Тестирање со брзи антигенски тестови од денеска на шест пункта во Скопје


Министерството за здравство информира дека од денеска на шест пункта во Скопје се врши тестирање со брзи антигенски тестови. Тестирањата се вршат во поликлиниките „Ѓорче Петров“,  „Чаир“, „Ченто“, „Бит Пазар“, „Јане Сандански“ и „Млин Балкан“. – Овие тестови се за детектирање на коронавирусот, а не на антителата. Резултатите од брзиот тест се добиваат за 10 …

Тестирање со брзи антигенски тестови од денеска на шест пункта во Скопје Read More »

Жителите на Чаир и на Бутел предадоа 427 стари нееколошки печки


Жителите на општините Чаир и Бутел што аплицираа за субвенции за набавка на клима инвертери, викендов ги предаваа своите стари печки на дрва или на нафта во дворот на средното училиште „Зеф Љуш Марку“. Во акцијата беа предадени 427 печки. Изминатите викенди, вакви акции за предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена …

Жителите на Чаир и на Бутел предадоа 427 стари нееколошки печки Read More »

Аеродром со 1.120 активни случаи, Гази Баба, Карпош и Центар близу 1.000


Во Скопје има 7.114 активно заболени од Ковид-19. Според општини преничи Аеродром со 1.120, потоа Карпош со 979, па Гази Баба – 970 и Центар со 934. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) Чаир – 424 Гази Баба – 970 …

Аеродром со 1.120 активни случаи, Гази Баба, Карпош и Центар близу 1.000 Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Место новогодишно украсување да се купат лаптопи за ученици


Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара наместо да се потрошат планираните 200 илјади евра за новогодишно украсување на градот, градоначалникот Петре Шилегов да ги донира за купување на лаптоп уреди за учениците. -На расипничкото и безобѕирно трошење на парите на скопјани треба да се стави крај. Имено во деновите кога градот Скопје е …

ВМРО-ДПМНЕ: Место новогодишно украсување да се купат лаптопи за ученици Read More »

Привршува изградбата на паркот „Бојмија“ во Општина Аеродром


Привршува изградбата на  прекрасниот парк „Бојмија“ лоциран во населбата Острово, во непосредна близина на училиштето „Браќа Миладиновци“. По повеќе од 30 години, аеродромци ќе уживаат во новиот современ урбан парк, кој се протега на површина од 5.500 метри квадратни, изјави градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, кој денеска изврши увид во градежните работи. Во паркот …

Привршува изградбата на паркот „Бојмија“ во Општина Аеродром Read More »

Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала готова во 2021 година


Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, очекува следната концертна сезона Универзалната сала да биде готова за одржување на концерти. Пред започнување на реконструкција на Универзалната сала, Шилегов истакна дека во текот на 2021 година Универзална сала, во еден нов сјај ќе им се врати на скопјани и ќе продолжи да биде култно место, каде што …

Шилегов: Реконструкцијата на Универзална сала готова во 2021 година Read More »

Ставија асфалт на „Васил Ѓоргов“, не поминаа ни два дена, пак ја прекопаа


Неколку дена по завршување на комплетната реконструкција на улицата „Васил Ѓоргов“ во центарот на Скопје, повторно е раскопана, веројатно заради некоја подземна инсталација. Градоначалникот Петре Шилегов, неколкупати порано ветуваше дека кога некоја улица ќе биде реконструирана сите компании кои треба да постават подземни инсталации ќе бидат известени, за тоа да го направат пред асфалтирањето, а …

Ставија асфалт на „Васил Ѓоргов“, не поминаа ни два дена, пак ја прекопаа Read More »

За задушница зголемен број автобуси што одат до гробиштата „Бител“


Град Скопје информира дека и утре, како и денеска кон гробиштата „Бутел“ ќе сообраќаат повеќе автобуси, за да можат граѓаните да стигнат без метеж и безбедно. Имено, поради верскиот празник Задушница, и во сабота , на редовните линии 59 (Карпош 3-Кучевишка бара-Гробишта „Бутел“), 59А (Ново Лисиче-Гробишта „Бутел“) и 59Б (Кисела Вода-Гробишта „Бутел“) ќе сообраќаат дополнителен …

За задушница зголемен број автобуси што одат до гробиштата „Бител“ Read More »

Аеродром со повеќе од 1.000 заразени е на врвот од скопските општини


  Со денешните 569 новозаразени во Скопје, неколку општини имаат всок број активно заболени од Ковид-19, но Аеродром продолжува да биде скопска општина со најмногу болни. Имено, во Аеродром има 1.021 активен случај со Ковид-19. Следуваат Карпош со 892, па Центар со 848, а Гази Баба има 847. Кисела Вода и Ѓорче Петров имаат по …

Аеродром со повеќе од 1.000 заразени е на врвот од скопските општини Read More »

Воздухот во октомври бил загаден речиси исто колку лани, засега планот за чист воздух нема ефект


Новата мерна станица во Гевгелија, како и тие во Битола, Тетово и Куманово се единствените, од вкупно 19 мерни места кои ги мерат сите шест полутанти и даваат целосна слика за состојбата со загадувањето на воздухот во овие градови. Иако сезоната на аерозагадувањето зема залет, граѓаните сè уште секаде немаат точни и навремени податоци за …

