Град Скопје му додели 20 илјади денари на првото бебе што се роди во 2021


Првото родено бебе во 2021 година во Скопје е машко, тешко е 3 650 грама и е долго 51 сантиметар. Новороденчето е родено во 00:01 часот, мајка на бебето е скопјанката Бојана Смилеска, а ова е нејзино второ дете. Првото родено бебе, поради протоколите за корона вирусот денеска на Клиниката за гинекологија го посети само …

Град Скопје му додели 20 илјади денари на првото бебе што се роди во 2021 Read More »

Известување од ЈП Водовод и канализација за работењето по Нова Година


Водовод и канализација – Скопје во пресрет на новогодишните празници ги известува корисниците дека на 2 јануари шалтерите за наплата во Дирекцијата на претпријатието и наплатниот пункт во Сарај нема да работат. За евентуални потреби граѓаните треба да се јават на бројот 02/3073 010, или да пратат мејл на [email protected].  -Информирајте се на www.vodovod-skopje.com.mk и …

Известување од ЈП Водовод и канализација за работењето по Нова Година Read More »

Град Скопје ќе даде помош од три милиони денари на настраданите од катастрофалните земјотреси во Хрватска


Два милиона за Петриње и еден милион денари за Загреб е сумата која Град Скопје ќе ја испрати како помош за настраданите од катастрофалните земјотреси во овие два града во Хрватска во кои има човечки жртви и се повредени повеќе лица. Од Град Скопје информираат дека Одлуката за давање помош, Советот ја донел на денешната …

Град Скопје ќе даде помош од три милиони денари на настраданите од катастрофалните земјотреси во Хрватска Read More »

Продолжен годишниот студентски билет за јавен градски превоз


Со цел избегнување на поголеми групирања и турканици, годишниот студентски билет за бесплатно користење на јавниот градски превоз е продолжен до крајот на февруари следната година, информираат од ЈСП. Оваа одлука е донесена по барање на Универзитетското студентско собрание за продолжување на рокот со оглед на актуелната ситуација со Ковид-19, односно поради потешкотиите при обезбедување …

Продолжен годишниот студентски билет за јавен градски превоз Read More »

Еко-играчки и дидактички материјали за градинките во Карпош


  Играчки изработени од еко – материјали и нови дидактички материјали добија сите градинки на територија на Карпош. Станува збор за опрема која допoлнително придонесува за развој на когнитивните вештини кај најмладите, полесно да спознаваат појави и процеси. Исто така, новите играчки ја подобруваат моториката кај нив и ги поттикнуваат младите на двонасочна комуникација. Играчките …

Еко-играчки и дидактички материјали за градинките во Карпош Read More »

Во Центар бесплатен паркинг за новогодишните и божиќните празници


Бесплатен ќе биде паркингот за време на божиќните празници на сите отворени и затворени паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на општина Центар. -По повод претстојните новогодишни празници Ве известуваме дека на 31.12.2020 година (четврток) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15:00 часот, катната гаража до …

Во Центар бесплатен паркинг за новогодишните и божиќните празници Read More »

Јавниот превоз во Скопје на 1 јануари по неделен возен ред


Јавниот превоз во петок, 1 јануари, ќе се одвива по неделниот возен ред, при што првите вклучувања на возилата ќе бидат подоцна од вообичаеното, соопшти денеска Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Сите билетарници и центри за персонализација утре ќе работат до 17 часот. Во петок билетарниците нема да работат, а во сабота ќе работат вообичаено. Од …

Јавниот превоз во Скопје на 1 јануари по неделен возен ред Read More »

Двајца ученици избркани од средното „Владо Тасевски“ поради сексуални навреди кон професорка


Скандалозни сексуални навреди упатени од ученик кон професорка, доведоа до бркање на две млади момчиња од средното скопско училиште Владо Тасевски – ПТТ . Еден од учениците, незадоволен што треба да вклучи камера при испрашување, почнува да упатува навреди кон професорка, која пак решава да му стави единица за полугодие и да го пријави случајот …

Двајца ученици избркани од средното „Владо Тасевски“ поради сексуални навреди кон професорка Read More »

Новогодишни пакетчиња од Град Скопје за социјално ранливи категории деца


Со желба за многу среќа и здравје во 2021 година, Град Скопје додели пакетчиња за социјално ранливи категории деца од институции кои традиционално ги помага. – Во пресрет на новогодишните празници, 250 деца добија новогодишни пакетчиња од Град Скопје. Сто пакетчиња им беа доделени на децата од Дневен центар за деца на улица, а 49 …

Новогодишни пакетчиња од Град Скопје за социјално ранливи категории деца Read More »

Антикорупциска: Во комисиите за планот Буњаковец 2 има и луѓе кои се сопственици на земјиштето. Општина Центар мора да ги замени


Државната комисија за спречување на корупцијата на денешната седница донесе одлука со која му укажува на Советот на Општина Центар да го укине донесениот заклучок и да донесе нов заклучок за членовите на комисиите, кои работат на изборот на идејното урбанистичко решение за Буњаковец 2, односно локацијата на фабриката „Треска“. Предметот, како што посочи претседателката …

