Мицкоски за отчетот: Ова се сто дена фијаско на Владата


Изминатите 100 дена на Владата се вистинско фијаско и продолжение на низата која трае четири долги години – години на промашувања, криминал и неуспеси. Ова се најлошите 100 дена на кој било Влада во македонската современа држава. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги оцени првите три месеци од мандатот на актуелната Влада. Мицкоски на прес-конференција …

Мицкоски за отчетот: Ова се сто дена фијаско на Владата Read More »

Заев најави лидерска средба, Мицкоски условува за учеството


Премиерот Зоран Заев денеска најави дека доколку претседателот Стево Пендаровски nе организира лидерска средба поврзана со евроинтеграцискиот процес и ветото од Бугарија, дека самиот тој до крајот на годината ќе биде организатор на таква средба на која би се разговарало и за ковид-кризата. „Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го повика претседателот на државата да свика …

Заев најави лидерска средба, Мицкоски условува за учеството Read More »

Заев ќе размисли за пријавување на двојните државјанства на функционерите


Премиерот Зоран Заев, на прес конференцијата за отчет на Владата, остави простор да се размислува и да разгледува евентуална законска регулатива пред стапувањето на функција во Македонија секој кандидат да мора да пријави дали покрај македонското има и други државјанства. Темата стана актуелна во земјата по фалбите од Софија околу тоа колку македонски државјани аплицирале …

Заев ќе размисли за пријавување на двојните државјанства на функционерите Read More »

Заев: Обезбедивме фер избори, и покрај противењата на опозицијата


Премиерот Зоран Заев, на отчетот за стоте дена работа, се пофали дека како Влада обезбедиле избори во фер и демократска атмосфера, наспроти резервите на опозицијата, и дека тие покажале дека тоа била исправна и единствено можна одлука. „И покрај пандемијата обезбедивме слободни и фер избори и дадовме можност уште еднаш граѓаните да ни дадат доверба, …

Заев: Обезбедивме фер избори, и покрај противењата на опозицијата Read More »

Заев: Немаме вина за блокадата на Бугарија


Премиерот Зоран Заев, давајќи отчет за стоте дена од работата на новата влада, го издвои како едно од најважните прашања изнаоѓањето решение за проблемите што ги постави Бугарија. Притоа, тој порача дека никој кај нас нема вина за оваа ситуација, но тој е уверен дека ќе се најдат решенија. -Ни оваа влада, ни нашата држава, …

Заев: Немаме вина за блокадата на Бугарија Read More »

Пендаровски: За јазикот и идентитетот не може да се дискутира, нонсенс е дека нашата историја до 1945 била бугарска


Основа на нашиот идентитет е нашиот јазик, потоа историјата, нашата заедничка историја со нашите сонародници, нагласува претседателот Стево Пендаровски во интервју за ЕУобсервер и додава дека за јасикот и идентитетот не може да се дискутира. Не е тајна, посочува претседателот, дека го кодифициравме македонскиот јазик во 1945 година, но тоа е посебен јазик, многу близок до бугарскиот, …

Пендаровски: За јазикот и идентитетот не може да се дискутира, нонсенс е дека нашата историја до 1945 била бугарска Read More »

Рот: Бугарија го држи во заложништво проширувањето на ЕУ


Софија не може да го држи во заложништво проширувањето на Европската унија, порачува германскиот министер за Европа Михаел Рот во авторски текст за весникот „Велт“. Рот очекува поддршка од новата американска администрација за придвижување на Западен Балкан кон Европската унија, пренесува Дојче веле. -Албанија и Северна Македонија, на својот пат кон ЕУ постигнаа многу, исполнија …

Рот: Бугарија го држи во заложништво проширувањето на ЕУ Read More »

Бугарија ги разбуди балканските духови, не се знае кој кого окупирал


Бришењето на имињата на српските светилишта на фреските во манастирот „Св. Јован Осоговски “во Северна Македонија е добро познат метод на притисок и закана, што често го користеа бугарските терористи од ВМРО, пишува српскиот весник „Новости“, по бугарските напади за српски влијанија за дебугаризација на нашата држава. Текстот го пренесува БГНЕС, што е втор обид …

Бугарија ги разбуди балканските духови, не се знае кој кого окупирал Read More »

Се бара решение со Бугарија на две седмици пред крајот на германското претседателство со ЕУ


Повикот на германскиот државен министер Михаел Рот за старт на преговорите со Скопје и Тирана, сепак се „зрак надеж во овие сиви денови на Западниот Балкан“. Според него, се чини, дека Германије е единствена од големите држави во ЕУ, која се обидува да го одржи во живот проширувањето, што не е доволно да се смири …

Се бара решение со Бугарија на две седмици пред крајот на германското претседателство со ЕУ Read More »

Продолжувањето на кризната состојба пред пратениците


Предлог одлуката на Владата со која треба да се овозможи продолжување на рокот за постоење кризна состојба на територијата на државава до 30 јуни следната година, е меѓу точките на дневен ред на денешната 25. седница на Собранието на Република Северна Македонија. Со  одлуката треба да се овозможи продолжување за уште шест месеци на едномесечната …

