Зоолошката градина Скопје на прагот да стане членка на ЕАЗА


Изминатите две и пол години, Скопје ЗОО доби нов лик, нови животни и многу новитети. Стана најпосетената институција во државата за 2019 и 2020, а на прагот сме да бидеме членка и на Европска Асоцијација на акваируми и зоолошки (ЕАЗА), информираат од Зоолошката градина Скопје во нивниот отчет „Две и пол години Европска зоолошка“. Во …

Зоолошката градина Скопје на прагот да стане членка на ЕАЗА Read More »

Санкционирани 187 непрописно паркирани во Општина Центар минатата недела


Минатата недела, на територијата на Општина Центар, се санкционирани 187 непрописно паркирани возила, информираат од ЈП Паркинзи на Општина Центар. Како што стои во соопштението, во периодот од 21 до 27 декември 2020 година, со помош на специјалните возила „Пајак“, се отстранети 102 непрописно паркирани возила, а со поставување на механичко средство „Блокатор“, санкционирани се …

Санкционирани 187 непрописно паркирани во Општина Центар минатата недела Read More »

Украдени новзасадени дрвја на бул „Христијан Тодоровски – Карпош“


Изминативе денови се украдени повеќе од 30 дрвја покрај новоизградениот булевар „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел. Станува збор за садници кои се засадени во рамки на акцијата за садење над 15.000 листопадни и зимзелени садници, грмушки, перени и топијари оваа есен во Скопје. Како што соопштија од град Скопје, екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ја …

Украдени новзасадени дрвја на бул „Христијан Тодоровски – Карпош“ Read More »

Со пари од Светска банка ќе се реконструираат улици во Карпош


Граѓаните од четирите улици во Карпош 1 и Карпош 2 „Иван Аговски“, „Гиго Михајловски“, „Мирка Гинова“ и „Шекспирова“ кои ќе бидат реконструирани со средства од Светска банка го прифатија овој проект и го оценија како позитивен и неопходен. Ова е ефектот од денешната јавна расправа која се одржа преку ZOOM платформата на која карпошани од …

Со пари од Светска банка ќе се реконструираат улици во Карпош Read More »

Предновогодишна „ЗОО Бајка” за најмалите


 Зоолошката градина во Скопје трета година по ред во пресрет на Новата година им приреди предновогодишна бајка за најмалите. Децата имаа можност да уживаат во детска претстава, и да добијаат неколку бесплатни подароци. Портпаролката на Зоолошката градина, Тина Мицковска истакна дека и оваа година се потрудиле да им приредат добра забава на најмалите со почитување …

Предновогодишна „ЗОО Бајка” за најмалите Read More »

Паркирањето во Центар на 31 декември ќе се наплаќа само до 15 часот


По повод претстојните новогодишни празници на 31.12.2020 година (четврток) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во Дирекцијата на претпријатието ќе работи до 15 часот. Традиционално токму на 31 декмеври сите сакаме да бидеме …

Паркирањето во Центар на 31 декември ќе се наплаќа само до 15 часот Read More »

(Видео) Шилегов со големи планови за 2021 година – од трамвај до смарт сити


Градоначалникот Шилегов, на сите свои сограѓани им упати честитка за Новата 2021 година во која им пожели да им биде исполнета со многубројни моменти на среќа и благосостојба, како и здравје за нив заи нивните најмили, и им порача да ја дочекаат во празнично расположение во кругот на нивните најблиски. – Зад нас е уште …

(Видео) Шилегов со големи планови за 2021 година – од трамвај до смарт сити Read More »

Се прави вториот зелен покрив во Скопје


Активностите за изградба на вториот зелен покрив во Скопје се интензивирани независно од претстојните празници и  скопјани ќе го добијат во април идната година. Градоначалникот Петре Шилегов соопшти дека целта на проектот е заштита на животната средина, создавање на подобро место на живеење и подобар квалитет на живот. Според проектот, на површина од речиси 400 …

Се прави вториот зелен покрив во Скопје Read More »

„Новогодишна Зоо Бајка“ во Скопје


Традиционално трета година по ред во Зоолошката градина во Скопје ќе се одржува „Новогодишна Зоо Бајка“. Во пресрет на Нова година, најмалите ќе имаат можност да уживаат во детска претстава, а потоа и во доаѓање на Дедо Мраз со волшебното вовче. Сите деца ќе добијат подароци и пакетчиња, а влезот за настанот е 80 денари. …

„Новогодишна Зоо Бајка“ во Скопје Read More »

Дедо Мраз однесе пакетчиња кај децата на Детската клиника


Дедо Мраз денеска им однесе пакетчиња на децата кои се хоспитализирани на Детската клиника во Скопје. Во изненадувањето учествуваа и скопските пожарникари, кои во 9:00 часот ги вклучија сирените во кругот на клиниката и го најавија доаѓањето на Дедо Мраз. Поради пандемијата со ковид-19, наместо да влегува во Клиниката, Дедо Мраз ги однесе пакетчињата преку …

Дедо Мраз однесе пакетчиња кај децата на Детската клиника Read More »

