Тозија: „Јадран филм“ ќе мора да ги врати парите


Скандалот со серијата „Македонија“ продолжува со дополнителни препукувања меѓу Агенцијата за филм на Македонија и продуцентската куќа „Јадран фим“ од Хрватска. До септември годинава требаше да бидат снимени 14 епизоди од првата сезона, за што од страна на Агенцијата на хрватскиот продуцент му се префрлени 1,2 милион евра . Епизоди сè уште нема, а за …

Тозија: „Јадран филм“ ќе мора да ги врати парите Read More »

„Трио Покрет“ од Србија на Есенските музички свечености


Во организација на Дирекцијата за култура и умтеност – Скопје во соработка Српскиот културен центар „Спона“ и во рамки на 18. Есенски музички свечености, вечер од 20 часот во фоајето на Македонската опера и балет ќе настапи „Трио Покрет“ од Србија. Концертот е насловен „Динамика на движењето“. „Трио Покрет“ го сочинуваат: Мадлен Стокиќ Васиљевиќ на …

„Трио Покрет“ од Србија на Есенските музички свечености Read More »

„Копачката“ одбележува три години од впишувањето во УНЕСКО


Фолклорната група „Копачка“ од Делчево со заедничка веселба и интеракција со граѓаните на Делчево на отворнео во центарот на градот ја одбележа тригодишнината од впишувањето на орото „Копачка“ на репрезентативната листа на УНЕСКО како нематеријално светско културно наследство. Перса Стојановска, секретар на ФГ „Копачка“, по тој повод истакна дека заедничката веселба со граѓаните на Делчево …

„Копачката“ одбележува три години од впишувањето во УНЕСКО Read More »

Завршува Неделата на современ шпански филм во Кинотека


Со вечерашната проекција на „15 години и еден ден“, во Кинотека на Македонија завршува Неделата на современ шпански филм. Ревијата почна со „Среќни 140“ на Грасија Керехета, а прикажани беа и „Лудата Хуана“, Труман“, Мојата голема ноќ“, „Братучеди“ и „Од твојот прозорец до мојот“. Од 2 до 6 декември во Кинотека ќе се одржи нов …

Завршува Неделата на современ шпански филм во Кинотека Read More »

„Јадран филм“: Поднесовме тужби против в.д. директорот Горјан Тозија


Продукцијата Јадран Филм дооел и екипата на проектот „Македонија“ со допис до медиумите велат дека блокирањето на средствата на наменската сметка на Јадран филм за проектот „Македонија“ не е резултат ниту е врз основа на истражни дејствија или барања од страна на Финансиската полиција или Јавното обвинителство. Нивната реакција следува по известувањето на в.д. директорот …

„Јадран филм“: Поднесовме тужби против в.д. директорот Горјан Тозија Read More »

„Исцелител“ премиерно на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин


Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески вечер ќе биде премиерно прикажан на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин, Естонија. Филмот ќе се натпреварува во категоријата дебитантски филмови. Ова е прво учество на македонски филм на престижниот филмски фестивал. Освен во Талин, „Исцелител“ е селектиран на уште еден филмски фестивал од „А категорија“, интернационалниот филмски …

„Исцелител“ премиерно на меѓународниот филмски фестивал „Црни ноќи“ во Талин Read More »

Специјална награда за „Златна петорка“ во Санкт Петербург


Новинарите и критичарите на дневниот весник „Российская газета“ (Rossiyskaya Gazeta) го наградија режисерот Горан Тренчовски со Специјална награда за филмот „Златна петорка“ на XVI Интернационален фестивал на дебитантски филмови „Начало“ („Beginning“) во Санкт Петербург. Наградата, како што информира продукцијата „Револушн“, е „за доследно трагање по историската вистина“.

Над 30 бесплатни концерти на ПИН музичката конференција во рамките на „Таксират“


Фестивалот „Таксират“ за 20-тото издание организира меѓународна ПИН музичка конференција и шоукејс фестивал од 30 ноември до 2 декември во Младинскиот културен центар. – Само во рамки на концертната програма, ПИН во Скопје претставува повеќе од 30 музички артисти чии концерти и настапи ќе се одржуваат со бесплатен влез за посетителите. Во чест на 20 …

Над 30 бесплатни концерти на ПИН музичката конференција во рамките на „Таксират“ Read More »

Романот „Но-Уи“ на Лидија Димковска избран за годинешен претставник на „Балканика“


Годинешен претставник во трката за престижната регионална книжевна награда Балканика е книгата „Но-Уи“ на Лидија Димковска, во издание на издавачката куќа „Или-или“ од Скопје. Во најтесен избор, покрај книгата на Димковска, влегоа и книгата „Круг“ на Димитар Башевски, и книгата „Бродот. Конзархија“ на Томислав Османли. Стручната комисија во состав проф. д-р Елизабета Шелева, претседател и …

Романот „Но-Уи“ на Лидија Димковска избран за годинешен претставник на „Балканика“ Read More »

Роденденски концерт на Македонската филхармонија


„Среќен ти роденден!“ е насловен вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија со кој најстарата музичка институција во Македонија ќе одбележи 73 години постоење. На програмата се Прелудиум за оркестар бр. 2 од македонскиот композитор Панде Шахов, виртуозниот Концерт за виолина и оркестар бр. 1 од Карл Голдмарк, на кој како солист ќе настапи македонскиот истакнат …

Роденденски концерт на Македонската филхармонија Read More »

