Без електрична енергија делови од Скопје


Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од Скопје. Во периодот од 08:00 до 12:00 часот без електрична енергија ќе останат корисниците од објектите на МВР и АРМ на Солунска Глава и селата Алдинци, Караџица, Драчевица, Цветово, Долно Количани, Горно Количани, Пагаруша, Вртекица, Рамни Габер, Црвена Вода, Китка, …

Без електрична енергија делови од Скопје Read More »

Почнува новогодишното украсување на Град Скопје


Новогодишното украсување на Град Скопје започнува од вечeрва. Градоначланикот на Град Скопје, Петре Шилегов, во изјава за новинарите рече дека согласно буџетската ставка за украсување на градот биле предвидени 16 милиони денари, но по завршувањето на тендерската постапка тоа ќе чини 13 милиони денари, што е вели, иста сума споредено со претходните години. Новина е, …

Почнува новогодишното украсување на Град Скопје Read More »

Скопјани за 10 месеци запалиле 66 контејнери


За десет месеци во Скопје биле запалени 66 контејнери. Градот Скопје и „Комунална хигиена“ апелираат до граѓаните правилно да го одлагаат отпадот од домаќинствата и да не ги оштетуваат садовите бидејќи создаваат проблеми во собирањето на комуналниот отпад и нанесуваат штета на јавното претпријатие. За да се подобри хигиената во градот и да се зачува …

Скопјани за 10 месеци запалиле 66 контејнери Read More »

Градот го продал уделот во салата „Борис Трајковски“, но не наплатил ниту денар


Градот Скопје во 2011 година ѝ го продал на државата својот удел во спортската сала „Борис Трајковски“, но досега не наплатил ниту денар. Шест години по ред Владата, која е единствениот содружник во друштвото што стопанисува со салата, ја одложува исплатата на сумата од 4,2 милиони евра, која Градот Скопје ја вложил на почетокот на …

Градот го продал уделот во салата „Борис Трајковски“, но не наплатил ниту денар Read More »

Играјте фудбал и направете го светот подобар


Во периодот од 11 до 25 октомври годинава, глобалното движење на FARE мрежата #FootballPeople беше активно насекаде низ светот. Во овие денови, целта беше да се предизвикаат сите форми на дискриминација, да се промовираат спортските вредности и да се истакне фактот дека фудбалот е игра за сите, без разлика кои сме, од каде сме и …

Играјте фудбал и направете го светот подобар Read More »

Без струја утре дел од Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани


Без електрична енергија утре поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа ќе бидат дел од потрошувачите во општина Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани. Без напојување со електрична енергија од 08:30 до 16:00 часот, ќе останат корисниците од дел од ул. Димитар Пандилов, поточно објектите од бр. 10 до бр.33, од 9:00 до 12:00 часот, корисниците …

Без струја утре дел од Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Студеничани Read More »

Извидниците го чистеа Скопје


Под мотото „Се грижам за Скопје“ Извидничко-поречанскиот одред „Галеб“ (ИПО Галеб) денеска во Скопје спроведе акција за чистење во соработка со ЈП „Паркови и зеленило“, Сојузот на извидници на Македонија и извидниците од Европа. Целта на акцијата е, посочуваат, да ги инспирираат жителите да направат добро и значајно дело за својот град и да придонесат …

Извидниците го чистеа Скопје Read More »

Цаца-Николовска и Сефер Тахири меѓу добитниците на наградата „13 Ноември“


Познати се годинешните добитници на традиционалната награда „13 Ноември“ на градот Скопје. Одборот за доделување на наградата ги избра добитниците од листата на кандидати на која имало 15 физички и правни лица. Одборот избра 12 добитници на наградата за 2018. година. Од областа на науката, наградата ја доби Маргарита Цаца-Николовска, а од областа на образованието …

Цаца-Николовска и Сефер Тахири меѓу добитниците на наградата „13 Ноември“ Read More »

Се роди павијанче, таткото главна дадилка


Мало павијанче се роди пред два дена во Зоолошката градина во Скопје. Од таму велат дека сè уште нема име бидејќи не се знае дали е машко или женско. Мајката не го испушта од вид, а таткото, несвојствено за овој вид мајмуни, е многу посветен и постојано го нишка, велат во Зоолошката. Ова е второ …

Се роди павијанче, таткото главна дадилка Read More »

Сè уште се бара решение за зградата кај Мајчин дом


Сè уште се преговара со сопственикот на земјиштето кај Мајчин дом. Градоначалникот Златко Марин вчера информираше дека се надева на позитивно решение, што ќе значи дека на парцелата нема да се гради деветкатница. Според него, мораториум за градење не е решение за вакви случаи, туку е само одолговлекување. Минатата недела општински инспектори ја стопираа изградбата …

Сè уште се бара решение за зградата кај Мајчин дом Read More »

