Филијалите“ на ВМРО се будат, почнуваат кампања против пописот Read More »

Шекеринска до ВМРО-ДПМНЕ: Престанете да плукате по армијата!


„Ги повикувам ВМРО ДПМНЕ и нивните портали да престанат да ги плукаат луѓето во Армијата и одбраната. Последните омаловажувања на македонскиот хируршки тим кој е на обука со норвешки експерти за мисија во Авганистан, предизвикаа остра реакција на Норвешка. Лажни обвинувања на сметка на својата земја!„- реагираше вечерва министерката за одбрана Радмила Шекеринска.  По написите …

Шекеринска до ВМРО-ДПМНЕ: Престанете да плукате по армијата! Read More »

Димитров: Захариева кажува скандалозни невистини


Бугарската шефица на дипломатијата изјави дека Македонија имала помала усогласеност со надворешната политика од ЕУ и од Србија. Дека тоа било под 50 отсто   Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, жестоко ѝ одговори на бугарската шефица на дипломатијата по нејзините тврдења дека македонската надворешна политика била под 50 отсто усогласена со онаа на ЕУ. …

Димитров: Захариева кажува скандалозни невистини Read More »

Ќучук: Постои разлика помеѓу барањата на Бугарија и очекувањата на Северна Македонија


Скопје е подготвено за разговор со Софија, но постои голема разлика помеѓу бугарските барања и очекувањата на Република Северна Македонија, изјави бугарскиот европратеник и известувач на Европскиот парламент за земјава, Илхан Ќучук за Бугарската национална телевизија (БНТ). Како што јави дописникот на МИА од Софија, Ќучук оцени дека како постојан известувач на Европскиот парламент за …

Ќучук: Постои разлика помеѓу барањата на Бугарија и очекувањата на Северна Македонија Read More »

Потребна е законска измена за да има кампањи од исклучителен јавен интерес, смета Владата


Владиното себе рекламирање и натаму треба да остане забрането, но во исто време неопходно е да се дефинираат механизми за реализирање кампањи од исклучителен јавен интерес, а тоа значи и соодветна измена на член 102, сметаат од Владата. – Измената на член 102 е со цел да се овозможи институциите да можат да реализираат јавни …

Потребна е законска измена за да има кампањи од исклучителен јавен интерес, смета Владата Read More »

Хелсиншки: Внесувањето графа за етничка припадност го подрива граѓанскиот идентитет


Внесувањето графа за етничка припадност го редефинира значењето на личната карта со тоа што го подрива граѓанскиот идентитет за сметка на етничкиот и ја предизвикува интеграцијата на државата во Европската Унија заради тоа што ниту една земја членка на Унијата нема воспоставено ваква практика, се вели во правниот осврт и мислење на Хелсиншкиот комитет за …

Хелсиншки: Внесувањето графа за етничка припадност го подрива граѓанскиот идентитет Read More »

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе има слоган „Сплотени за победа“


Нема член на ВМРО-ДПМНЕ што не е загрижен за случувањата во партијата, а сите се прашуваат зошто ги губат сите избори во последните три години, беше речено на денешната промоција на слоганот под кој ќе се одржи 17. вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ е Македонија и Македонија е ВМРО-ДПМНЕ. Без силно и обединето ВМРО-ДПМНЕ не …

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе има слоган „Сплотени за победа“ Read More »