И градоначалниците ќе даваат отчет за ручеците и патувањата


И градоначалниците ќе даваат отчет каде и за што ги трошат буџетските средства, или во согласност со реакциите по објавувањето на владината алатка за отчетност – кој колку пиел кафе, кој колку јадел и  колку трошел на патувања.Се очекува за десетина дена Заедницата на единици на локална самоуправа (ЗЕЛС) да потпише соработка со Владата за …

И градоначалниците ќе даваат отчет за ручеците и патувањата Read More »

28 возачи од ЈСП дале отказ за да возат автобуси во Малта


Возачи од ЈСП „Скопје“ деновиве даваат отказ во претпријатието за да одат да возат автобуси во Малта, пренесува порталот САКАМДАКАЖАМ.МК. Досега 10 возачи дале отказ а други 18 најавиле дека ќе заминат бидејќи добиле работа да ги возат автобусите во јавниот превоз во Малта. Директорот на ЈСП „Скопје“ Кристијан Чушков за САКАМДАКАЖАМ.МК потврдува дека дел од …

28 возачи од ЈСП дале отказ за да возат автобуси во Малта Read More »

На линијата „5“ ќе вози мерцедесов автобус на гас


Од понеделник на линијата „5“ ќе почне да вози автобус на гас произведен од Мерцедес Бенз. Автобусот од Ново Лисиче до Ѓорче Петров ќе сообраќа два месеца и тоа практично ќе биде пробен период за да градските власти ги увидат ефектите од користење ваков тип на автобус. Тој ќе му биде отстапен на Град Скопје …

На линијата „5“ ќе вози мерцедесов автобус на гас Read More »

Автокоманда доби Културен центар


Во општина Гази Баба отворен е Културниот центар „Димитар Влахов“, во кој ќе функционира културен дом, библиотека и најсовремено музичко студио за снимање на филмска музика на компанијата „Феимс“ од Франција. Културниот центар е изграден по пат на јавно приватно партнерство, помеѓу општина Гази Баба и француската компанија „Феимс“ „Особено сум горд што денес на светскиот Ден …

Автокоманда доби Културен центар Read More »

Почнува модернизацијата на Бит-пазар


Веќе нема пречки за реализација на долгонајавуваниот и неколкупати одложуваниот проект за модернизација на Бит-пазар. Одобрението за градба на инвеститорот „Скопски пазар“ станало правосилно, некои од пазарџиите кои се побуниле на идејата, сепак, го прифатиле проектот, па така на терен веќе се вршат активности за почеток на реализација на проектот. „На 5 октомври е поднесен …

Почнува модернизацијата на Бит-пазар Read More »

Карпошани ќе имаат попуст во кафулиња и на забар во својата општина


Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев размислува да воведе картичка за попусти и бенефиции за карпошани во кафулиња, берберници, стоматолошки ординации и на други слични места, кои се наоѓаат на подрачјето на Карпош. Интерес би имале и двете страни, жителите, но и субјектите, односно би се раздивижила локалната економија. Оваа идеја на Богоев, веќе е применлива …

Карпошани ќе имаат попуст во кафулиња и на забар во својата општина Read More »

Град Скопје ќе ги отстранува дивите тезгаџии од тротоарите на Бит-пазар


Нема да има диви тезгаџии по улиците и тротоарите на Бит-пазар и Стара скопска чаршија, ветуваат градските власти. Во соработка со Општина Чаир, а со поддршка на еснафот на Старата скопска чаршија и Комората на трговци во Република Македонија, од Град Скопје преземаа обврска да ги слободат улиците и тротоарите со цел нормално одвивање на …

Град Скопје ќе ги отстранува дивите тезгаџии од тротоарите на Бит-пазар Read More »

Скопје престолнина на ѓубре


  Ако се суди по бројот на регистрирани диви депонии во градов, јавната хигиена во Скопје е под сите критериуми. За само 10 дена, откако градските власти побараа соработка од граѓаните за регистрирање на депонии, на нивна адреса стасале 130 пријави. Ги имало од сите делови на градот. Купишта ѓубре, но и кабаст отпад и …

Скопје престолнина на ѓубре Read More »

Пријавете дупка на коловозите во Карпош


Општина Карпош ги повикува своите жители да пријават дупка на коловозите на подрачјето на општината. Пријавите можат да се доставуваат на e-mail адресата: [email protected] , како и на социјалните мрежи на Општина Карпош, и тоа на: Facebook: https://www.facebook.com/OpstinaKarpos/, Twitter: @OpstinaKarpos, Instagram: @opstinakarpos. „Поради поголема успешност на оваа акција, ги повикуваме и граѓаните уредно (со наведување на точната локација …

Пријавете дупка на коловозите во Карпош Read More »

И со затворени очи се наоѓа основа за гонење на Јакимовски


Kолкав е во моментов долгот на Општината? Како оваа состојба влијае на тековните активности и реализацијата на вашата ветена програма? – По сите основи, во моментов должиме 18 милиони евра, а долгот допрва очекуваме да расте. Има неколку примери за завршени активности за кои кон изведувачите не е исплатен ниту денар и, кај и да …

