Лифтовите во МРТ уште не работат, вработените пеш се качуваат до 22 кат


Од средината на јануари лифтовите во зградата на Македонската радио-телевизија не работат, кога беше поплавено приземјето, а според вработени во институциите сместени во зградата, некои од нив мора да се качуваат до 22 кат секој ден. Во маил што еден од вработените во зградата на МРТ го испрати до „Независен весник“ се вели дека  лифтовите …

Лифтовите во МРТ уште не работат, вработените пеш се качуваат до 22 кат Read More »

Министерството и невладината организација САНО обезбедуваат престој за роднините на повредените во сообраќајната несреќа


Министерството за здравство и невладината организација „САНО“ ги повикуваат роднините на сите повредени од тешката сообраќајна несреќа доколку немаат сместување во Скопје да се пријават за сместување во родителската куќа (која се наоѓа во близина на Министерството за здравство). Роднините треба само да се обратат на лекарите каде се сместени повредените, по што ќе им …

Министерството и невладината организација САНО обезбедуваат престој за роднините на повредените во сообраќајната несреќа Read More »

Град Скопје три години по техничкиот прием нема да дозволува прекопи на улиците


Град Скопје испрати допис до сите државни институции, претпријатија и поголеми компании во кој се наведени сите сообраќајници и објекти на кои се предвидени градежни активности во 2019 година, во кој ги потсетува дека по завршувањето на градежните работи на објектите нема да бидат дозволени попречни и надолжни прекопи на сообраќајницата во наредните три години, …

Град Скопје три години по техничкиот прием нема да дозволува прекопи на улиците Read More »

За скопјани милион евра субвенции за еколошко греење


Жителите на Скопје кои сакаат да се префрлат на еколошко греење и ќе изберат да го заменат стариот систем на цврсти горива со печки на пелети или инвертери, можат да добијат поддршка од Град Скопје. За печки на пелети граѓаните може да добијат субвенции и преку Министерството за економија. Досега се доделуваат субвенциите за купување …

За скопјани милион евра субвенции за еколошко греење Read More »

Викендот топло, од вторник заладување и пад на температурата


Претстојниот викенд ќе имаме топло време со температура до 17 степени, по што од вторник следува пад на температурата кога во утринските часови ќе биде под нулата, а дневната максимална ќе достигне до пет степени. Викендот времето ќе биде стабилно и суво со пониски утрински  температури, а дневните ќе бидат во пораст. По одделни котлини …

Викендот топло, од вторник заладување и пад на температурата Read More »

ЈСП Скопје: Автобусите тешко стигнуваат до Средно Водно поради лошо паркирани возила


Поради несовесни возачи, кои на патот до Средно Водно ги оставале возилата кај ќе стигнат, минатата сабота возилата на ЈСП Скопје кои сообраќаат од линиите 25, 25А и 25Б, многу доцнеле или воопшто не стигнале до таму. Од ЈСП Скопје информираат дека некои автобуси биле приморани патниците да ги оставаат на среде улица, а три …

ЈСП Скопје: Автобусите тешко стигнуваат до Средно Водно поради лошо паркирани возила Read More »

Град Скопје ќе формира јавно претпријатие за третман на уличните животни


Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска на прес-конференција соопшти дека донел одлука Град Скопје да почне постапка за формирање ново јавно претпријатие што ќе биде задолжено исклучиво за третман и за благосостојба на уличните животни. – Стационарот „Вардариште“ повеќе нема да биде во надлежност на ЈП „Комунална хигиена“, туку ќе добие еднаков приоритет со другите јавни …

Град Скопје ќе формира јавно претпријатие за третман на уличните животни Read More »

Скопје ќе добие Retail Park, отворањето планирано во јуни


Скопје за неколку месеци ќе добие свој Retail Park каде ќе бидат лоцирани познати модни брендови, како и продавници за техничка стока, покуќнина и мебел како што се „Нептун“, „Jysk“, „LC Waikiki“, „Sport Vision“, „KFC“, „Zegin“. Планирано е да има и супермаркет, банка, кафетерија, ресторан и игротека за деца, а предвиден е и паркинг простор …

Скопје ќе добие Retail Park, отворањето планирано во јуни Read More »

Над 50 отсто жители на Карпош задоволни од работата на Општината


Повеќе од половина од жителите на Карпош, 55 отсто, се задоволни од проектите кои досега ги реализирале градоначалникот Стефан Богоев и општинските власти, покажале резултатите од теренската анкета на агенцијата „Рејтинг“, спроведена за потребите на Општина Карпош, на репрезентативен примерок од 1.000 граѓани, постари од 18 години. Како најдобри, Карпошани ги оцениле проектите за обнова …

Над 50 отсто жители на Карпош задоволни од работата на Општината Read More »

Возач на ЈСП на скопјанец му врати паричник со цела плата


Скопјанецот Фериз Шабани си го добил назад паричникот полн со пари, кој го изгубил во автобус на ЈСП „Скопје“. Паричникот го нашол возачот Мирослав Деспотовиќ, кој веднаш го пријавил во внатрешната контрола на јавното претпријатие. Сопственикот Шабани бил веднаш контактиран, а парите и документите си ги добил назад уште истиот ден. „Пресреќен сум, плачев од …

Возач на ЈСП на скопјанец му врати паричник со цела плата Read More »

Скопје повторно најзагаден град во светот


Скопје утрово повторно се најде на врвот на листата на најзагадени градови во светот. Скопје според светското рангирање утрово се најде на врвот од листата со 266 ПМ 10 честички на метар кубен, а веднаш зад нас е Пакистан и Индија, додека сме во друштво и на Кина, Бангладеш, Казакстан, Косово и Непал.

