„Црвена јабука“ во сабота на Школка


Во рамки на фестивалот „Summerland” во Градски Парк, викендов ќе се одржат неколку интересни настани и музички перформанси. Вечерва, од 19.30 со „Готвиме со Бранко“, ќе има хуманитарно готвење за бездомните лица, а граѓаните кои сакаат да донираат, ќе може да донесат оброци. Од 21 часот, The music room ќе има тричасовен музички live сет- …

„Црвена јабука“ во сабота на Школка Read More »

Шимпанзото Коко се врати дома


  Познатото шимпанзо Коко кое 10 години се ресоцијализираше во Холандија повторно е во својот дом, во скопската Зоолошка градина. Коко пристигна во Скопје со уште три шимпанза – Мими, Роси и Хјасл со кои ќе го дели живеалиштето. На прес-конференција на која присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов, директорот на Зоолошката градина, Ѓорѓи Галетановски, дел од …

Шимпанзото Коко се врати дома Read More »

(Фото) Црвен крст обучува возачи правилно да укажат прва помош


Црвен крст бесплатно ќе ги обучува граѓаните за укажување прва помош. Кампањата под мотото „Твоето незнаење чини живот“ наменета за возачите ќе почне од 15 јули, а следува по направени анализи дека во голем број случаи граѓани, пред сѐ возачи, не знаат правилно да укажат прва помош во случај на сообраќајна несреќа. Од Црвениот крст …

(Фото) Црвен крст обучува возачи правилно да укажат прва помош Read More »

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар


Деветнаесет литри дожд на квадратен метар наврнаа до 17 часот во Крива Паланка, 14 во Виница, 12 во Берово, шест во Маврово, пет кај Зајчев рид во Скопје и во Лазарополе, четири во Ѓуриште, информира попладнево Управата за хидрометеоролошки работи. Во вечерните часови ќе се задржи променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и …

Во Крива Паланка наврнаа 19 литри дожд на квадратен метар Read More »

ПОЦ: Отстранет е проблемот со истечениот сертификат


Јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ информира дека го отстраниле техничкиот проблен со истечениот сертификаст на нивната вебстраница. „За да обезбедиме целосна безбедност на податоците на нашите корисници, веднаш по нотификацијата за истечениот сертификат, од 14:00 до 16:30 часот, ја ставивме вон функција новата веб страна. Новата веб страница сега е повторно во функција и …

ПОЦ: Отстранет е проблемот со истечениот сертификат Read More »

ПОЦ ја промовираше новата веб-платформа, но им истече сертификатот за безбедност


Истиот момент кога директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар ја промовираше новата веб-страница преку која корисниците ќе можат да плаќаат за услугите онлајн, нивната веб-страница покажа дека сертификатот за безбедност е истечен и дека корисниците влегуваат на неа на свој ризик. Уверуваа дека податоците кои корисникот ќе ги внесе при регистрација на страницата се …

ПОЦ ја промовираше новата веб-платформа, но им истече сертификатот за безбедност Read More »

Мајмунот Коко се врати дома, со него уште три шимпанза


  Мајмунот Коко се врати во скопската Зоолошка градина, откако 10 години беше на ресоцијализација во Холандија. Со него дојдоа уште три шимпанза. „Со стручен тим од AAP Animal Advocasy and Protection- организација која спасува илјадници животни и каде што престојуваа Коко, Мими, Роси и Хјасл, денеска рано наутро, шимпанзата беа пренесени во новото живеалиште. …

Мајмунот Коко се врати дома, со него уште три шимпанза Read More »

(ВИДЕО) Сите услуги на ПОЦ достапни преку веб-платформа


ЈП ПОЦ на своите корисници им овозможи он-лајн склучување и продолжување договор за повластена паркинг-карта и нивна достава до дома, плаќање услуга за паркинг, најава на гости и др. „Отсега граѓаните нема повеќе да мора да доаѓаат во просториите на претпријатието бидејќи сите услуги ќе им бидат достапни со само еден клик, од кој и …

(ВИДЕО) Сите услуги на ПОЦ достапни преку веб-платформа Read More »

ЈСП вози по летен режим, граѓани се жалат


Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ возат по летен режим, со редукција на автобуси, но граѓаните на Скопје се жалаат дека оние што ќе дојдат се преполни или често и не доаѓаат на постојките, иако се најавени на електронскиот систем за известување. Дополнително, со реконструкцијата на улиците и на мостовите во Скопје се прави метеж …

ЈСП вози по летен режим, граѓани се жалат Read More »

Шест нови хибридни автомобили за градската администрација


Град Скопје за потребите на градската администрација набави шест нови хибридни автомобили од марката „тојота јарис“ во вкупен износ од 6,3 милиони денари со вклучен ДДВ. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешната прес-конференција соопшти дека со тоа се обновува застарениот возен парк на градската администрација. – Последната набавка на возила била изведена во 2012 година …

Шест нови хибридни автомобили за градската администрација Read More »