И денес протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“


Жителите на Аеродром и за денеска најавија протест против изградбата на висококатница пред „Мајчин дом“. Протестот е најавен за во 17 часот. „Овие настани претставуваат спонтани граѓански собири, испровоцирани од поставувањето на градежната механизација и претварањето на тревникот во градилиште. Собирот е чист граѓански активизам, надпартиски, нема водач, нема единствен организатор – туку е поддржан …

И денес протест против изградбата на зграда пред „Мајчин дом“ Read More »

Скопје има можности за комбиниран вело-железнички јавен превоз


Град Скопје во соработка со Македонски железници – Транспорт, Македонски железници – Инфраструктура, здружението „Прв до врв“ и граѓанската иницијатива „На точак“ денеска ја промовира идејата за комбинирање на велосипедскиот и железничкиот сообраќај во иднина. Неколкумина велосипедисти со своите велосипеди се качија во воз на железничката станица во Лисиче и се возеа до железничката станица …

Скопје има можности за комбиниран вело-железнички јавен превоз Read More »

Град Скопје постави дигитални мерачи за брзина пред пет средни училишта


Поставени се дигитални мерачи на брзина пред средните училишта „Јосип Броз Тито“, „Панче Караѓозов“, „Здравко Цветковски, „Марија Кири Склодовска“ и „Боро Петрушевски“, со цел да се зголеми безбедноста во сообраќајот и да се намали бројот на сообраќајни незгоди, соопштија од Град Скопје. –  Немилиот настан што се случи пред два дена на булеварот „Србија“ потсетува дека нема гарантирана …

Град Скопје постави дигитални мерачи за брзина пред пет средни училишта Read More »

Поголема цевка ќе донесе вода на високите згради во Аеродром и Кисела Вода


Промена на водоводна цевка која ги поврзува општините Аеродром и Кисела Вода ќе го реши проблемот со водоснабдувањето на високите зони во овие општини. Градоначалникот Петре Шилегов и директорот на „Водовод и канализација“, Душко Весковски, вчера информираа дека прекините во водоснабдувањето во повисоките згради во овие делови од градот, особено во летниот период, ќе бидат …

Поголема цевка ќе донесе вода на високите згради во Аеродром и Кисела Вода Read More »

„Сити тур“ на ЈСП во зимска шема


Почнувајќи од сабота (15 септември, линијата „Сити тур“ во реализација на ЈСП Турс ќе сообраќа по нов (зимен) возен ред. Поаѓањата ќе бидат од Порта Македонија во два термина, односно во 11 и 13 часот, информираат ЈСП Скопје.

(Фотогалерија) Анима Мунди: Не купувајте, вдомете куче


Здружение за заштита на животните „Анима Мунди“ ги повикуваат лубителите на кучиња да не купуваат туку да ги вдомат  бездомните животни згрижени во “Вардариште”. „Наближуваш и слушаш пискотници. Гледаш огромна депонија и кутренца си роварат низ неа гладни, болни.  Влегуваш ( ако те пуштат!). Неизбежен контакт со вработените. Прво одиш на распит зошто си дошол. Секој бокс …

(Фотогалерија) Анима Мунди: Не купувајте, вдомете куче Read More »

Пожар кај Скопската обиколница, зафатена површина од пет хектари


Трева, грмушки, дрва и шупа на површина од пет хектари во околината на Скопската обиколница биле зафатени со пожарот што Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје го гаснела денеска од 12:48 до 18:30 часот. Според информациите од Противпожарната бригада, интевенирале со пет возила и 13 пожарникари.

Пуштена новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“


Првиот дел од новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во општина Бутел,  на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1.000 метри, е официјално отворен од вчера. Градоначалникот Петре Шилегов присуствуваше на отворањето и направи увид во ситуацијата на терен во пресрет на почетокот …

Пуштена новоизградената траса од булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ Read More »

Жицницата ќе работи и во вторник, превозот до Водно бесплатен


Жичницата на Водно во вторник ќе работи со вообичаено работно време и покрај тоа што станува збор за последен вторник во месецот, кога се врши редовен сервис на објектот. Од ЈСП Скопје велат дека одлучиле позитивно да одговорат на барањето на граѓаните жицницата „да не земе слободно“, затоа што станува збор за неработен ден (Богородица), поради …

Жицницата ќе работи и во вторник, превозот до Водно бесплатен Read More »

Почнува да се гради подземната сообраќајница кај „Рамстор“


Започнува изградбата на подземната сообраќајница зад Трговскиот центар „Рамстор“ во центарот на Скопје. Градежните активности од страна на компанијата „Лимак“ ќе траат шест години, поради што од утре (среда) ќе биде воведен привремен собраќаен режим. Ќе се изврши промена на трасата на линијата „9“, а ќе се дислоцира и една автобуска постојка. Од ЈСП Скопје …

Почнува да се гради подземната сообраќајница кај „Рамстор“ Read More »