За утре поместена „Новогодишната Зоо Бајка“ во Скопје Зоо 


Традиционално, трета година по ред во Зоолошката градина во Скопје се одржува настанот „Новогодишна Зоо Бајка“. Во пресрет на Нова година, најмалите ќе имаат можност да уживаат во детска претстава, а потоа и доаѓање на Дедо Мраз со волшебното вовче.  Сите деца ќе добијат подароци и пакетчиња, а влезот за настанот е 80 денари. Настанот …

За утре поместена „Новогодишната Зоо Бајка“ во Скопје Зоо  Read More »

Скопје ги награди најдобриот пожарникар, полициски службеник  и крводарител за 2020 година


Градоначалникот Шилегов ги додели наградите на најдобриот пожарникар, полициски службеник  и крводарител во Скопје за 2020 година. – Скопје е град на солидарноста и ние ја чуваме таа традиција, а хуманоста и солидарноста стана дел од нашите животи, од начинот на живеење на  скопјани. Во овие тешки времиња, особено тешки животни услови и ситуации предизвикани …

Скопје ги награди најдобриот пожарникар, полициски службеник  и крводарител за 2020 година Read More »

Шилегов: Казнет е „Тик ток фраерот” што возеше по вело-патеката


„Тик ток фраерот” што возеше по вело-патеката на „8-ми Септември“, идентификуван, казнет од страна на МВР, казнет од Град Скопје, возилото времено одземено …“-соопшти градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, вечерва на Фејсбук. Инаку, на Фејсбук страницата На точак, беше објавено видео од извесен Адриан, кој во најголем метеж на „Партизанска“ и бил „8 Септември“ во …

Шилегов: Казнет е „Тик ток фраерот” што возеше по вело-патеката Read More »

Утре и задутре без струја дел од корисниците во Бутел, Ѓорче Петров и Центар


Утре и задутре без снабдување со електрична енергија ќе останат дел  од корисниците во општините Бутел, Ѓорче Петров и Центар, информираат од РЦУК Скопје. Без струја утре, во периодот од 10:00 до 12:00 часот, ќе останат корисниците од ул. „Бутелска“ во општина Бутел. Во  понеделник пак без електрична енергија во периодот од 09:00 до 15:00 …

Утре и задутре без струја дел од корисниците во Бутел, Ѓорче Петров и Центар Read More »

Во Визбегово ќе се исчисти депонија голема колку 10 фудбалски терени


Градот Скопје денеска почна голема акција за расчистување на дивата депонија во Визбегово, која претставува повеќедецениски еколошки проблем за Скопје, а особено за жителите на околните општини Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево. Од оваа депонија која се протега на површина од 10 хектари (околу 10 фудбалски игралишта) ќе бидат расчистени околу 50.000 кубни метри …

Во Визбегово ќе се исчисти депонија голема колку 10 фудбалски терени Read More »

(Во живо) Расчистување на депонијата Визбегово


 На депонијата во Визбегово денеска почнуваат активности за нејзино чистење. По тој повод, депонијата Визбегово денеска ќе ја посетат министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и градоначалниците на општина Бутел Велимир Смилевски и на општина Шуто Оризари Курто Дудуш.

Отворено новото детско игралиште во ЈУДГ „Кочо Рацин“, проект на HIPP и Општина Центар


Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со Бобан Дамчевски,  директор на Дамчевски ДООЕЛ Скопје , главни увозници на германските производи  за бебиња HIPP, денеска го  пуштија во употреба детското игралиште во објектот „Наум Наумовски Борче“ на центарската градинка „Кочо Рацин“. Употребувани неколку генерации наназад, старите и дотраени детски реквизити се заменети со нови и …

Отворено новото детско игралиште во ЈУДГ „Кочо Рацин“, проект на HIPP и Општина Центар Read More »

Нема вода за корисниците од бул. „Јане Сандански“ во Скопје


 Без вода денеска ќе останат корисниците на бул.„Јане Сандански“ зградите 24 и 26 и комплексот банки поради дефект на шибер ф 100 мм на бул.„Јане Сандански“ до ТЦ Бисер. Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека прекинот ќе трае од 9 часот, па се до санирање на дефектот.

Скопје во прегратки на маглата (галерија)


Додека скопскиот градоначалник Петре Шилегов вели дека успешно ги намалиле бројот на денови со загаден воздух во главниот град, овие неколку дена, скопјани се во магла. Особено критично е во скопските населби Волково и Лисиче, а големо загадување и намалена видливост има и во останатите делови на главниот град. „Стојам на семафори, прст пред око …

Скопје во прегратки на маглата (галерија) Read More »

Шилегов: Го намаливме бројот на загадени денови


– Mногу е важно во грејните сезони кога е најголемо загадувањето да успееме да го намалуваме бројот на загадени денови, што е нешто што трета година по ред нас ни се случува. Во просек имаме помалку загадени денови, но тоа никако не значи дека не е загадено, тоа уште помалку и значи дека треба да …

Шилегов: Го намаливме бројот на загадени денови Read More »