Музичко-поетски концерт на Розалба Колозимо, Ема Попивода и Наташа Сарџоска


Реномираната оперска пејачка-сопран од Италија Розалба Колозимо во придружба на пијанистката Ема Попивода ќе настапи во рамките на фестивалот за современа музика „Модоарс“. Фестивалот ќе се одржи на 21 јуни во 20 часот во Даут пашин амам. Колозимо ќе настапи со оперски арии од Пучини, Белини, Тости, Пулен и Бернштајн, а предвидена е и изведба …

Музичко-поетски концерт на Розалба Колозимо, Ема Попивода и Наташа Сарџоска Read More »

Почнува петтиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“


Претставата „Jedvanosimsoboakalomistobo“ на Саревскиот воен театар „Сарт“ од Босна и Херцеговина вечер ќе го отвори петтиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој ќе се одржува до 24 јуни. – Ќе имаме задоволство да гледаме седум претстави, од кои четири од Македонија и три од странство, односно од БиХ и Србија. Ова е уникатна можност …

Почнува петтиот Меѓународен фестивал на комедијата „Гола месечина“ Read More »

Премиера во ТДМ: „Сонот на Вилијам“ според преводи на Ѓузел, Михајловски и Сталев


Премиерна изведба на претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати – Кери во среда во Театарот за деца и младинци. Текстот е според делата на Вилијам Шекспир, а преведени од Богомил Ѓузел, драги Михајловски и Георги Сталев на делата „Сон на летна ноќ“; „Ромео и Јулија“; „Магбет“ и „Хамлет“. Адаптацијата на драмите, кореографијата …

Премиера во ТДМ: „Сонот на Вилијам“ според преводи на Ѓузел, Михајловски и Сталев Read More »

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“


Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6. издание на Шекспир фестивалот, информираат дека годинешната понуда е посебно квалитетна и се подготвени за свеченото отворање закажано за 23 јуни …

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“ Read More »

Ретроспективна изложба на Адем Кастрати: Татковината како инспирација за богати дела


Ретроспективна изложба на Адем Кастрати утре ќе биде отворена во Националната галерија на Македонија, објект Даут-пашин амам со почеток во 20 часот. Кастрати припаѓа на првата генерација сликари по Втората светска војна. Тој е еден од најзначајните албански сликари кој со своите дела остави траен белег за едно минато време, кое што никогаш нема да …

Ретроспективна изложба на Адем Кастрати: Татковината како инспирација за богати дела Read More »

Рецензија: „Светот Јура: паднато кралство“


Игор Поп Трајков Најновото остварување на франшизата „Паркот Јура“ е навистина изненадување бидејќи ни најмалку не станува збор за рутинирана продукција чија цел е само да ги обие благајните благодарејќи ѝ на славата на оригиналното, првото остварување. Ангажиран е режисер од Шпанија. Во некои други мои написи имам потенцирано дека во Шпанија се разви цел …

Рецензија: „Светот Јура: паднато кралство“ Read More »

Претставата „Клетници“ на прилепскиот театар најдобра на МТФ „Војдан Чернодрински“


Претставата „Клетници“ на прилепскиот народен театар е најдобрата претстава во целина на годинашниов 53. МТФ „Војдан Чернодрински“, соопшти фестивалското жири на пладневната прес-конференција. Претставата „Клетници“ од Виктор Иго во режија на мартин Кочовски се закити со уште три награди: за главна женска улога за актерката Ангела Наумоска, за Горјан Милошевски за современа сценска драматизација на …

Претставата „Клетници“ на прилепскиот театар најдобра на МТФ „Војдан Чернодрински“ Read More »

Утре завршува МТФ „Војдан Чернодрински“: Дванаесет претстави во трка за награда


Педесет и третото издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ завршува утре, 15 јуни. Во текот на денот ќе биде соопштена одлуката на жири-комисијата за тоа кој ќе ги понесе годинава наградите. Фестивалот се отвори на 8 јуни во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, со претставата на МНТ „Ничија земја“ во режија на …

Утре завршува МТФ „Војдан Чернодрински“: Дванаесет претстави во трка за награда Read More »

Концерт во Градски парк: Филхармонија ќе свири песни од „Квин“


На 22 јуни во Градскиот парк, на отворено, со почеток во 21:30 часот, ќе настапи познатиот „Квин риал трибјут“ бенд, заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и Хорот на Македонската опера и балет, а под диригентство на Милош Јовановиќ од Србија. Еден од најдобрите светски трибјут-бендови на „Квин“, со специјални аранжмани за оркестар и хор, …

Концерт во Градски парк: Филхармонија ќе свири песни од „Квин“ Read More »

Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“


Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“ вечер ќе се одржи во дворот на Резиденцијата на Франција. Книжевната вечер е дел од културните активности на здружението „Пријателство Франција-Македонија“ во соработка со Амбасадата на Република Франција, а во врска со настаните на Министерството за култура на Франција „Соаре во градините“ и на музичкиот фестивал …

Книжевна вечер со музика и поезија „Соаре во градините“ Read More »