Министерство за култура: Потребен е компромис за Али Пашината џамија во Охрид


Контроверзите околу заштитата на вредното културно наследство на Охрид продолжуваат и натаму, а последен пример е реконструкцијата на Али Пашината џамија во старата чаршија, каде се предвидува изградба на минаре високо 33 метри, кое не постои на објектот повеќе од еден век. Тоа предизвика бурни реакции во јавноста, поради што од Министертвото за култура сметаат …

Министерство за култура: Потребен е компромис за Али Пашината џамија во Охрид Read More »

Рикардо Мути ќе диригира на традиционалниот Новогодишен концерт во Виена


АВСТРИЈА- Диригент на традиционалниот виенски Новогодишен концерт ќе биде италијанскиот маестро Рикардо Мути, соопштија денеска организаторите. Виенските филхармоничари подготвуваат посебна програм со богат репертоар на династијата Штраус и нејзините современици, а концертот се пренесува во 90 земји и го следат над 50 милиони тв гледачи. Мути, кој по петти пат ќе диригира на виенскиот Новогодишен …

Рикардо Мути ќе диригира на традиционалниот Новогодишен концерт во Виена Read More »

Почна неделата на дизајн во Скопје


Вчеравечер во Јавна соба со неверојатниот звук на Артан Лили Бенд, ритамот на диџеите Алек Сотиров и Wish.ko и со совршено наместените експонати, во присуство на бројни гости, се отвори Седмата недела на дизајн во Скопје. Недела на дизајнот во Скопје е дело на Јавна соба – Центар за дизајн и иновација, во соработка со …

Почна неделата на дизајн во Скопје Read More »

Агенција за филм: Повлековме назад 300 илјади евра од „Јадран филм“


Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“. Како што соопштуваат од Агенцијата, согласно правосилното извршно решение, по законски пат, направен е поврат на речиси 19 милиони денари, колку што …

Агенција за филм: Повлековме назад 300 илјади евра од „Јадран филм“ Read More »

Нов албум на Горан Трајковски, промоција во МКЦ


Нов албум на музичарот Горан Трајковски со наслов „Тешкиот глас на новите химни“ во издание на Младинскиот културен центар од Скопје. Промоцијата на албумот ќе се одржи утре (24 ноември) во 12 часот во Ап(о)тека во МКЦ. Албумот е сниман, миксан и мастериран во студиото „Тралала“ во Скопје. Истиот ќе може да се набави на …

Нов албум на Горан Трајковски, промоција во МКЦ Read More »

(ФОТО) Интимна и емотивна изведба на „Кралот Лир“ во Турски театар


Добро познатата Шекспирова трагедија за Кралот Лир и неговите три ќерки чија премиера се случи во рамките на Охридско лето, за првпат вчеравечер се изведе во Скопје. Претставата е во режија на европскиот режисер Диего де Бреа, а играат фантастичните актери на Турскиот театар од Скопје. Драматургијата е направена во координација со режисерот де Бреа …

(ФОТО) Интимна и емотивна изведба на „Кралот Лир“ во Турски театар Read More »

Премиера на „Царот Владислав“ во струмички театар


Во Струмица на малата сцена во Центарот за култура „Антон Панов“, струмичкиот театар утре вечер премиерно ќе ја прикаже праизведбата на претставата „Царот Владислав“ по текст на Борис Јанков, а во режија на Бранко Ставрев. Ова е четврта премиера на НТ „Антон Панов“ за сезонава, а е работена по текст дебитантски текст на авторот, струмичанецот …

Премиера на „Царот Владислав“ во струмички театар Read More »

„Есенција на егизстенција“: Македонски уметници ќе изложуваат во Националната галерија на Косово


Патувачката изложба „Есенција на егизстенција“ на кураторите од Националната галерија на Македонија Маја Чанкуловска Михајловска, Горанчо Ѓорѓиевски и Ана Франговска ќе биде презентирана на косовската публика во Националната галерија на Косово на 27 ноември 2017 година (понеделник), во 19 часот на која ќе се претстават дваесетина македонски современи уметници. Селектираните уметници се Исмет Рамичевиќ, Методи …

„Есенција на егизстенција“: Македонски уметници ќе изложуваат во Националната галерија на Косово Read More »

Конзерваторското одобрение за Али-пашина џамија во Охрид не е испочитувано во целост


Управата за заштита на културното наследство соопшти дека од извршениот инспекциски надзор на 7 ноември било констатирано дека сите работи на непосредна заштита на Али-пашината џамија во Охрид се изведуваат согласно одобрената проектна документација, но не е испочитувано пропишаното со точка 6 од диспозитивот на Конзерваторското одобрение – дека „работите од став 1 од диспозитивот …

Конзерваторското одобрение за Али-пашина џамија во Охрид не е испочитувано во целост Read More »

(ФОТО) Хворостовски е една од најголемите ѕвезди што настапиле на Охридско лето


Дмитри Хворостовски ќе остане запишан во фестивалската историја како еден од најголемите ѕвезди кои настапиле на сцената од Охридско лето, соопштуваат од фестивалот и изразуваат жалење за неговата смрт. „Големите личности секогаш имале посебно место на сцената на Охридско лето. Вечно ќе му бидеме благодарни на овој музички гениј, кој на отворањето на Охридското лето …

(ФОТО) Хворостовски е една од најголемите ѕвезди што настапиле на Охридско лето Read More »