На Скопскиот плоштад славениците оставиле 40 кубни метри ѓубре


Eкипите на „Комунална хигиена“ од Скопје, за време на ноќната и утринската смена денес, собрале и транспортирале речиси 40 кубни метри најразличен отпад од новогодишната населба „Винтерленд“, градскиот плоштад, улицата Македонија и Старата чаршија, информираше претпријатието. Секоја година, на први јануари, по завршувањето на новогодишната прослава, екипите на скопски Комуналец го собираат отпадот, го чистат и го метат градскиот …

На Скопскиот плоштад славениците оставиле 40 кубни метри ѓубре Read More »

Без струја и вода утре повеќе улици во Скопје


Без струја утре од 8:30 до 10 часот ќе останат корисниците од дел од улиците Студеничанска и „Јустинијан Први“. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје без струја од 8:30 до 15:30 часот ќе останат корисниците од дел од улицата „Христо Чернопеев“ и од 11 до 15 часот корисниците од …

Без струја и вода утре повеќе улици во Скопје Read More »

Зголемена цената за паркирање за вработените во Клинички, за пациентите останува иста


Советот на Град Скопје денеска ја усвои одлуката со која цената за месечно паркирање за вработените во Клиничкиот центар се зголемува на 800 денари, додека цената за паркирање за пациентите останува иста. Според градоначалникот Петре Шилегов, со ова се врши усогласување со цените што ги плаќаат граѓаните за услугите на ЈП „Градски паркинг“, а се …

Зголемена цената за паркирање за вработените во Клинички, за пациентите останува иста Read More »

Саем за невладини: Заедно до подобро општество


Волонтерската работа била и засекогаш ќе остане најдобриот начин за постигнување на активно граѓанство преку различни форми на вклучување на луѓето во изградбата на општеството. Во минатото волонтерството најмногу било нагласено во акциите за спасување, градење, и расчистување на просторот после временските непогоди. Денес волонтерството, како алутуристичка работа е препознаена како работа преку која не …

Саем за невладини: Заедно до подобро општество Read More »

Кисела Вода излегува на протести


Жителите на Кисела Вода од денеска излегуваат на протести. Се бара дислокација на Центарот за зависности, кој со години е горлива тема за властите во оваа скопска општина. Граѓаните се жалат дека центарот не ја исполнува својата цел, туку е дувло на зависници од дрога. Денешниот протест е закажан за 17 часот пред споменикот на …

Кисела Вода излегува на протести Read More »

Општина Центар поништи одобрение за катна гаража во центарот на Скопје


Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ, донесе Решение за огласување на ништовност, односно поништување на одобрение за градба на инвеститорот АНГО ДООЕЛ Скопје за објект од втора категорија со намена за Е2 Комунална субструктура – катна гаража на улицата „11 Октомври“. Инвеститорот, како што соопшти општина Центар, добил одобрение за градење на катната гаража на …

Општина Центар поништи одобрение за катна гаража во центарот на Скопје Read More »

Шилегов за „Независен“: Им се извинувам на граѓаните што играв на телефонот


Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов предизвика огромни реакции во јавноста откако протекоа снимки на кои се гледа дека игра игра на својот мобилен телефон додека во Собранието се расправа за загадувањето. Во интервју за „Независен весник“, кое ќе го објавиме во саботното издание на весникот, Шилегов признава дека оваа постапка е гаф и им се извинува …

Шилегов за „Независен“: Им се извинувам на граѓаните што играв на телефонот Read More »

Убавите куќи убаво горат во Дебар Маало


Сопственикот на кафеаната „Мечка“ во скопско Дебар Маало вчера беспомошно гледаше во остатоците од изгорениот објект. Едни работници ја оспособуваа струјата, а други се обидуваа да го отстранат изгореното дрво пред ресторанот, кое не се даваше и жилаво се трудеше да остане на местото. Од познатиот локал остана само конструкцијата. Во внатрешноста има само пепел. …

Убавите куќи убаво горат во Дебар Маало Read More »

(ВИДЕО) Шилегов си игра игрици на мобилен додека се дискутира за загадувањето


Во Собранието денеска имаше јавна расправа за справување со енормното загадување. Меѓу присутните беше и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов кој треба да говори кои мерки ќе ги преземе градот. Но, додека траеше расправата таткото на Скопје си играше игри на својот мобилен телефон, јавува ПресингТВ.