Воздухот во октомври бил загаден речиси исто колку лани, засега планот за чист воздух нема ефект Read More »

Директорот на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје позитивен на коронавирус


Директорот на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, Душко Весковски, објави дека е позитивен на коронавирус. „Само што го добив позитивниот тест на Ковид-19. Се чувствувам добро и во моментот имам лесни симптоми. Момент на едно невнимание може да биде поразителен за сите нас! Им благодарам на здравствените работници за натчовечките напори што ги прават …

Директорот на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје позитивен на коронавирус Read More »

Вардариште ги „труе“ Лисиче и Ново Лисиче, но за санација се потребни 26 милиони евра


Градоначалникот на Град Скопје денеска истакна дека Вардариште генерира и смрдеа и загаденост во скопските населби Лисиче и Ново Лисиче, посочувајќи дека за санација на депонијата се потребни 26 милиони евра. Тој, одговарајќи на новинарско прашање околу сериозноста на проблемот со реата и загаденоста во Лисиче и Ново Лисиче, со кој се соочуваат жителите, рече …

Вардариште ги „труе“ Лисиче и Ново Лисиче, но за санација се потребни 26 милиони евра Read More »

Шилегов: Инсистирам да имаме дефиниција на работното место пожарникар


Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска истакна дека е потребно системско решение за пожарникарите и изедначување на професијата пожарникар на ниво на цела држава. – Јас инсистирам сега да имаме дефиниција на работното место пожарникар. Тоа во моментов законски го немаме и токму заради тоа се различните диспаритети и токму заради тоа се различните …

Шилегов: Инсистирам да имаме дефиниција на работното место пожарникар Read More »

Се уредува зелена површина во Аеродром


Денеска започнува уредувањето  на  последната од вкупно четирите локации кои се дел од иницијативата на Центарот за иновации Скопје Лаб, со чија помош Градот Скопје директно ги вклучува граѓаните во редизајнирањето на постојните зелени површини согласно со нивните потреби за одмор, релаксација, дружење и сл. – Станува збор за  редизајн на постојна зелена површина од …

Се уредува зелена површина во Аеродром Read More »

Град Скопје: На пожарникарите им е понуден нов правилник за плата, дијалогот продолжува наредната среда


Претставници на скопските пожарникари денеска на средба со претставници од Градот Скопје и Владата го продолжија социјалниот дијалог за решавање на настанатиот проблем и наоѓање нови решенија за нивните синдикални барања.На состанокот, како што соопшти Град Скопје, на пожарникарите им бил понуден нов правилник за плата и е договорено социјалниот дијалог да продолжи наредната среда. …

Град Скопје: На пожарникарите им е понуден нов правилник за плата, дијалогот продолжува наредната среда Read More »

Општина Центар поднесе кривична пријава против управителот на кафе барот „Интермецо“


Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, денеска во Основното јавно обвинителство (ОЈО) ја поднесе кривичната пријава против Димитрије Јовановиќ, управител на Друштво за угостителство, трговија и услуги „Фор Фингерс“ ДОО Скопје и овластено лице на подружница 1 „Интермецо“ Скопје. Кривичната пријава против Јовановиќ е поднесена согласно членот 389 од Кривичниот законик, односно за сторено кривично …

Општина Центар поднесе кривична пријава против управителот на кафе барот „Интермецо“ Read More »

Реставрирана улицата „Битпазарска“ и 39 излози на дуќани во Старата чаршија


Со поддршка од Европската унија и Светска банка преку проектот „Разубавување на Старата чаршија“  реставрирана е улицата „Битпазарска“ и излозите на 39 дуќани без притоа да се наруши автентичноста на чаршијата. Во рамки на проектот заменети се прозорците и вратите на дуќаните, реставрирана е калдрмата на улицата „Битпазарска“, а поставена е и туристичка патна сигнализација …

Реставрирана улицата „Битпазарска“ и 39 излози на дуќани во Старата чаршија Read More »

Улица „Бојмија“ во населба Острово станува еднонасочна


Деновиве се поставува хоризонтална и вертикална сигнализација за воведување еднонасочен режим на улицата „Бојмија“ во населбата Острово, зад Трговскиот центар „Скопјанка“, во правец кон Железничката станица. „Воведувањето на новиот сообраќаен режим ќе придонесе да се намали сообраќајниот метеж, а со тоа да се зголеми и безбедноста на пешаците“, изјави градоначалникот Златко Марин.  Од идната недела …

Улица „Бојмија“ во населба Острово станува еднонасочна Read More »

Делови од Кисела Вода, Сарај и Центар утре без струја


Без електрична енергија утре ќе бидат дел од корисниците во општините Кисела Вода, Сарај и Центар. Како што соопшти РЦУК, по претходно известување од ЕВН Македонија АД, утре без струја ќе бидат корисниците во населба Драчево: улицата „Иван Хаџи Николов“ непарните бр. 109, 101, 103, се до бројот 141, во Кисела Вода од 08:30 до …

Делови од Кисела Вода, Сарај и Центар утре без струја Read More »