Антикорупциска: Во комисиите за планот Буњаковец 2 има и луѓе кои се сопственици на земјиштето. Општина Центар мора да ги замени Read More »

Зоолошката градина Скопје на прагот да стане членка на ЕАЗА


Изминатите две и пол години, Скопје ЗОО доби нов лик, нови животни и многу новитети. Стана најпосетената институција во државата за 2019 и 2020, а на прагот сме да бидеме членка и на Европска Асоцијација на акваируми и зоолошки (ЕАЗА), информираат од Зоолошката градина Скопје во нивниот отчет „Две и пол години Европска зоолошка“. Во …

Зоолошката градина Скопје на прагот да стане членка на ЕАЗА Read More »

Санкционирани 187 непрописно паркирани во Општина Центар минатата недела


Минатата недела, на територијата на Општина Центар, се санкционирани 187 непрописно паркирани возила, информираат од ЈП Паркинзи на Општина Центар. Како што стои во соопштението, во периодот од 21 до 27 декември 2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“, се отстранети 102 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“, санкционирани се …

Санкционирани 187 непрописно паркирани во Општина Центар минатата недела Read More »

Украдени новзасадени дрвја на бул „Христијан Тодоровски – Карпош“


Изминативе денови се украдени повеќе од 30 дрвја покрај новоизградениот булевар „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел. Станува збор за садници кои се засадени во рамки на акцијата за садење над 15.000 листопадни и зимзелени садници, грмушки, перени и топијари оваа есен во Скопје. Како што соопштија од град Скопје, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ја …

Украдени новзасадени дрвја на бул „Христијан Тодоровски – Карпош“ Read More »

Со пари од Светска банка ќе се реконструираат улици во Карпош


Граѓаните од четирите улици во Карпош 1 и Карпош 2 „Иван Аговски“, „Гиго Михајловски“, „Мирка Гинова“ и „Шекспирова“ кои ќе бидат реконструирани со средства од Светска банка го прифатија овој проект и го оценија како позитивен и неопходен. Ова е ефектот од денешната јавна расправа која се одржа преку ZOOM платформата на која карпошани од …

Со пари од Светска банка ќе се реконструираат улици во Карпош Read More »

Предновогодишна „ЗОО Бајка” за најмалите


 Зоолошката градина во Скопје трета година по ред во пресрет на Новата година им приреди предновогодишна бајка за најмалите. Децата имаа можност да уживаат во детска претстава, и да добијаат неколку бесплатни подароци. Портпаролката на Зоолошката градина, Тина Мицковска истакна дека и оваа година се потрудиле да им приредат добра забава на најмалите со почитување …

Предновогодишна „ЗОО Бајка” за најмалите Read More »

Паркирањето во Центар на 31 декември ќе се наплаќа само до 15 часот


По повод претстојните новогодишни празници на 31.12.2020 година (четврток) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во Дирекцијата на претпријатието ќе работи до 15 часот. Традиционално токму на 31 декмеври сите сакаме да бидеме …

Паркирањето во Центар на 31 декември ќе се наплаќа само до 15 часот Read More »

(Видео) Шилегов со големи планови за 2021 година – од трамвај до смарт сити


Градоначалникот Шилегов, на сите свои сограѓани им упати честитка за Новата 2021 година во која им пожели да им биде исполнета со многубројни моменти на среќа и благосостојба, како и здравје за нив заи нивните најмили, и им порача да ја дочекаат во празнично расположение во кругот на нивните најблиски. – Зад нас е уште …

(Видео) Шилегов со големи планови за 2021 година – од трамвај до смарт сити Read More »

Се прави вториот зелен покрив во Скопје


Активностите за изградба на вториот зелен покрив во Скопје се интензивирани независно од претстојните празници и  скопјани ќе го добијат во април идната година. Градоначалникот Петре Шилегов соопшти дека целта на проектот е заштита на животната средина, создавање на подобро место на живеење и подобар квалитет на живот. Според проектот, на површина од речиси 400 …

Се прави вториот зелен покрив во Скопје Read More »

„Новогодишна Зоо Бајка“ во Скопје


Традиционално трета година по ред во Зоолошката градина во Скопје ќе се одржува „Новогодишна Зоо Бајка“. Во пресрет на Нова година, најмалите ќе имаат можност да уживаат во детска претстава, а потоа и во доаѓање на Дедо Мраз со волшебното вовче. Сите деца ќе добијат подароци и пакетчиња, а влезот за настанот е 80 денари. …

„Новогодишна Зоо Бајка“ во Скопје Read More »

Дедо Мраз однесе пакетчиња кај децата на Детската клиника


Дедо Мраз денеска им однесе пакетчиња на децата кои се хоспитализирани на Детската клиника во Скопје. Во изненадувањето учествуваа и скопските пожарникари, кои во 9:00 часот ги вклучија сирените во кругот на клиниката и го најавија доаѓањето на Дедо Мраз. Поради пандемијата со ковид-19, наместо да влегува во Клиниката, Дедо Мраз ги однесе пакетчињата преку …

Дедо Мраз однесе пакетчиња кај децата на Детската клиника Read More »