И со затворени очи се наоѓа основа за гонење на Јакимовски Read More »

„Скопје 2014“ потона во мрак


Еден час, почнувајќи од 20.30 часот, Калето, Камени мост, плоштад „Македонија“ со спомениците, зградите од „Скопје 2014“ и мостовите останаа без струја. Напојувањето со електрична енергија беше исклучено свесно, со што Град Скопје се вклучи во глобалната акција „Часот на планетата Земја“. На плоштадот „Македонија“ заедно со волонтерите на Црвениот крст беше испишано логото на …

„Скопје 2014“ потона во мрак Read More »

(Видео) Нов мост преку Вардар за директна врска помеѓу Аеродром и Гази Баба


Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави дека најдоцна до септември ќе почне да се гради нов мост преку Вардар кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба, поточно тој ќе биде директна врска помеѓу булевар „АСНОМ“ кај хотелот Русија, преку Вардар, низ населбата Ќерамидница, се до раскрсницата кај скопското сајмиште. Проценето е дека од Ново Лисиче …

(Видео) Нов мост преку Вардар за директна врска помеѓу Аеродром и Гази Баба Read More »

Центарот на Скопје утре еден час ќе нема струја


Утре половина Скопје ќе остане еден час без струја во знак на поддршка на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“. Струјата ќе се исклучи во 20.30 часот по локално време, а истовремено во мрак ќе потонат делови од над 180 земји и 7000 града ширум светот. Во централното градско подрачје, со поддршка од …

Центарот на Скопје утре еден час ќе нема струја Read More »

Кликнете за да влезете во виртуелна тура низ илегалната оружарница од НОВ


Град Скопје подготви виртуелна тура низ „Меморијалниот музеј на илегалната работилница за изработка на оружје во Скопје од НОВ (1941-1944)“, кој беше повторно отворен неодамна. Со возобновувањето на Музејот, Музејот на град Скопје го доби својот втор депанданс во стариот дел на градот, кој е единствен од ваков вид во Република Македонија и ја збогатува со уште една …

Кликнете за да влезете во виртуелна тура низ илегалната оружарница од НОВ Read More »

Шилегов во Париз прима и дели совети за паркирање


Градоначалникот Петре Шилегов е во работна посета на Виена и денеска се сретнал со неговиот колега д-р Михаел Хојпл. На средбата, градоначалниците дискутирале за развојните визии на новото градско раководство, како и за идеите и праксата што Виена може да му ги пренесе на Скопје на ова поле. Од Град Скопје информираат дека на средбата …

Шилегов во Париз прима и дели совети за паркирање Read More »

Град Скопје демантира дека 50-ка не оди повеќе во ГТЦ


Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени  вчера  дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ, оваа постојка повторно е затворена, со оценка дека се  манипулира јавноста. „Ве информираме дека пренасочувањето на движењето на автобусот со број 50 е привремено заради изведување градежни работи, односно се врши реконструкција на улицата којашто минува под …

Град Скопје демантира дека 50-ка не оди повеќе во ГТЦ Read More »

Долгот за вода ќе се плаќа на рати и без камати


  Од 1 април скопјани што имаат неплатени сметки кон ЈП „Водовод и канализација“ ќе можат да се раздолжат на рати. Ваква одлука неодамна донел управниот одбор на претпријатието со цел да ја зголеми наплатата, а истовремено да им излезе во пресрет на граѓаните. Бројот на ратите ќе зависи од висината на долгот. На две …

Долгот за вода ќе се плаќа на рати и без камати Read More »

Центар го запре уривањето на барокот на ТЦЦ „Плаза“


Градежниот инспектор на Општина Центар пред неколку часа дал усна наредба да запре уривањето на барокната фасада на ТЦЦ „Плаза“ кое од утринава самоиницијативно го започнал инвеститорот. За кусо време, граѓани алармирале во Општина дека поради градежните зафати се кревала огромна прашина, а истовремено била поткопана и улицата. Неколку граѓани реагирале дека во прашање била …

Центар го запре уривањето на барокот на ТЦЦ „Плаза“ Read More »

Автобусот со број „50“ повторно не вози низ ГТЦ


Автобусот со број „50“ повторно не поминува низ ГТЦ. Само еден месец откако на голема врата профункционира постојката во подрумот на трговскиот центар, од утринава таа е исклучена од системот. Корисниците на апликацијата „ЈСП во движење“ добиле известување дека поради градежни работи „50“ нема да застанува на постојката во ГТЦ се до наредното известување. Од …

Автобусот со број „50“ повторно не вози низ ГТЦ Read More »

Деца од Македонија донираат коса за болни од рак во Холандија


Малата надежна балерина, велешанката Бојана, пред две години не се двоумела дали да ја потстрижи својата долга коса, иако за една балерина пунџата е дел од имиџот. Фактот дека таа ќе се искористи за перика и ќе му биде донирана на дете што останало без коса поради хемотерапија бил пресуден Бојана да се вклучи во …

Деца од Македонија донираат коса за болни од рак во Холандија Read More »