„Ужегнатост“ вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“


Претставата „Ужегнатост“ во продукција на „Артопија“ вечерва во 19:30 часот ќе се одигра на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Ова е прва претстава која е од независна продукција, а влегува во официјална конкуренција на реномираниот театарски фестивал. „Ужегнатост“ е во режија на Владимир Милчин, а е трета претстава на „Артопија“ во нивното двегодишно постоење. Претставата …

„Ужегнатост“ вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ Read More »

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби


Во театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес вечер свечено ќе бидат отворени 55. Рацинови средби. На отворањето на манифестацијата ќе има меѓународен поетски митинг, обраќање на градоначалникот Аце Коцевски, настап на Камерниот црковен хор „Св. Пантелејмон“ и концерт на Влатко Стефановски. Беседа за Рацин ќе одржи проф. д-р Кристина Николовска. Пред официјалното отворање, попладне ќе …

Во Велес почнуваат 55. Рацинови средби Read More »

Постхумно обновени две книги од Лилјана Дирјан


„Тешка свила“ и „Снег за двајца“ се двете дела на Лилјана Дирјан кои се постхумно обновени од издавачката куќа „Антолог“. „Тешка свила“ е поетска збирка, поделена во три целини. Флуидна поетика на секојдневјето исполнета со носталгични сеќавања од детството, младоста, себеоткривањето преку очите на другиот, брачниот живот, мајчинството, патувањата. Ослободена од тривијална сентименталност и патетика, …

Постхумно обновени две книги од Лилјана Дирјан Read More »

Објавен Конкурс за нацрт-годишна програма за 2019-та за националните установи од културата


Министерството за култура го објави Конкурсот за доставување нацрт-годишна програма за 2019 година за националните установи од областа на културата. Министерството иинформира дека во согласност со член 70 од Законот за културата, националните установи во јуни во тековната година за наредната година доставуваат до Министерството за култура нацрт-годишна програма за работа на установата. Во нацрт-годишната …

Објавен Конкурс за нацрт-годишна програма за 2019-та за националните установи од културата Read More »

Уметникот Жарко Башески изложува на фестивал во Унгарија меѓу уметници како Јоко Оно и Рита Акерман


Скулпторот и професор на Факултетот за ликовна уметност Жарко Башески со видеообраќање на ЛЕД-екран поставен на Дунав официјално го отвори третиот по ред фестивалот „Арт капитал“ во Унгарија. На годинешното издание на фестивалот, кој трае до 24 јуни, љубителите на современата уметност и хиперреализмот ќе може да уживаат во неговото најново дело „Asphyxia“ (Гушење), но …

Уметникот Жарко Башески изложува на фестивал во Унгарија меѓу уметници како Јоко Оно и Рита Акерман Read More »

Визуелната инсталација и науката


  Владимир Величковски (Кон изложбата на Велимир Жерновски во Музејот на современата уметност – Скопје)   Дела од Велимир Жерновски, автор од помладата генерација, се претставени на повеќе „кураторски изложби“, а негова творба е изложена на постојаната поставка на музејот. Тоа значи дека оваа институција стои зад работата на Жерновски, иако според неговите трендовски сообразени …

Визуелната инсталација и науката Read More »

Брајан Ино ќе изложува и ќе одржи предавање во Сараево


Британскиот музичар, продуцент и визуелен уметник Брајан Ино ќе постави изложба во Историскиот музеј во Сараево. Изложбата насловена како „77 милиони слики“ ќе биде изложена само во Сараево и никаде на друго место во регионов. Изложбата се отвора на 13 јуни и ќе биде отворена до 29 август. Брајан Ино е значајно име на светската …

Брајан Ино ќе изложува и ќе одржи предавање во Сараево Read More »

Балетска премиера во МОБ: Преку „Либертанго“ ќе се раскаже животот на Пјацола


Македонската опера и балет в четврток премиерно ќе ја изведе претставата „Либертанго“ на музика на Астор Пјацола, која ќе ја раскаже животната приказна на овој композитор и почетоците на тангото во неговата родна Аргентина во втората деценија на 20 век. Приказната го следи патот на италијанското семејство Пјацола – неговите родители Висенте и Асунта на …

Балетска премиера во МОБ: Преку „Либертанго“ ќе се раскаже животот на Пјацола Read More »

Неверојатниот глас на Магдалена одекна во Њујорк


Младата Магдалена Алексовска предизвика громогласен аплауз од публиката со своето претставување на сцената на „Карнеги хол“. Алексовска настапи во рамките на млади таленти и претставува втората Македонка која како самостоен вокалист има застанато на оваа престижна сцена. Досега имаше настапено само незаборавната Вања Лазарова. Магдалена се закити со третото место на престижниот гала-концерт на „Американ …

Неверојатниот глас на Магдалена одекна во Њујорк Read More »

Македонски алтернативни награди: Четврта борба против шундот


Македонските алтернативни награди годинава ќе се одржат на 16 јуни по четврти пат на позната локација на Школка во Градски парк во Скопје. Музичката понуда и годинава изобилува со звучни имиња од македонската алтернативна сцена и ќе имаме можност да ги погледнете настапите на „Меморија“, Горан Трајковски – Готра, Васко Атанасовски (Бернејс Пропаганда/Хахаха/Ф.П.О.), „Клан Исток“, …

Македонски алтернативни награди: Четврта борба против шундот Read More »