Продолжувањето на кризната состојба пред пратениците Read More »

Предлог законот за попис на собраниска седница


Собранието денеска треба да ја одржи 25-тата седница на чиј дневен ред е Предлог-закон за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија со европско знаменце. Пописот треба да започне на 1 април следната година, а ќе го спроведува Државниот завод за статистика. Се очекува податоците да бидат готови за шест месеци. Директорот …

Предлог законот за попис на собраниска седница Read More »

Победата на Сашко Николов во Штип донесе олеснување и самодоверба во СДСМ


Без оглед на тоа што се работеше за вонредни локални избори само во една општина (и така се знаеше дека изборите во Пласница речиси сигурно ќе го поминат неопходниот праг, а победата на кандидатот на ДУИ беше целосно неспорна), резултатот од  гласањето во Штип донесе и олеснување, и задоволство, и самодоверба во редовите на владејачкиот …

Победата на Сашко Николов во Штип донесе олеснување и самодоверба во СДСМ Read More »

ВМРО-ДПМНЕ не излезе на избори, а обвинува за уцени и поткуп


Пратеникот на ВМРО-ДПМНE од Штип, Иван Јорданов обвини дека предвремените локални штипски избори биле спроведени со закани и уцени, а тврди дека се плаќало и за глас повеќе, а цената достигнувала и над 200 евра. Тој, вечерва на прес-конференција рече дека изборите биле мафијашки. „Денес цел Штип беше сведок на мафијашки избори организирани од Зоран …

ВМРО-ДПМНЕ не излезе на избори, а обвинува за уцени и поткуп Read More »

Ахмети објави победа на кандидатот на ДУИ во Пласница


Лидерот на ДУИ Али Ахмети во објава на Фејсбук  објави победа на  кандидатот на неговата партија за градоначалник на Пласница, Али Јахоски, на денешните предвремени локални избори. -Честитки за победата на кандидатот на ДУИ за градоначалник на Пласница, Али Јаоски, на предвремените локални избори во оваа општина. Оваа победа е потврда на волјата на граѓаните …

Ахмети објави победа на кандидатот на ДУИ во Пласница Read More »

(Видео) Обраќање на Зоран Заев во кое објави дека Сашко Николов победил на изборите во Штип


Доктор Сашко Николов е новиот градоначалник на  Штип. Срцето на македонскиот Исток останува во сигурни раце, рече премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев обраќајќи се вечерва во Штип по денешните предвремени парламентарни избори за градоначалник. Имавме успешен победнички ден, на фер, слободни, демократски и најважно од се, безбедни  избори за здравјето. Вечерва победи Штип …

(Видео) Обраќање на Зоран Заев во кое објави дека Сашко Николов победил на изборите во Штип Read More »

Изборите во Штип успеаја, сега се бројат гласовите


На предвремените избори за градоначалник на Општина Штип до 18,30 часот гласале 14.328 избирачи, односно  34,30  проценти, а во Општина  Пласница, гласале 1.959, или 39,54 проценти од избирачите со право на глас, соопшти вечерва Државната изборна комисија. Тоа значи дека изборите во двете општини успеаја, а сега се бројат гласовите за кандидатите Избирачите со право на …

Изборите во Штип успеаја, сега се бројат гласовите Read More »

Во 17 часот одѕивот во Штип е 29,01 отсто, а во Пласница 38,11 проценти


Одѕивот на гласачи за предвремените избори за градоначалник  до 17 часот во Општина Штип изнесува 29,01 отсто, односно гласале 11.701 гласач,  додека во Општина Пласница гласале 1.888 гласачи,  што е 38,11 проценти од избирачите со право на глас, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). До овој момент до ДИК не се пристигнати никакви приговори во однос на изборниот процес. Деталните информации …

Во 17 часот одѕивот во Штип е 29,01 отсто, а во Пласница 38,11 проценти Read More »

ДИК: Излезеноста на изборите во Штип до 15 часот е 23,03 отсто, во Пласница 33,47


 На предвремените избори за градоначалник на општина Штип  до 15 часот гласале 9 620 избирачи, односно  23,03 проценти со право на глас, а во Општина Пласница 1 658 гласачи или 33,47 проценти, соопшти попладнево Државната изборна комисија.  До овој момент до Државната изборна комисија, како што соопштија оттаму, не се пристигнати никакви приговори во однос на изборниот процес. Деталните информации …

ДИК: Излезеноста на изборите во Штип до 15 часот е 23,03 отсто, во Пласница 33,47 Read More »

ДИК: Излезеноста на изборите во Штип до 13 часот 16,61, а во Пласница 22,35 отсто


На денешните предвремени избори за градоначалник на Општина Штип до 13:00 часот гласале 6938 гласачи, односно 16,61 отсто, а на изборите за прв човек на Општина Пласница – 1107 избирачи, односно 22,35 проценти, соопшти претпладнево Државната изборна комисија (ДИК). ДИК информира дека до овој момент не се пристигнати никакви приговори во однос на изборниот процес. …

ДИК: Излезеноста на изборите во Штип до 13 часот 16,61, а во Пласница 22,35 отсто Read More »