Шилегов: Тротинетот го користам одвреме-навреме, тоа е безбедно превозно средство


Градот Скопје ќе продолжи со субвенции за еколошки возила, како што беше последното за електрични тротинети, а градоначалникот ги охрабрува да го возат ова превозно средство затоа што било многу безбедно. „Тротинетот ми е тука паркиран во влезот на канцелариите. Го користам одвреме-навреме и ќе продолжиме со таквите акции, а понатаму ќе обезбедиме тротинети и …

Шилегов: Тротинетот го користам одвреме-навреме, тоа е безбедно превозно средство Read More »

(Фото) Градот Скопје набави шест нови хибридни возила


Градската администрација во Скопје од денеска ќе вози хибридни возила, кои помалку го загадуваат воздухот, со цел да се придонесе кон поздрава животна средина. „Градот и градската администрација ќе бидат пример, односно стимулатор на еколошки начин на живеење. Имено, Градот Скопје за потребите на градската администрација, набави шест нови хибридни автомобили од макрата „тојота јарис“ …

(Фото) Градот Скопје набави шест нови хибридни возила Read More »

Ќе издржиме 40 дена, или мостот „Гоце Делчев“ ќе падне


Градежните работи кај мостот „Гоце Делчев“ ќе се одвиваат во наредните 40 дена. Станува збор за дилатација што не е извршена повеќе од 13 години и таму ќе има посебен сообраќаен режим, најави денеска скопскиот градоначалник Петре Шилегов. – Ќе треба да издржиме тие 40 дена, да имаме сообраќаен метеж или ќе падне мостот „Гоце …

Ќе издржиме 40 дена, или мостот „Гоце Делчев“ ќе падне Read More »

Во четврток петто прскање против комарци во Скопје


На подрачјето на градот Скопје во четврток ќе се врши авионска и терестрична дезинсекција против ларви од комарци. -Авионската дезинсекција против ларви од комарци на подрачјето на Скопје ќе се одвива во четврток во раните утрински часови, а во текот на денот, ќе се изврши и терестрична дезинсекција, информираат од Град Скопје. Доколку временските услови …

Во четврток петто прскање против комарци во Скопје Read More »

Дебармаалци бараат дислоцирање на фестивалот „Самрленд“


Жителите на Дебар Маало бараат дислокација на летниот фестивал „Самрлед“, кој се одржува во Градскиот парк на Школка. Тие веќе се организираат и потпишуваат петиција што ќе ја достават до надлежните во Град Скопје, кои се и организатори на фестивалот. Дебармаалци велат дека не се против да се одржуваат забавни манифестации, но овој пат се …

Дебармаалци бараат дислоцирање на фестивалот „Самрленд“ Read More »

Зоолошката градина се опреми со нови електрични возила


Зоолошка градина Скопје се опреми со нови електрични возила. Електричните мотори ќе ја олеснат работата и движењето на зоо-негувателите низ градината. Во иднина, ќе добиеме и електрични тротинети, а се планира целиот возен парк во Скопје Зоо да се обнови со возила на струја со цел да ја зачуваме животната средина и да ги мотивираме …

Зоолошката градина се опреми со нови електрични возила Read More »

Привремен сообраќаен режим на мостот „Гоце Делчев“


Град Скопје ги информира граѓаните дека од утре (09.07.2019 година, вторник), поради градежни активности за реализација на проектот „Реконструкција на дилатации на мост Гоце Делчев во двата правци“, на дел од бул. Гоце Делчев, ќе биде воведен привремен сообраќаен режим, што фазно ќе го опфати потегот од крстосницата со булеварот Свети Климент Охридски до крстосницата …

Привремен сообраќаен режим на мостот „Гоце Делчев“ Read More »

Попладне дожд и грмежи, од задутре намалување на температурите


Локална појава на пороен дожд и грмежи ќе има денеска во попладневните часови, а ќе има услови и за изолирана појава на град и засилен ветер, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Времето утре ќе се задржи сончево и топло време. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а ќе има …

Попладне дожд и грмежи, од задутре намалување на температурите Read More »

На Илинденскиот марш ќе јаваат 20 коњаници


  Дваесет коњаници се избрани на конкурсот за пријавување учесници на традиционалниот Илинденски марш што оваа година ќе се одржи по 41.пат, под покровителство и финансиска поддршка од Општина Аеродром и Град Скопје. Коњаниците наскоро ќе почнат интензивни подготовки покрај кејот на реката Вардар. Коњаничкиот марш како и секоја година ќе стартува на 27 јули …

На Илинденскиот марш ќе јаваат 20 коњаници Read More »

За една недела санкционирани 292 непрописно паркирани возила во Општина Центар


ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција – Скопје минатата недела санкционираа 292 непрописно паркирани возила што го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. – Во периодот од 1-ви до 8-ми јули годинава со помош на специјалните возила „пајак“ на ЈП ПОЦ отстранети се 147 непрописно паркирани возила, од кои …

За една недела санкционирани 292 непрописно паркирани возила во Општина Центар Read More »